• BIST 1.198
 • Altın 484,845
 • Dolar 7,9145
 • Euro 9,3630
 • Kars 16 °C
 • Ardahan 9 °C
 • Iğdır 17 °C

Karslı patates üreticileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım istedi

Karslı patates üreticileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım istedi
Karslı patates üreticileri yaşadıkları sulama sıkıntısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi.

Volkan KARABAĞ

Bölgede patates üretimiyle ünlü Kars’ta kış patatesinin sökümü başladı. Rengi ve lezzetiyle büyük rağbet gören Kars’ın kışlık patates üreticileri bu yıl koronavirüs salgını hem de sulama sıkıntısı yaşıyor.

Merkez Azat Köyü tarlasında elle patates sökümü yapan Karslı üreticiler yaşadıkları sulama sıkıntısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi.

Bu yıl tarlanın dekarını 200 liraya kiraladıklarını, tohumun pahalı, işçinin olmadığını ve sulama sıkıntısı çektiklerini İlyas Demir, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan diyor ki; “Su çıkmayan yer kalmayacak, dağın başına su çıkacak” ama bizim Kars’taki sulama kanallarımız çalışmıyor. Bize su verilmiyor, bizim de patatesimiz susuz kalıyor ve verim alamıyoruz. Buradan sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz; Kars’ın kanallarına bir el atsın, üretici mağdur.” dedi.

Patates hasadında çalışan Tuncay Yökten, “Günde 4 kişi çalışıyoruz, işçi bulamıyoruz, gelen işçi 100 -150 lira yevmiye istiyor, buna da gücümüz yetmiyor, patates hasadı beklenen seviyede değil. Hasada başladık tarladaki fiyatımız 2 lira ama buna da vatandaşın alım gücü az, bazı vatandaş alıyor bazı vatandaş almıyor. Sulama kanalımızda su yok, kanalların hepsi kapalı. Gerekli yerlere dilekçe veriyoruz, dilekçemizin cevabına istinaden aralıklarla sular 20-25 gün sonra veriliyor ama patatese zamanında su verilmediği için patates hasadı beklenen ölçüde olmuyor.” diye konuştu.

Yökten, yaklaşık 20 dönüm ektik 10 ton patates almayı hedeflediklerini ancak tarladaki patateslerin yarısının çürük yarısının da küçük tohumluk olarak çıktığını da sözlerine ekledi.

karsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(1).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(2).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(3).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(4).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(5).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(6).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(7).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(8).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(9)-001.jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(10)-001.jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(11)-001.jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(12)-001.jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(13).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(14).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(15).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(16).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(17).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(18).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(19).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(20).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(21).jpgkarsli-patates-ureticileri-cumhurbaskani-erdogan’dan-yardim-istedi-(22).jpg

 • Yorumlar 4
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751