• BIST 1.061
 • Altın 477,157
 • Dolar 7,2075
 • Euro 8,4903
 • Kars 25 °C
 • Ardahan 27 °C
 • Iğdır 32 °C

Kars'ta batı illerine gönderilen kurbanlıklar yola çıktı

Kars'ta batı illerine gönderilen kurbanlıklar yola çıktı
Türkiye'nin önde gelen hayvancılık merkezlerinden Kars'taki besiciler, Kurban Bayramı için besledikleri kurbanlıklarını gerekli kontrollerden geçirdikten sonra batı illerine götürmeye başladı.

Türkiye'nin kurbanlık deposu olarak bilinen Kars, bu yıl da besicilerin büyük emekle yetiştirdiği kurbanlıkların sevkiyle hareketlendi.

Özellikle büyükşehirlere kurbanlık sevkiyatların başlamasıyla, kente ilçelerin yanı sıra çevre illerden gelen besiciler, Kars Canlı Hayvan Pazarı'nda hareketliliği artırdı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uyulan modern hayvan pazarında, hayvanların bakımlarını yaparak yemlenme ve su ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayan besiciler, kurbanlıklarını pazarlıkla satmaya çalışıyor. 

Alıcılar da denetimler sonrası gerekli kontrollerini yaptıkları kurbanlıklarını alarak tır ve kamyonlarla yola çıktı.

Kars'ta Kurban Bayramı öncesinde ülkenin dört bir köşesine kurbanlık gönderen besicilerin kurbanlıkları, sevk öncesi büyük titizlikle sağlık kontrolünden geçiriliyor.

Kars Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı'ndaki kontrol merkezinde, besi çiftliklerinden, köy ve ilçelerden gelen kurbanlıklar, veteriner hekimlerce teker teker incelenerek sevk izni veriliyor. 

Pazara ya da şehir merkezine kamyon ve tırlarla getirilen canlı hayvanlardan aşısı eksik olanlar, küpesi ve pasaportu olmayanların başka illere sevkine izin verilmiyor.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yapılan sıkı denetim sonrası Türkiye'nin bir çok iline kurban sevkiyatı gerçekleştiriliyor.

Burdur'a kurbanlık satan besicilerden Yavuz Mert yaptığı açıklamada, hayvan piyasasının uygun olduğunu belirterek, "Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri köy köy dolaşarak aşı işlemlerini gerçekleştirdi. Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince araçlar dezenfekte ediliyor, pasaportlar tek tek kontrol edilerek küpelerle karşılaştırılıyor, aşılar kontrol ediliyor, daha sonra sevk izni veriliyor." dedi. 

Kars'tan Türkiye'nin her yerine kurbanlık gönderdiklerini anlatan Mert, "Batı ve farklı noktalara gönderilen kurbanlıklarımızın bakımı yaylada, merada yapılıyor. Devletimiz de bütün aşıları düzenli olarak yapıyor, alan da satan da memnun. Kurbanlıklarımızda ciğer, tırnak sıkıntısı yok, yaylada otlatıldılar. İnşallah güzel, hayırlı bir bayramı geçireceğiz." diye konuştu.

karsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(1).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(2).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(3).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(4).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(5).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(6).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(7).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(8).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(9).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(10).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(11).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(12).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(13).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(14).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(15).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(16).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(17).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(18).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(19).jpgkarsta-bati-illerine-gonderilen-kurbanliklar-yola-cikti-(21).jpg

 • Yorumlar 3
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751