• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

Kars’ın acil eylem planı

Kars’ın acil eylem planı
Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, Kars'ın eylem planını hazırladı. Çelik, teşviklerden, sınır ticaretine kadar Kars'ın merkez bir konumda olduğunu vurgulayarak yetkililerin harekete geçmeleri gerektiğini belirtti

Çelik, “İlimizin ekonomisi, tarım ve hayvancılıktır. Tarımda DSİ yatırımlarının az oluşu başlı başına bir sıkıntıdır. Yağmur yağmadığı zaman, kuraklığın olduğundan köylülerimiz ot, saman ve diğer yem bitkilerini taşra illerden fahiş fiyata getiriyorlar. Bundan ötürü 7 ay kışı olan köyde oturmayıp, ellerindeki hayvanları satıp metropol kentlere göçüyorlar. Göçün fazla oluşu havancılığın da azalmasına neden oluyor. Dar geçimli köylü elindeki hayvanları satarak göç edince, sıkıntı da artıyor” dedi.

  Çelik, hayvan sayısının her yıl yüzde 20 azaldığını ifade ederek, “İşletmeler küçüldü, 5-6 baş hayvanla bir ailenin geçinmesi mümkün değildir. İşletmelerde en az 30 baş süt ineği olmalıdır. Süt ve buzağı teşviği alınmalıdır. Ekilen yem bitkilerine teşvik verilerek köylerde istihdam sağlanmalıdır” diye konuştu.

  Çelik daha sonra şunları söyledi:

  “Kars Türkiye’nin dışa açılan kapılan kapılarından biridir. Karadeniz’den İran’a transit geçiş yolu Kars’ta, İpekyolu’nun geçiş yolu Kars’tadır. Azerbaycan, Gürcistan’dan gelen DDY Kars’ta, Ermenistan’ın kara ve demiryolu Kars’ta. Bu özelliklerinden dolayı diyoruz ki gelin burayı bir ticaret merkezi yapalım. Serbest bölge Kars’ta kurulmalıdır. Bu kadar geçiş güzergahının, bu kadar kapının Kars’a açılması açısından serbest bölgenin Kars’a kurulması aciliyeti vardır. İthalat ve ihracatçıların gelip Kars’ta depo ve antrepo yapması gerek. Böylelikle yan sanayisini buraya getirmiş olur. Böylelikte buradan ihracat ve ithalat Asya’ya ve Kafkaslara açılır. Siyasetçilerimiz ve yerel yöneticilerimizin burada serbest bölge kurulması için bir an evvel alt yapı oluşmasını sağlamaları gerekmektedir”

 • Yorumlar 2
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751