• BIST 1.529
 • Altın 411,090
 • Dolar 7,4843
 • Euro 9,0074
 • Kars -2 °C
 • Ardahan -2 °C
 • Iğdır 8 °C

Kars VHO

Kars VHO
Kars VHO'dan Kurban bayramı ve sağlık uyarısı

Kars VHO’dan Kurban bayramı ve sağlık uyarısı

 

  Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimler Odası (VHO) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler, oda olarak her fırsatta hayvandan insana geçen 200’den fazla bulaşıcı hastalık olduğunu vurguladıklarını hatırlatarak, “Kurban bayramında gerekli önlemler alınmazsa insan sağlığı açısından risk daha da artabilir” dedi.

  Öztürkler, Resmi Gazete yayımlanan ‘2009 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ’de uyulması gereken kuralların genişçe yer aldığını söyledi. Tebliğin, her ihtimal düşünülerek hazırlandığını kurban kesimi öncesi, sırası ve sonrasında oluşabilecek tüm sıkıntıların düşünülerek düzenlendiğini de belirterek, “Özellikle çevre ve insan sağlığı ön planda ve dikkate alınarak ilgili tüm kurumlara düşen görevler yeterince belirtilmiştir. Yönetmelikte kurban satış yerlerinin insan ve çevre sağlığı ve güvenliği ile hayvan hakları gözetilerek hazırlanmasına özen gösterilmiş. Kurban kesenlerin görevli kimlik kartlarından tutundan kesim işini yapacakların kursa alınmaları ve sertifikalandırılmalarına dek bir çok şey yönetmelikte yer almaktadır” diye konuştu.

  Öztürkler Kars VHO olarak her fırsatta hayvandan insana geçen 200’den fazla bulaşıcı hastalık olduğunu vurguladıklarını, Kurban bayramında gerekli önlemler alınmazsa insan sağlığı açısından riskin daha da artacağını da ifade ederek, Kurban bayramında insanlara bulaşabilecek önemli hastalıkları şu şekilde sıraladı:

  “Kist hidatik (kistik ekinokokkozis), brusellozis, salmonellozis, tüberküloz (verem), şarbon, toksoplazmozis ve tenyozis (şerit). Örneğin; Kist hidatik organlarımıza yerleşerek içi su dolu keseler oluşturur ölüme bile varacak ağır hastalıklara yol açar. Brusellozis, kalıcı eklem ve üreme hastalıklarına yol açabilir, kalıcı arızalar bırakabilir. Toksoplazmozis gebe kadınlarda düşük yapabilir. Tenyozis, sindirim sisteminde yaşayarak yıllarca yaşar bedeni zayıf düşürür ve vücudu sömürür. Şarbon deride yaralar açar, iz bırakır ve akciğere yerleşirse öldürebilir”

  Öztürkler, ayrıca, Kurban bayramında kesim yapacak kişilerin işinin ehli olmaları, güvenli ve sağlıklı şekilde kesim yapmaları, kurban etinden çıkacak parçaların ve özellikle iç organların gelişigüzel atılmaması, arızalı organların usulüne uygun olarak bertaraf edilmesi ve kedi ve köpeklere verilmemesi gerektiğini belirtti.

  Öztürkler, şu konulara dikkat edilmesini istedi:

  “Kesilecek hayvanların menşei şehadetnameleri ve Veteriner Sağlık Raporlarının bulunmaları gerekir. Menşei şehadenameleri olmayan hayvanlar satın alınmamalıdır.

Tebliğde halk sağlığı için her türlü önlem için düzenlemeler yapılmış olması çok önemlidir, daha önemlisi bu tebliğin gereğinin yerine getirilmesidir. Yani uygulanabilmesidir. Eğer büyük ölçüde uygulanabilirse halk sağlığına ve sağlıklı yaşama çok büyük hizmet edilmiş olunacaktır. Bunun için gerek kurumlar olarak gerekse bu toplumda yaşayan bireyler olarak hepimize görevler düşmektedir.  En azından bazı basit kurallara uyulursa her şey daha kolay olacaktır.

  RESMİ GAZETE YAYIMLANAN ‘2009 YILI KURBAN HİZMETLERİNİN UYGULANMASINA DAİR TEBLİĞ

  Kurban hizmetleri komisyonlarının çalışmaları, bilgilendirme çalışmaları, salgın hastalıklar açısından dikkat edilecek hususlar, kurbanlık hayvan işletmeleri ve hayvan sevkleri ile ilgili alınacak önlemler, kurbanlık hayvanların yüklenmesi, taşınması ve boşaltılması ile ilgili hususlar, kurbanlık hayvanların sevkleri sırasında yapılacak kontroller, kurbanlık hayvan satış yerlerine yönelik alınacak önlemler, kurbanlık hayvanların kesiminde ve kesim yerlerinde dikkat edilecek hususlar, sığır cinsi hayvanların kulak küpe ve pasaportlarının toplanması ve bilgisayar destekli veri tabanından kayıtlarının silinmesinin sağlanmasına yönelik alınacak önlemler, kesim yeri olarak değerlendirilebilecek alternatifler, kurban hizmetleri kapsamında alınacak çevresel önlemler ve cezai işlemler…”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751