• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kars 4 °C
  • Ardahan 0 °C
  • Iğdır 13 °C

Kars'ta Filozof'un Büstü Yapıldı

Kars'ta Filozof'un Büstü Yapıldı
Doğu'nun Rodin'i olarak tanınan heykeltıraş Murat Murovanni, Van'da 9 Kasım 2011 tarihinde meydana gelen ikinci büyük artçı depreminde hayatını kaybeden Japon Dr. Atsushi Miyazaki'nin heykelinin ardından bu kez de Filozof Ehmed ê Xanî'nin büstünü yaptı.

Kars'ta Filozof'un Büstü Yapıldı

“DOĞU’NUN RODİNİ” HEYKELTRAŞ MUROVANNİ, FİLOZOF EHMED Ê XANİ’NİN BÜSTÜNÜ YAPTI

Doğu’nun Rodin’i olarak tanınan heykeltıraş Murat Murovanni, Van’da 9 Kasım 2011 tarihinde meydana gelen ikinci büyük artçı depreminde hayatını kaybeden Japon Dr. Atsushi Miyazaki’nin heykelinin ardından bu kez de Filozof Ehmed ê Xanî’nin büstünü yaptı.

Heykeltraş Murovanni, Miyazaki’nin hayatını kaybettiğinde gözlerinden akan bir damla yaşın hürmeti için ve O’nun anısını yaşatmak için heykelini yaptığını bir kez daha yineledi. Muruvanni’nin yaptığı Miyazdaki heykeli, Dünyanın 4. büyük tirajlı Japonya’nın da en büyük gazetesi olan Mainichi Shinbun’da da haber olarak yer almıştı. Miyazaki’nin heykelini yapan Heykeltıraş Murovanni, Türkiye ve Japonya medyasında da Miyazaki büstüyle büyük beğeni ve ilgi toplamıştı. Miyazaki heykeli ayrıca Japon İmparatoru Akihito tarafından da takdir toplamış ve Türkiye ile Japonya için büyük manevi anlam kazanmıştı.

Murovanni yaptığı sanatsal çalışmalarıyla,  internet ve sanal ortamda da büyük arkadaş ve beğeni kitlesine sahip bulunuyor. Murovanini daha önce yaptığı İnsan Hakları anıtı, anıt kategorisinde Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük İnsan Hakları Anıtını yapan Heykeltıraş unvanına sahip bulunuyor. Heykeltıraş  Murovanni, 2005 yılında da Doğubayazıt’ta yine Türkiye’nin en büyük Öğretmenler Anıtını da yapmıştır. Murovanni ayrıca 2007 yılında Kingdom Of Heaven adlı 2005 Ridley Scott yapımı olan Cennetin Krallığı filminden esinlenerek İmparator Selahaddin Eyyubi büstünü de yapmıştır. Olağanüstü etütsel zarafetiyle Şam’da yapılan Selahaddin Eyyubi heykelini de sanatsal ve estetik olarak aşmış, mevcut eseri başta Türkiye ve Dünyadaki bazı sanat çevrelerinde de büyük beğeni toplamıştı.

Türkiye’de kültür ve güzel sanatlar alanında yayınlanan birçok makaleleri de bulunan, Murovanni aynı zamanda ressam, mimari proje ve tasarımlar yanında, minimal düzeyde yaptığı nişan ve madalyonlar üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Sanatsal çalışmalarını Karsın Digor ilçesindeki sanat atölyesinde sürdüren Murovanni, yaptığı en son çalışması ise Kürt Filozofu Ehmedê Xanî büstü olacak. Filozof Ehmedê Xanî büstü ile ilgili olarak Pusula’ya özel açıklamada bulunan Murovanni, “Ehmedê  Xanî  büyük bir yazar, şair, düşünür ve dünya çapında tanınan bir filozoftur. Kürt kültürü ve edebi sanatı içerisinde çok büyük bir tarihsel şahsiyettir. Şimdiye kadar heykel sanatıyla alakası olan veya olmayan birçok kişiler tarafında birçok yerde sipariş usulü büstü veya anıtı yapıldı. Ama şimdiye kadar Ehmedê Xanî ile ilgili onun tarihsel tasvirine uygun özenle yapılmış nitelikli bir eser mevcut değildir. Bunun çok büyük bir haksızlık ve talihsizlik olarak görüyorum. Bundan dolayı Ehmedê Xanî büstünü yapmaya karar verdim. Bir Heykel sanatçısı olarak amacım Filozof Ehmedê  Xanî nin büstünü tasvir olarak görsel orjinine sadık kalarak, onun maneviyatına ve şahsına laik bir düzeyde sanatsal olarak yorumlayıp etüt etti.” dedi.

kha

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751