• BIST 1.393
 • Altın 458,144
 • Dolar 8,1660
 • Euro 9,7073
 • Kars 8 °C
 • Ardahan 6 °C
 • Iğdır 16 °C

Kars, yüzde 40 teşvik

Kars, yüzde 40 teşvik
Kars Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, hayvancılığa yüzde 40 teşvikin Doğu Anadolu'da sevinçle karşılandığını söyledi.

Kars Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, hayvancılığa yüzde 40 teşvikin Doğu Anadolu’da sevinçle karşılandığını söyledi.

  “Doğuya somut bir adım atıldı” diyen Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, “Can çekişen hayvancılığa yüzde 40 teşvik Doğu Anadolu’yu güldürdü. Teşvik gerçek üreticilere verilir, denetlenir, dağılımını yaparsa dağ köylerine koyun, keçi diğer köy ve işletmelere sığır ve süt kooperatifleri kurulması, sütün süt fabrikalarına borsalarda açık artırma usulü ile satışı sağlanmalı. Böylece sağlıklı süt mamullerinin insan sağlığına yararı olacak. Organik oluşu fiyat farkı üreticiyi daha iyi işine özendirecek” şeklinde konuştu.

  Bu teşvike DSİ yatırımının da destek olması gerektiğini de belirten Çelik, “Yem bitkileri havzalara göre ekilir, silaj yapımı köylerde bir de ziraat teknisyeni denetimi küçük kuzu dişi hayvan kesim sınırı getirilirse, hayvancılık iç piyasaya yeter hatta ihracata bile yöneliriz” dedi.

  Tarımsal alandaki projelerle ilgilenmenin ikinci bir gereksiminin olduğunu da ifade eden Çelik, şunları söyledi:

  “Bir ülkenin insanları ellerinin altındaki mevcut kaynakları verimli kullanma yeteneğinden yoksunsa yabancı kaynakları da verimli kullanamıyor demektir. Topraklarımız, elimizin altındaki en önemli kaynaktır. Tarımsal üretimde doğru yatırım yapamıyorsak; sanayide de hizmet alanında da yapabilme olasılığı çok düşük kalır. Bu açıdan bakıldığında tarımsal üretimdeki örgütlenme düzeyiniz sosyal sermaye verimliliğimizin de etkin göstergesi olarak kabul edilebilir. Hepimizin ortak sorumluluğu, kıt olan sermayelerimizi bir yatırım alanına bağlarken, doğru analizler üzerine kurulu fizibilitelere dayalı projeler yapmaktır. Tarımsal alanda yapılacak yatırımların ayrıntılı bilgisi, çoklu analiz hassasiyeti sanayi yatırımları kadar belki de ondan daha fazlasını gerektiriyor”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751