• BIST 104.836
  • Altın 378,571
  • Dolar 6,8176
  • Euro 7,5789
  • Kars 23 °C
  • Ardahan 21 °C
  • Iğdır 29 °C

Kars ve Ardahanlı avukatlar Issı'nın öldürülmesini protesto etti

Kars ve Ardahanlı avukatlar Issı'nın öldürülmesini protesto etti
Kars Ardahan Bölge Barosu Barosuna bağlı avukatlar, Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde avukat Müzeyyen Boylu Issı'nın öldürülmesine tepki gösterdi.

Tacettin DURMUŞ

Kars Ardahan Bölge Barosunda bira araya gelen avukatlar, yaşananın bir kadın cinayeti olduğunu ve kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ve kadına yönelik ayrımcılığın geldiği noktanın acı bir örneğinin, bu kez de Diyarbakır’da yaşandığını dile getirdiler.

Kars Ardahan Bölge Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Aytaç Gökçek tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, kadın olmanın günümüzde kadının güvenle yaşama hakkının kısıtlanması ve yaşam hakkının ihlali için maalesef ki yeterli sebep olarak görülür hale gelmiş olduğu vurgulandı.

Yapılan açıklamada ayrıca: “Kadının maruz kaldığı şiddeti önleme konusunda eğitimi olan kadınlar dahi şiddete maruz kalmaktadır.  Diyarbakır Barosu’na kayıtlı meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu Issı; boşanma davası açtığı ve koruma kararı aldığı halde doktor eşi Mesut Issı tarafından sokak ortasında ve çocuklarının gözü önünde 14 kurşunla öldürülmüştür. Yaşanan bu vahim olay bir kez daha göstermektedir ki; Toplumsal Cinsiyet Eşitliği bilincinin yaratılması için çalışmaların hızlandırılması ve Türkiye ‘nin taraf olduğu “ Kadına Karşı her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi - CEDAW  ” ve “ Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi - İstanbul Sözleşmesi  “ nin daha fazla etkinleştirilmesi gerekmektedir. Türkiye her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması, Kadının Ekonomik, Sosyal ve Siyasi olarak güçlendirilmesi için her tür düzenlemeyi yapmak ve önlemi almak yükümlülüğü altındadır.

2018 yılında 440 kadın, 2019 Ocak ve Şubat ayında 74 kadın cinayete kurban gitmiştir. Kadın cinayetleri toplumun kadına bakışı ve eril dünya anlayışının bir sonucudur. Her cinayet bir acil durum çağrısıdır. Bu açıklama yetkili tüm mercileri taraf olduğumuz sözleşmelerde taahhüt edilen görevleri yerine getirmeleri için bir çağrıdır. Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet davalarında asla ceza indirimi yapılmaması için her türlü yasal düzenlemenin yapılmasını bekliyoruz.  Kars Ardahan Bölge Barosu Kadın hakları Merkezi olarak kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini lanetliyor; Diyarbakır Barosu’na ve meslektaşımız Müzeyyen Boylu Issı’nın yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” denildi.

 

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751