• BIST 1.361
 • Altın 452,910
 • Dolar 8,1517
 • Euro 9,7028
 • Kars 4 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 13 °C

Kars’ta anne ve bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik çalışmalar

Kars’ta anne ve bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik çalışmalar
Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Komisyonu işbirliğinde; üreme sağlığı hizmetlerinin kullanılabilirliği ve erişilebilirliğinin arttırılması, hizmet kalitesinin yükseltilmesi için, Bakanlığın yürütmekte olduğu çalışmalara doğrudan destek sağlaması, Sivil Toplum

Programın ana müdahale alanlarından olan Güvenli Annelik ve Acil Obstetrik Bakım;   gerek hizmet alımında, gerekse hizmet sunumunda sıkıntı olan Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan 5 ilden biri olan Kars’ta, İl Sağlık Müdürlüğü temsilcileri, Bütün Sektörlere geçtiğimiz ay içinde, çalışan bütün sağlık personeline bilgilendirme eğitimi verdi.

  Toplantıda; anne ve bebek ölümlerinin en aza indirilmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarının sağlık müdürlüğüyle ekip ruhu içerisinde çalışması ve destek vermesi konuları ele alındı.

  Anne ölümlerinin bir çoğunun önlenebileceği de dikkate alındığında, acil Obstetrik (gebelik) bakım hizmetlerinde kalite iyileştirilmesi çalışmalarına gereksinim olduğu ifade edildi. Acil Obstetrik bakım hizmetlerinin, günde 24 saat, haftada 7 gün kesintisiz ve en yüksek etkinlikte sunulması için yeniden yapılandırılmasına, ekip anlayışı içinde hizmet vermelerinin sağlanmasına gereksinimi vurgulandı.

  Yürütülen hizmetlerde kalitenin sağlanması; hazır bulunma, süratli müdahale, hasta haklarına saygı, sağlık kuruluşlarının yeterli araç ve gereçle donatılması ve personelin konu ile ilgili eğitim ihtiyaçlarının giderilmesiyle mümkün olacağı belirtildi.

  Bunun yanında sistemin etkinliğin sağlanması için sürekli değerlendirilmesi, denetlenmesi gerektiği kaydedildi.

  Projenin amacı; kadın sağlığını geliştirmek üzere anne ölümlerinin ve sakatlıkların azaltılması için acil Obstetrik bakım hizmetlerinin güçlendirilmesi ve kalitesinin arttırılması.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751