• BIST 1.143
 • Altın 498,097
 • Dolar 8,1410
 • Euro 9,6168
 • Kars 15 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

Kars Valisi Doğan: “Yazılımınız yerli değilse paçavra gibi kaldırın atın”

Kars Valisi Doğan: “Yazılımınız yerli değilse paçavra gibi kaldırın atın”
Yazılımın çok önemli olduğunu söyleyen Vali Rahmi Doğan, “Yazılım eğer milli ve yerli olmazsa elinizdeki yazılımlar hiçbir şeye yaramıyor, paçavra gibi kaldırın atın. Çünkü birileri o yazılımlara girerek sizi her türlü yönlendirme yapabiliyorlar.” dedi.

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

İl Güvenlik Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) Kars’ta faaliyet geçti.

Kars Valisi Rahmi Doğan, protokol üyeleri ile birlikte GAMER’i basın mensuplarına tanıtarak işleyişi hakkında bir açıklama yaptı.

Tüm acil çağrı merkezlerine tek bir numara ile ulaşılabileceğini belirten Vali Doğan, “GAMER Güvenlik ve Acil Durumlar Merkezi, İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen bir proje ve 81 ilde bu şekilde merkezler kurulacak. Biz burasını geçici olarak kurduk. Niye geçici olarak kurduk? Çünkü diğer illerle de entegre olabilme açısından bunu yapmamız gerekiyordu. Buradaki temel espri şu; GAMER aslında 112 Acil Çağrı Merkezlerinin içerisinde kurulacak. Biliyorsunuz bizim 112 Acil Çağrı Merkezi binası bu sene inşallah bitiyor. Bittikten sonra da artık tüm acil çağrılar tek bir merkezde toplanmış olacak. Amerika Birleşik Devletleri’nde 911 nolu acil çağrı numarası var, Avrupa Birliğinde ve Türkiye’de de 112 acil çağrı numarası olarak belirlendi. Artık sistem devreye girdikten sonra 112’yi aradıktan sonra İtfaiyeye, Polise, Jandarmaya, Ambulansa, Ormana, AFAD’a, tamamına tek bir numarayla erişebiliyor olacaksınız.” dedi.

Sistemin çalışma yöntemleri hakkında da bilgi veren Vali Doğan, “Sistem şöyle çalışıyor; çağrıları alan, çağrıları karşılayan Valilik personeli var daha sonra konu olay hangi birimi ilgilendiriyorsa arka planda da yazılım üzerinden olayı arka plana aktarıyor ve o noktadan sonra kurumlar herkes kendi işini yapıyor. Olaya ambulans gidecekse ambulans gidiyor, itfaiye gidecekse itfaiye gidiyor, polis noktasındaysa polis, jandarma noktasındaysa jandarma görevlileri gidecek.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin altyapı anlamında yazılım anlamında ciddi gelişmeler kaydettiğini belirten Vali Doğan, “112 Çağrı Merkezleri projesi şuanda hızlı bir şekilde yürüyor, bizim binamızda inşallah bu yılsonunda bitecek. Bittikten sonra bunun yazılımı zaten hazır, ASELSAN tarafından kurulan bir sistem. Bu yılsonunda bina bittikten sonra da tahminimi söylüyorum ASELSAN önümüzdeki yıl içerisinde sistemi kurup devreye alacak. Orası faaliyete geçtiğinde de bu GAMER merkezi oraya taşınmış olacak. Orada GAMER ile ilgili ayrı bir yer yapıyoruz, ekranda da gördüğünüz gibi ilimizdeki tüm MOBESE kameralarının bağlantılılarını yapmış durumdayız. Buradan bir kriz anında ilimizdeki tüm olaylara müdahale etme şansına sahibiz. Burada ilgili birim amirleriyle birlikte Valiliğin veyahut da Vali Yardımcısının başkanlığında kriz yönetimi sağlanmış olacak. Bu güzel bir sistem, Avrupa Birliğinde de Dünyada da uygulanan bir sistem. Türkiye altyapı anlamında yazılım anlamında ciddi gelişmeler kaydetti. Bunların tamamı yerli ve milli yazılımlar. Hem 112 Acil Çağrı Merkezleri projesi hem bilgi işlemdeki yazılım anlamında da şahsım olarak burada çok emeğim var. Özellikle 112 Acil Çağrı Merkezleri projesi tamamen şube müdürlüğümden beraber benim yürüttüğüm bir projedir. Bu yazılımları da yapan arkadaşlar tamamen Bilgi İşlem İçişleri Bakanlığının kendi personelleridir.” diye konuştu.

