• BIST 1.393
 • Altın 458,144
 • Dolar 8,1660
 • Euro 9,7073
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

Kars’ta Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Hekimliği

Kars’ta Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Hekimliği
Kars Sağlık Müdürlüğü'nde Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Hekimliği Bilgilendirme toplantısı yapıldı

Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç’in desteğiyle, Kars’ta sağlık ocaklarında ve sağlık evlerinde hizmet veren tüm doktor, ebe, hemşire ve sağlık memurlarının katıldığı eğitim ve bilgilendire toplantısı gerçekleştirildi.

  Toplantıda öncelikle Kars Sağlık Müdürlüğü AÇSAP şubesi çalışanlarından Ebe Gülten Kaya tarafından Aile Planlaması konusu anlatıldı. Sonrasında Kars Sağlık Müdürlüğü AÇSAP Şubesi Müdürü Dr. Fatih Kol tarafından Doğum Öncesi ve Doğum Sonrası Bakım ve Riskli Gebelikler konusunda sunum yapıldı. Bu sunum da anne ve bebek sağlığının arttırılması için yapılması gerekilen çalışmalardan bahsedildi. Gebelerin ailenin bir ferdi gibi kabullenildiği taktirde anne ve bebek sağlığının daha da iyi seviyelere yükseltilebileceği vurgulandı.

  Yine geçtiğimiz haftalarda Vali Ahmet Kara’nın başkanlığında tüm kurum amirlerinin katılımıyla düzenlenen Güveni Annelik ve Acil Obstetrik Bakım toplantısında alınan kararlardan sağlık personeline Dr. Fatih Kol tarafından bahsedildi.

  Sonrasında Kars Sağlık Müdürlüğü AÇSAP şubesi çalışanlarından Hemşire Eda Öztürkkan tarafından Yenidoğan Tarama Programından bahsedilerek, bebeklerden alınan iki damla topuk kanı ile önlenebilen hastalıkların önemini vurguladı.

  Sabahki oturumun son konuşmasını Kars Sağlık Müdürlüğü AÇSAP şubesi çalışanlarından Hemşire Ebru Göktaş, Emzirme ve Anne Sütü konusunda yaptı. Ebru Göktaş konuşmasında bebekleri birçok hastalıktan koruyan, zeka gelişimlerine destek olan anne sütünün öneminden bahsetti.

  Öğleden sonraki oturum Kars Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar şube müdürü Uzm. Dr. Emine Baran’ın Aşılama Programı adlı sunumu ile başladı. Konuşmasında Kars’taki aşılama oranlarına ve bu oranların daha da yükseltilmesi için yapılabilecek çalışmalara değindi. Personelin de bu konudaki görüş ve önerilerini aldı.   

  Sonraki sunumu Kars Devlet Hastanesi Çocuk uzmanlarından Uzm. Dr. Demir Gökçek, Yenidoğan ve Bebeklerin Bakımı konusunda yaptı. Sağlık personelinin sorularını da yanıtlayarak çok faydalı bir sunum gerçekleştirdi.

  Toplantının son sunumunu ise Kars Sağlık Müdürlüğü Sağlık Ocakları Şube Müdürü Uzm. Dr. Şeniz Kavak, Aile Hekimliği Geçiş Süreci konusunda yaptı. İlimizin 15 Ağustos 2010 tarihinde Aile Hekimliği uygulamasına geçeceğini belirterek gerekli çalışmaların başladığını söyledi. Sağlık personelinin Aile Hekimliği uygulaması ile ilgili sorularını yanıtladı.

  Toplantıda sağlık personelinin hizmet verirken yaşadığı sıkıntılar da gündeme geldi ve gerekli girişimlerin yapılarak bu sorunların çözüleceği sözü verildi.

  Toplantı AÇSAP Şube Müdürü Dr. Fatih Kol’un tüm konuşmacı ve katılımcılara teşekkürü ile son buldu.

 • Yorumlar 3
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751