• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

Kars Valisinden Belediye ve Özel İdareye fırça

Kars Valisinden Belediye ve Özel İdareye fırça
2010 yılının ilk Koordinasyon Toplantısına Vali'nin fırçası damgasını vurdu

İl Özel İdaresi ve Belediye yetkililerinin toplantıda olmamalarına sinirlenen Vali Ahmet Kara, kentin çöpten geçilmediğini, yolların köstebek yuvasına döndüğünü söyledi. Fırçalardan Sarıkamış Belediye Başkanı da nasibini aldı. Sarıkamış’ta ormanlık alanın kenarındaki Belediye çöplüğünün çirkin görüntü oluşturduğunu belirterek acilen önlem alınmasını istedi.

 

Vali Ahmet Kara’nın başkanlığındaki 2010 yılı 1. dönem İl Koordinasyon toplantısı Gazi Toplantı Salonu’nda yapıldı.

 

Vali Ahmet Kara, sözlerine geçtiğimiz yıl yazın kısa geçmesi ve sürekli yağış yağması nedeniyle yatırımların tam anlamıyla düzene sokulamadığını, bu yıl havaların iyi gitmesiyle bu yatırımların hızlandırılması gerektiğini söyledi. Bunun için de kurumların daha sıkı ve etkin çalışması gerektiğini vurgulayan Vali Kara, sırasıyla Belediye, İl Özel İdaresi ve diğer kurumların yatırımlarını ve projelerini anlatmasına geldi.

 

Bu sırada Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’un İl dışında olması ve Başkan vekili Yargıç Harmankaya’nın da bir cenazede olması nedeniyle toplantıya katılamaması Vali Kara’yı sinirlendirdi. İl Özel İdare’den de yetkililerin olmadığını gören Vali Kara’nın sinirleri arttı.

 

KARS ÇÖPTEN VE ÇUKURDAN GEÇİLMİYOR

“Bunu gazeteciler çeksin” diyen Vali Ahmet Kara, “İlin önemli kuruluşlarından olan belediye ve Özel İdare ikisi de toplantıda yoklar şu anda. Geç de gelseler bu fevkalede ayıptır. Bunlarla derhal irtibatı sağlayın. Derhal olsun şu anda görev veriyorum. Arayın ve derhal gelsinler. Bunlar iki hassas kuruluşumuzdur. Belediyelerde caddelerin çöpleri toplanamıyor, doğru dürüst. Her taraf yıkıntıdan geçilmiyor. Belediyelerin ne yaptığını, ne yapmadığını Türkiye’de 3 aşağı, 5 yukarı bilen insanlarız. Kars’ta da 3 aşağı, 5 yukarı belli. Çukurlardan geçilmiyor. Arabaların ön düzenleri bozuluyor. Çevre tezek ve çöp yığınlarından geçilmiyor.” dedi.

 

KARS’IN SULARI İÇİLMİYOR

Ankara’ya gittiğinde dostlarının kendisine, “Ne güzel Kars’tasınız. Kars’ın havası temiz, suyu temiz” dediklerini de hatırlatan Vali Kara, “Bende içimden diyorum ki “Ne havası temiz ne de suyu temiz”. Yani suyu içilmiyor Kars’ın ve havası da temiz değil. İsten, sisten kent görünmüyor. Çünkü yakıtımız bile düzgün yakıt değil. Bunda da görev Belediyenindir. İnşallah birazdan Belediye yetkilileri de gelirler ve bunları geniş geniş anlatmak, görev vermek istiyorum. Artık bu konuda ihmale gelinmez. Bu konuda artık gevşek olmanın bir alemi yoktur. Hayvan pazarı tamamen temizlikten uzak, caddeler çukurdan geçilmiyor, her taraf çöpten geçilmiyor. Belediyecilik hizmeti yoktur ve Belediye Koordinasyon toplantısına bile gelmiyor. Belediyenin en temel hizmetleri altyapı hizmetleridir. Alt yapı hizmetlerinin başında da su gelir. Su Allah’ın bir nimeti. Dünyanın da 4’te 3’ü su. İnsanda bu dünyada yaşadığına göre ona uyumlu yaratılmış. Vücudumuzun da 4’te 3’ü su. İçilecek suyu olmayan bir kentte yaşamak insanlar için bir zulümdür. Artık bizim çöpü konuşmamamız lazım:” diye dert yandı.

 

Söz çöpten açılmışken Turizm beldesi Sarıkamış Ormanları arasındaki Belediye çöplüğüne de değinen Vali Kara’nın fırçalarından İlçenin Belediye Başkanı İlhan Özbilen de nasibini aldı. Başkan Özbilen’in de toplantıda salonunda olmaması çöp konusunu derinleştirdi. Vali Kara bu defa, “Sarıkamış’taki o çöplüğü gördükten sonra zaten insan hakikaten üzülüyor. Tren yolu çöplüğün içinden geçiyor ben böyle bir şey görmedim. Çöpler karayoluna taşmış, çöplüğün içinden de sular çıkıyor Sarıkamış’a doğru akıyor. Tren yolu da iki çöpün arasından geçiyor. Yani lütfen, kaldırın veya kaldırmayın, bunun bir çaresi mutlaka vardır. O çöplerin üzerine toprak bile atabilirsiniz. Borularla da havalandırma yaparsınız ve sonra da orasını ağaçlandırırsınız. Çöpe elbette bir yere atacaksınız, hatta çöpü ilçeden bayağı da uzağa koymuşsunuz. En azından bunu islah etmek ve kontrol altında tutmak gerekir.” diyerek sinirlerini yatıştırmaya çalıştı.

 

Bu sırada salona İl Özel İdaresinden bir yetkili ve Kars Belediye Başkan Vekili Yargıç Harmankaya geldi. Başkan Vekili Harmankaya geciktiği için özür dilerken Vali Kara da çöp ve diğer olumsuzluklarla ilgili düşüncelerini tekrar dile getirdi.

 • Yorumlar 61
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751