• BIST 1.542
 • Altın 411,808
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars 0 °C
 • Ardahan -2 °C
 • Iğdır 6 °C

Kars’ta 12 otelin ruhsatı iptal edildi

Kars’ta 12 otelin ruhsatı iptal edildi
Kars'ta Oteller bölgesindeki 12 otelin ruhsatı, 3. sınıf otel kurallarını yerine getirmedikleri gerekçesiyle Belediye Encümen kararıyla iptal edildi

Kars’ta Oteller bölgesindeki 12 otelin ruhsatı, 3. sınıf otel kurallarını yerine getirmedikleri gerekçesiyle Belediye Encümen kararıyla iptal edildi. Ruhsatları iptal edilen otel sahipleri de karara tepki göstererek basın açıklaması yaptılar.

  Kars Emniyet Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, Maliye, Sağlık Müdürlüğü kurumlarının 4 aya yakın süredir oteller bölgesinde birlikte başlattıkları uygulamalar ve denetimler neticesinde Belediye Meclis kararıyla 19 otelden 12’sinin ruhsatı iptal edildi. Bugün de  Emniyet güçleriyle birlikte otellere giden Belediye Zabıta görevlileri ruhsatların iptal edildiğini otel sahiplerine tebliğ etti.

  Encümen kararında; “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 13. maddesi gereğince işlem yapılması kararlaştırıldı. 12 otele 26-27.10.2009 tarihlerinde yapılan kontrollerde denetleme komisyonunca işyeri sahiplerine eksikliklerin giderilmesi için 20.11.2009 tarihine kadar süre verilmiştir. Süre sonunda yapılan kontrollerde eksikliklerin giderilmediği tespit edilen işyerleri hakkında İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 13. maddesi gereğince işlem yapılması Zabıta Müdürlüğü’nün 08.12.2009 tarih ve 720 sayılı yazısı encümene teklif edilmiştir. Şehir merkezinde faaliyet gösteren 12 otelin İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 13. maddesi gereğince ruhsatlarının iptaline oy birliği ile karar verildi” denildi.

  Ruhsatları iptal edilen otel sahipleri karara tepki gösterdiler. Otellerinde bulunması gereken 3. sınıf isteklerin büyük bir bölümünü yerine getirdiklerini söyleyen işletme sahipleri, bunun bir haksızlık olduğunu ve buradaki amacın bölgede açık otel bırakmamak olduğunu ileri sürdüler. Otellerinde fuhşa izin vermediklerini de vurgulayarak, “4 aya yakın süredir Emniyet bültenleri gazetelerde yayınlanıyor ve bu uygulamaların ‘fuhuş operasyonu’ kapsamında yapıldığı belirtiliyordu. Bizim otellerin ruhsatlarının iptal edilmesinde tek bir fuhuş gerekçesi bile yoktur. Bizlerden 3. sınıf otellerde bulunması gerekenleri istediler biz de büyük oranda tamamladık. Binalarınızı boyayın dediler boyadık, yangın tüpü bulundurun dediler bulundurduk, ecza dolabı koyun dediler koyduk, binaların dış ve iç cephe boyalarından, yatakların konforuna kadar her şeyi düşündük ve hayata geçirdik. Milyarlarca lira masraf ettik. Otellerimizde odaların yüzde 20’sinde banyo olması zorunluluğunu da getirdiler onlarında çalışmalarına başladık. Kaldı ki oteller içinde her odasında banyo ve tuvalet olan otelin bile ruhsatını iptal ettiler. Sonuçta kapatmak için her türlü bahaneyi öne sürdüler. Kalan 7 otelinde kısa süre içinde kapacağından endişeleniyoruz. Korkuyoruz ki bu bölgede tek bir otel bile bırakmayacaklar. Adına fuhuş operasyonu deniliyor ama ortada fuhuş bile yoktur. Zaten bilindiği gibi fuhuş yapıldığı tespit edilen oteller olursa onlar kısa süre içinde zaten kapatılıyor ve gerekçesi de ortaya konuluyor” dediler.

  Çağdaş Otel sahibi Şinasi Kotancı, Barış Otel sahibi İskender Beyribey ve Lütfü Otel sahibi Suca Mamik de kararı kınadıklarını ve haklarını her platformda arayacaklarını ifade ettiler.

 

 • Yorumlar 4
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751