• BIST 1.360
 • Altın 451,985
 • Dolar 8,1479
 • Euro 9,6880
 • Kars 4 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 12 °C

Kars Valisi Ahmet Kara SARIKAMIŞ TÖREN DEĞERLENDİRMESİ

Kars Valisi Ahmet Kara SARIKAMIŞ TÖREN DEĞERLENDİRMESİ
Kars Valisi Ahmet Kara: “Sarıkamış Muharebeleri gerek Ruslar ve gerekse Türkler açısından bir imha muharebesiydi

Sarıkamış’ın bu acıklı tarihinde bizim dedelerimizin de gözyaşları, bizim dedelerimizin de gözyaşları vardı. Onların nefesleri donmuştu”

  Kars Valisi Ahmet Kara 25-26 Aralık tarihleri arasında icra edilecek olan ‘Türkiye Şehitlerine Yürüyor. Sarıkamış Şehitleri Anma Törenleri’yle ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Kara, “Sarıkamış’ın bu acıklı tarihinde bizim dedelerimizin de gözyaşları, bizim dedelerimizin de gözyaşları vardı” dedi. Vali Kara ayrıca, Sarıkamış Muharebelerinin gerek Ruslar ve gerekse Türkler açısından bir imha muharebesi olduğunu da sözlerine ekledi.

  Sarıkamış ve Kars’ın Türkiye’nin Kafkasya’ya açılan kapısı olduğunu ifade eden Vali Kara, “Yıllarca bu kale, bu kapı, bu savunma hattı özelliğini Kars yerine getirmiş ve böylelikle ‘Gazi’ ünvanını almıştır. 1855 yılında Ruslara direnmesiyle de öne çıkmıştır. Sarıkamış’ta da yine Ruslarla karşı karşıya gelmiş. Sarıkamış Muharebeleri gerek Ruslar ve gerekse Türkler açısından bir imha muharebesiydi. Yani sadece Türkler donmamıştır Sarıkamış’ta Ruslarda donmuştur. Ama Rusların ordusu bize göre daha donanımlı olduğu için bizim ordumuzda donmalar daha fazla olmuştur. Kimi rivayete göre 90 bin, kimi rivayete göre 110 bin, kimi rivayete göre de 30 bin asker donarak ölmüşlerdir. Tabiî ki Sarıkamış’ın bu acıklı tarihinde bizim dedelerimizin de gözyaşları, bizim dedelerimizin de gözyaşları vardı. Onların nefesleri donmuştu. Benim dedem bizzat Sarıkamış’ta savaşmış bir insan. Daha sonra tabi şehit olmamış ama esir düşmüş. Bakü’nün Nargin Adasına götürüldükten sonra orada şehit edilmiş. Bütün şehitlerimizin vuruşarak şehit olmaktan ziyade donarak şehit olmaları söz konusu. Bu zamanla anılmaya anılmaya unutulmaya yüz tutmuş. Günün birinde sağolsun kimler akıl etmişse Sarıkamış’ı anma yıldönümünü anma törenleri başlatmışlar. Sağolsunlar çok da iyi etmişler. O gün bugün kutlanıyor” dedi.

  Vali Kara törenlerle ilgili de şunları söyledi:

  “Bu senede aynı anma törenleri Valiliğimizce organize edildi. Sarıkamış Kaymakamlığı, Sarıkamış Belediyesi, Selim Belediyesi hatta Kars’ın bazı özel kurumları bile katkıda bulundular. Otobüs firmalarımız bile törene katkı için talepte bulunmuşlardır. Bu da bizi son derece sevindirmiştir. Sarıkamış’ta bu imha hareketini, Sarıkamış’a bu insanların sınır taşları gibi bir Generalin hatıralarında bahsettiği gibi, ‘Sınır taşları gibi sıra sıra donan erler dizilmişlerdi, gördüm’ diyor. Şimdi bu donan insanların anısına bizlerde tabiî ki bu anma törenlerini yapacağız. 25 Aralık’ta bu törenleri başlatacağız. O gün panellerde Sarıkamış’ın her yönü 10’a yakın bilim adamı tarafından enine boyuna incelenecek. Bu panelde anlatılanlar Valiliğimizce kitap haline getirilecek ve yayınlanacak. Kardan heykeller yapılacak, kayak Federasyonu Allah-u Ekber Dağlarına tırmanış gerçekleştirecek ve resim yarışmaları yapılacak”

  YÜRÜYÜŞ YOLUNUN ADI “ŞEHİT KURMAY ALBAY FARUK SUNGUR YOLU” OLDU

  26 Aralık’ta Şehitliğe doğru yapılacak yol güzergahının isminin de ‘Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur Yolu” olarak değiştirildiğini belirten Vali Kara, “Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur Afganistan’da elim bir trafik kazası sonucu ölen ve daha önce de Sarıkamış’ta Binbaşı olarak, tabur komutanı olarak görev yapmış ve o yolun açılmasına da katkısı olmuş subayımızdı. O açıdan Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur Yolu adını koyduk. Tabelasını da Sarıkamış belediyesi yaptırdı ve güzergaha dikti” diye konuştu.

  Vali Kara ayrıca, her seneki gibi yine görkemli olarak Sarıkamış’ın, Kars’ın tarihine yakışır şekilde törenleri icra edeceklerini kaydeden Vali Kara, “Kars çünkü her şekilde muharebelerle, gaziliklerle, kahramanlıklarla dolu bir kent. Kars bir Serhat kenti. Kars hakikaten şu anda sınırların kapalı olması nedeniyle durgunluk yaşamasına rağmen umut ediyoruz ki Kars-Tiflis-Bakü Demiryolunun devreye girmesiyle, Doğukapı’nın açılmasıyla, Anı Harabelerinin tanıtımı ve restoresiyle, Kayak Turizminin canlanmasıyla yeniden eski günlerine dönecektir. Biz de Kars’ın hem geçmiş hem de gelecek günlerine layık olacak şekilde Sarıkamış Şehitlerini Anma Törenlerini bu yıl da yapacağız. İnşallah memleketimiz ve ilimiz için hayırlı olur” şeklinde konuştu

 • Yorumlar 2
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751