• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

Kars’ta BMOB toplantısı yapıldı

Kars’ta BMOB toplantısı yapıldı
Kars'ta BMOB toplantısı yapıldı

Kars’ta BMOB toplantısı yapıldı

  Birleşmiş Milletler Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı (BMOP) Kars İl Toplantısı DSİ Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıda, Kars Yerel Eşitlik Eylem Planı, kadın dostu kent kriterleri ve BMOP’un sürdürülebilirliği konulu oturumlar düzenlendi.

  BMOP yöneticisi Nevin Şenol, 2006 yılından bu yana devam eden programa verdikleri destek ve katkıdan dolayı ildeki tüm paydaşlara teşekkür etti ve 2009 yılı sonunda programın tamamlanacak olmasıyla birlikte BMOP ile gelen kazanımların kalıcı hale gelmesi için kurumlararası işbirliğinin önemine değindi.

  Toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin yerel yönetimler ve kadın kuruluşlarının kapasitelerinin geliştirilmesi ve ortaklıkları yoluyla ortadan kaldırılmasını hedefleyen BMOP, bu hedefe ulaşmaya yönelik Kars’ta ‘Yerel Eşitlik Eylem Planları’ (YEEP) adı verilen ve yerel ortaklar tarafından hazırlanan stratejik yol haritalarını kullanıyor. YEEP, kadının yerel karar alma mekanizmalarına katılımı, kadın dostu kentsel hizmetler, kadına yönelik şiddet, kadının çalışma hayatına katılımı, eğitim ve sağlık hizmetleri, göç ve yoksulluk ve zihniyet değişikliği ve farkındalık yaratma gibi pek çok alanı kapsayarak yerel yönetimlerin ve kadın kuruluşlarının bu alanlarda işbirliği içinde çalışmalarını öngören ve kadın erkek eşitliğine yönelik sürdürülebilir yapılar, kurumlar ve değerler yaratmayı amaçlayan planlar olarak tanımlanıyor.

  Toplantıya; Vali Yardımcısı Turgut Gülen, Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Aysel Güven, Kars Valiliği, Kars Belediyesi ve program ortakları olan çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

 


 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751