• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 13 °C
 • Ardahan 14 °C
 • Iğdır 23 °C

Kars'ı bitirdiler

Kars'ı bitirdiler
Kars Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Burhan Beytut, süpermarket zincirlerinin Kars'ta şube açma yarışına girmesine tepki gösterdi.

“Migros, Bim, Şok Gibi Süpermarketler Karslı Esnafı Bitirdi”

 

Kars Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Burhan Beytut, Migros, Bim, Şok gibi süpermarketlerin Karslı esnafı bitirdiğini ifade ederek, son beş yıl içerisinde odamıza kayıtlı 201 esnafımız kepenk kapattı, dedi.

            Süpermarket zincirlerinin Kars'ta şube açma yarışına girmesine tepki gösteren Başkan Beytut, Mevcut yasal düzenlemelerle büyük alış veriş merkezlerinin, süpermarketlerin veya hipermarketlerin açılmasına engel olunması mümkün değildir. Belediye Başkanımızla işbirliği içerisinde, Karslı esnafın kazanması için bir noktaya kadar mücadele edebiliyoruz ; ama sonuç olarak tam anlamıyla başarılı olduğunuzu söyleyemiyorsunuz. Bu anlamda önce Karslı esnaf birlik olmalı, mevcut yasal düzenleme değişmeli ve bu tür alışveriş merkezlerinin en az şehir merkezinin                   5 km uzağına taşınmaları sağlanmalıdır, diye konuştu.

            Kars'ta  yerel sermayenin büyük çaplı olmadığını belirten Burhan Beytut ;  “Kars'ta yerel sermaye sınırlı olduğu için küçük esnaf kent ekonomisinde önemli bir yere sahip. Küçük ve orta ölçekli işletmeler vergilerini Kars'ta ödüyor ve şehrimizin gelişmesi ve kalkınması için bir katkı  sunuyor ; fakat yabancı alışveriş merkezleri vergilerini dahi Kars'a ödemiyor. Biz haksız rekabetin önlenmesinden yanayız, yeni “marketler yasası”nın bir an evvel meclisten çıkarılmasını istiyor, bu noktada hükümetimizden de duyarlılık bekliyoruz” diyerek  ; bakkal esnafının devletin emniyet supabı olduğunu ifade etti.

            Kars Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Burhan Beytut sözlerini şöyle sürdürdü :

            "Bakkal esnafının bugün Kars'ta yaşayan insanlardan milyonlarca Tl alacağı vardır. Ekonomik kriz nedeni ile geçim sıkıntısına düşen insanlar mahallesinde bulunan bakkallara veresiye yazdırıyor. Esnafımız verdiği ürünün parasını çok geç alacağını hatta alamayacağını bilse de vatandaşı yine geri çevirmiyor. Büyük marketlerde durum böyle değil. Varsa paran alışveriş yaparsın. Kars'ta bakkal esnafı olarak düşe kalka tüm zorluklara rağmen ilimize katkıda              bulunuyoruz, sabahın 06.00'sından gece yarılarına kadar bu esnaf namusuyla hizmet vererek hem para kazanmaya çalışıyor, hem de mahallede ücretsiz mahalle bekçiliği yapıyor. Vatandaşa da kefilsiz, icrasız kredi imkanı sağlıyor. Bugün veresiye defteri kabaran Bakkallarımız büyük hipermarketler ve sürekli artan fiyatlar karşısında zor durumdadır. Bunları da göz önüne alarak, bakkal esnafımızın durumunun iyileştiril mesini istiyoruz.

 • Yorumlar 16
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751