• BIST 1.378
 • Altın 456,193
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars 3 °C
 • Ardahan 3 °C
 • Iğdır 13 °C

Kars’ın Bitkileri Takvimi

Kars’ın Bitkileri Takvimi
Kars'ın Bitkileri Takvimi EMİTT Turizm Fuarında büyük ilgi gördü

Kuzeydoga Derneği’nin Bitki Çizim Kursları Meyvelerini Veriyor

  KuzeyDoğa Derneği’nin yürüttüğü Kars-Iğdır Dogal Zenginlik Projesi tarafından 2005 yılından beri her sene farklı bir doğa teması ile çıkartılan Kars’ın canlıları takvimi, bu sene Kars’ın bitkileri teması ile İstanbul Emitt Turizm fuarında yerini aldı.

  KuzeyDoğa Derneği tarafından 2006-2009 yılları arasında Kars Namık Kemal Evi’nde düzenlenen 6 bitki çizim kursunda, Gülnur Eksi, Işık Güner ve Hülya Korkmaz bitki çizim hocalarının liderliğindeki 51 kursiyer, Kars’ta yetişen 146 türden 158 farklı bitkiyi çizerek, bilim dünyasına kazandırmıştı.

  Bu çizimler arasından seçilen 12 bitki, 2010 yılı takvimini süsledi. Bu bitkiler arasında, dünyada sadece Kars’ta yasayan (endemik) ve ismini de Kars’tan alan Lathyrus karsianus çiçeği takvimin simgesi oldu.

  Bunun yanında, dünyada yüz yılı aşkın suredir kayıp olan ve Kars’ın Boğatepe köyünde bulunan Allium czelghauricum bitkisi de görenleri büyüledi. KuzeyDoğa Derneği teknik desteği ile Kars Valiliği ve Doğu Anadolu Kültür İttifakları Projesi’nin maddi desteğiyle basılan 2010 yılı takvimi, 4 gün boyunca Emitt fuarı ziyaretçilerine dağıtıldı. 650'den fazla takvimin dağıtıldığı fuarın ziyaretçileri, Kars’ın bitkilerine ve detaylı çizimlerin güzelliğine hayran kaldılar.

  CANLI ILUSTRASYONU (TEKNİK ÇİZİM) NEDİR?

  İnsanin doğayı sevmesi için önce tanıması ve görmesi gerekir. Maalesef doğal alanların hızla yok oldugu çağımızda, milyonlarca kişi Türkiye’deki on binlerce essiz canlı türünü doğada görememektedir. Doğa rehberleri eksikliği olduğundan, görse de tanıyamamaktadır. Bu canlıların görülmesini, tanınmasını ve korunmasını sağlayan eşsiz çizimleri yaratacak doğa ressamlığı da ülkemizde yerleşmemiştir ve üniversitelerde eğitimi verilmemektedir. Zooloji (hayvan bilim), botanik (bitki bilim) ve entomoloji (böcek bilim) gibi bilim dalları ile kuş gözlemciliği, böcek koleksiyonculuğu, doğa turizmi ve bitki fotoğrafçılığı gibi doğadaki birçok faaliyet için en büyük ihtiyaç, bu canlıların tanınmasını mümkün kılan arazi rehberleridir. Bu canlılarla ilgili bilgilerden ve resimlerden oluşan bu rehberler olmadan bu canlıları teşhis edebilmek ve bu faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün değildir. Birçok canlı türünün %100 tanımlanmasını mümkün kılacak kalitede fotoğraf çekmek çok zor hatta imkânsız olduğundan, bu rehberlerde çoğunlukla profesyonel çizimler kullanılır. Teknik canlı çizimi (illüstrasyonu) ABD ve Avrupa gibi ülkelerde sanatın önemli bir dalıdır ve sanat fakültelerinde bu konuda gerekli eğitim verilir. Canlı çizim tekniği olarak da adlandırılan bu yöntemde ilüstre edilecek objenin tüm özellikleri gerçek ölçüleri ile kâğıt üzerine aktarılarak özel teknikler ile boyanır. Böylece ortaya birbirinden ayrılması zor çizimler ortaya çıkar. Bu çizimler daha sonra canlı rehber kitaplarında, bilimsel yayınlarda, posterlerde ve diğer yayınlarda kullanılır. Doğa sevgisi ve doğa koruma bilinci yaratmak için, canlıların detaylı çizimlerini yaratacak doğa ressamlarının eğitilmesi şarttır.   KuzeyDoğa Derneği, bu boşluğu doldurmak için 2006’dan bu yana yaptığı 6 kursta ilüstre edilen 146 türden 158 bitkiyi kitap haline getirmek için hazırlıklarını tamamladı ama bastıracak kaynak bulamadı. Türkiye’de öğrenciler tarafından yapılmış çizimlerden oluşan ilk rehber kitap olma özelliğini taşıyacak olan bu kitap maddi olanaksızlardan dolayı halen basılmayı bekliyor.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751