• BIST 1.363
 • Altın 452,860
 • Dolar 8,1521
 • Euro 9,6996
 • Kars 4 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 13 °C

Kars Ülkü Ocaklarından Nevruz Bayramı kutlaması

Kars Ülkü Ocaklarından Nevruz Bayramı kutlaması
Ülkü Ocakları Kars İl Teşkilatı Nevruz Bayramında Kars halkına geleneksel olarak, boyanmış yumurta ve Nevruz meyvesi dağıttı. Ülke Ocakları İl Başkanı Onur Ersançmış ve MHP İl Başkanı Oktay Aktaş da yumurta tokuşturdu.

Ülkü Ocakları il binası önünde yapılan dağıtımdan sonra açıklama yapan Ülkü Ocakları Kars İl Başkanı Onur Ersançmış, “Nevruz: Türkçede “yeni gün” anlamına gelmektedir. Doğu Türkistan’dan Anadolu’ya Anadolu’dan Balkanlara kadar Türk milleti tarafından yiyecekler hazırlanarak, yumurtalar boyanarak, demirler dövülerek, ateşler yakılıp üzerinden atlanarak, çeşitli eğlence şölenleri tertiplenerek kutlanmaktadır. Bu bayram günü, bilinen eski Türk takvimi olan On İki Hayvanlı takvimde 21 Mart’ta rast gelmektedir.” dedi.

 

TÜRK MİLLİ BAYRAMI NEVRUZ

Nevruz bayramının tarihçesinin Ergenekon destanına kadar indiğini de belirten Ersançmış, “Bu destana göre; Türkler düşman saldırılarına maruz kalmış ve hepsi kılıçtan geçirilmiştir. Göktürk Hanı İl-Han’ın oğlu Kıyan ile yeğeni Tukus bu düşman istilasından aileleriyle kurtulmayı başararak kaçmışlardır. Bereketli bir bölgeye gelip yerleşmişler ve burada çoğalmışlardır. Bu verimli yere Ergenekon adını koymuşlardır. Ergenekon’da 400 yıl kaldıktan sonra bu bölge kendilerine artık yetmez olmuş ve buradan dışarı çıkmak, yeni yerler aramak ihtiyacını duymuşlardır. Demir madeni yüklü olan dağın demir cevherini eriterek Ergenekon’dan çıkmayı başarmışlardır. Kurtulduktan sonra bir parça demiri ateşe salıp kızdırırlar. Önce kağan demiri bir kıskaçla tutup örse koyar, çekiçle döver. Ondan sonra beyler de aynı şeyi tekrarlar. Bunu mukaddes bilirler ve böylece şükretmiş olurlar. Bu bakımdan 21 Mart, nasıl ki tabiatın kıştan kurtulduğu günün başlangıcı ise, Türk Milletinin de istiklalini ilân ettiği gün olarak da kabul edilmiştir ve bayram olarak kutlanmaktadır. Türk tarihinde bu iki gelişmenin tarihi 21 Mart gününe tekabül ettiği için bu çifte bayram Nevruz Bayramı olarak kutlanmaktadır.” diye konuştu.

 

Nevruz Bayramında Türkiye’de yaşanan olaylara da değinen Ersançmış, şunları söyledi:

“Nevruz, şimdi birilerinin yaptığı gibi devletin askerine, polisine taş atmak, kurşun sıkmak değildir. Kamu kurum ve kuruluşlarına saldırıp, camlarını kırmak, ateşe vermek değildir. Bölücü sloganlar eşliğinde Yüce Türkiye Cumhuriyeti Devletine meydan okuyup, terör propagandası yapmak hiç değildir. Şunun da bilinmesini isterim ki, Nevruz Bayramı bir mezhebin, bir cemaatin, bir kabilenin bayramı değildir. Nevruz Bayramı Yüce Türk Milletinin bayramıdır. Binyıllar önce Ergenekon’da yanan yeniden var olma ateşinin önümüzdeki binyıllar boyunca da Türk Milletini aydınlatmasını temenni eder bu vesile ile Yüce Türk Milletinin Nevruz Bayramını kutlar Cenabı Allah’tan hayırlara vesile olmasını dilerim”

 

Basın açıklamasından sonra boyanmış yumurta ve meyve ikramını kabul eden vatandaşlar bu güzel faaliyetten dolayı Kars Ülkü Ocaklarına teşekkür ettiler.

 • Yorumlar 2
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751