• BIST 1.359
 • Altın 451,876
 • Dolar 8,1414
 • Euro 9,6820
 • Kars 4 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 12 °C

Kars’ta deprem konferansı

Kars’ta deprem konferansı
Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası İnşaat Mühendisleri Kars İl Temsilciliği katkılarıyla düzenlenen konferansta konuşan Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Altın, Türkiye'nin birinci derece deprem kuşağında olduğu

 

Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salon’daki konferansa katılımın aç olması Prof. Dr. Sinan Altın’ı üzdü. Altın, katılımın az olması nedeniyle konferansına ara vererek ileri bir tarihte daha iyi bir organizasyon olması halinde yeniden Kars’a gelebileceğini belirtti.

 

Prof. Dr. Sinan Altın, “Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımı ve Yığma-Betonarme Yapıların Güçlendirilmesi” konulu konferansında Türkiye’de tüm dikkatlerin depreme yöneltilmesi gerektiğini vurguladı.

 

RANT POLİTİKALARIYLA ÜLKEMİZİ BİR DEPREM VE AFET ÜLKESİ HALİNE GETİRDİ

Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sinan Altın, “Bilime, mühendisliğe ve akla aykırı uygulamalar rant politikalarıyla birleşince ülkemizi bir deprem ve afet ülkesi haline getirdi. Bilinçsiz yer seçimleri, mühendislik verilerinden yoksun imar planları, düşük düzeyli ya da mühendislik hizmeti görmeden yapılan yapı üretimi, kaçak yapılaşma, denetimsizlik ve plansız kentleşme sonucunda hemen her depremde ülkemizde insani, sosyal ve ekonomik yıkımlara dönüşmekte.” dedi.

 

BİZLER BU COĞRAFYA DA, BU FAYLAR ÜZERİNDE YAŞAMAYA DEVAM EDECEĞİZ HEM DE HER AN DEPREM OLMA OLASILIĞINI BİLEREK

Altın, deprem riski altındaki bir çok ülkenin bu tür felaketleri yaşadığını ama gelişmiş ülkelerin bu felaketlerden ders alarak sonraki yaşamlarında toplumlarında bir çok şeyin kökten değişmesini sağladığını da hatırlattı. Aydın, “Ancak ülkemiz bu konuda farklı refleks gösterdi. Cumhuriyet döneminden bugüne kadar ülkemizde de yıkıcı birçok büyük deprem yaşandı ve çok büyük kayıplar verdik. Bütün bunlardan gereken derslerin alınmadığı düşüncesindeyim. Toplumumuz bilimin önderliğini maalesef tam olarak benimsemedi. Buna bağlı olarak da toplumumuz afete duyarlı bir toplum maalesef olamadı. Bizler bu coğrafya da, bu faylar üzerinde yaşamaya devam edeceğiz hem de her an deprem olma olasılığını bilerek. Yaşadığımız acılardan ders alarak geleceğimize, topluma, deprem zararlarını en aza indirmek zorundayız. Biz buradaki çalışmamızda İnşaat Mühendisleri Odası olarak, inşaat mühendisliği bakış açısından deprem zararlarının azaltılmasıyla ilgili çabalarımızı dile getirdik. Aslında Türkiye için son derece önemli olan betonarme ve yığma binaların güçlendirilmesi, ya da az hasarlı olanların onarılmasıyla ilgili çeşitli teknikleri birlikte tartıştık.” diye konuştu.

 

ÜLKEMİZDEKİ BİNALARIN ÖNEMLİ BİR KISMI DEPREM GÜVENLİĞİNE SAHİP DEĞİL

Türkiye’deki binaların yapım tekniği ne olursa olsun önemli bir kısmının yeterli deprem güvenliğine sahip olamadığının yaşanmış depremlerde görüldüğünü de belirten Aydın, “Hatta bazı binalar ise deprem yaşamamasına rağmen kendi düşey ağırlıklarını dahi taşıyamadığını görüyoruz. Devletin verdiği rakamlar açısından bakacak olursak bunların çok hızlı şekilde rehabilite edilmesi gelecekte olacak depremlerde benzer kayıpların önlemesi bakımından büyük önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu.

 

KONFERANSTA ÖNE ÇIKANLAR

Türkiye’de nüfusun yüzde 45’i birinci derece deprem riski olan bölgelerde yaşıyor, endüstriyel yatırımların yüzde 51’i, barajlarında yüzde 46’sı da bu bölgelerde bulunuyor.

 

Yılda ortalama hasar veren 3 deprem olmakta, 839 ölü, bin yaralı olabilmekte, 4 bin 950 bina ağır hasar, 3 bin bina orta hasar, 4 bin bina da hafif hasara maruz kalmakta, 120 bin kişi etkilenmekte ve ekonomiye 600 milyon dolar zarar vermekte. Depremler sel, heyelan, kaya, çığ düşmesi gibi diğer afetlerin onlarca kat üzerinde hasar bıraktığı bilinmekte.

 

SON 20 YILDAKİ DEPREMLER

1992-Erzincan: 653 ölü.

1995-Dinar: 96 ölü.

1998-Ceyhan: 145 ölü.

1999-Kocaeli: 17 bin 127 ölü.

1999-Düzce: 845ölü.

2002-Sultandağı: 44 ölü.

2003-Bingöl: 176 ölü.

2010-Elazığ:41 ölü.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751