“Yazılımız yerli değilse paçavra gibi kaldırın atın” diyen Vali Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yazılım biliyorsunuz çok önemli, yazılım eğer milli ve yerli olmazsa elinizdeki yazılımlar hiçbir şeye yaramıyor, paçavra gibi kaldırın atın. Çünkü birileri o yazılımlara girerek sizi her türlü yönlendirme yapabiliyorlar. O yüzden biz Bakanlık olarak da yapmış olduğum tüm yazılımları yerli ve milli yapmaya çalışıyoruz. Benim Bilgi İşlem Başkanlığım dönemimde de ciddi bir altyapı kurmuştum, özellikle bilişim uzmanları almıştım o çocuklar şimdi bu GAMER yazılımlarını da onlar yapıyorlar. Yine yaygın olarak kullanılan Muhtar Bilgi Sistemi var, o yazılımı da yine benim Bilgi İşlem Başkanlığım dönemimde yapmıştık. Türkiye artık bunları aştı. Çok şükür Türkiye’de bu milletin evlatları bunları çok rahat bir şekilde yapabilecek bilgi, birikime ve kapasiteye sahip. Bu bizim için sevindirici, bu GAMER’in yazılımı da bitmek üzere, Ankara’daki arkadaşlardan haber alıyorum. Yazılım bittiği taktirde bu sistem de devreye alınmış olacak. Bu memleketimiz için milletimiz için iyi hizmet yürütebilmemiz için gerekli olan yatırımlar, inşallah ilimize de hayırlı uğurlu olur diye düşünüyorum.”

216 MOBESE kameralarının Kars’ta hizmet verdiğini dile getiren Vali Doğan, “MOBESE’ler hayatın her kesiminde mevcut ve 7/24 çalışıyor. GAMER’in de personelleri 7/24 çalışıyor, kendi görevlileri var ve ayrıca birimlerden görevlendirdiğimiz personeller de var ama kriz anında AFET anında da buradaki görevli sayısı daha da fazla olacak. AFAD 12 hizmet masasına göre zaten çalışıyor dolayısıyla Allah muhafaza büyük depremdir, afettir, yangındır o tür durumlarda zaten bu masalar kendi personelleriyle faaliyete geçmiş oluyor. Burası şuan sadece koordinasyon merkezi şeklinde dizayn edildi ama 112 Acil Çağrı Merkezleri binası faaliyete geçtikten sonra daha teşekküllü bir şekilde faaliyet geçecek. Biz bütün illerle entegre olabilme adına burasını faaliyete geçirdik.” şeklinde konuştu.

kars-valisi-dogan-“yaziliminiz-yerli-degilse-pacavra-gibi-kaldirin-atin”-(4).jpgkars-valisi-dogan-“yaziliminiz-yerli-degilse-pacavra-gibi-kaldirin-atin”-(6).jpgkars-valisi-dogan-“yaziliminiz-yerli-degilse-pacavra-gibi-kaldirin-atin”-(7).jpgkars-valisi-dogan-“yaziliminiz-yerli-degilse-pacavra-gibi-kaldirin-atin”-(3).jpgkars-valisi-dogan-“yaziliminiz-yerli-degilse-pacavra-gibi-kaldirin-atin”-(2).jpgkars-valisi-dogan-“yaziliminiz-yerli-degilse-pacavra-gibi-kaldirin-atin”-(1).jpg

 • Yorumlar 14
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751