• BIST 1.393
 • Altın 458,144
 • Dolar 8,1660
 • Euro 9,7073
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

Kars’ta Güvenli Annelik ve Acil Obstetrik Bakım semineri

Kars’ta Güvenli Annelik ve Acil Obstetrik Bakım semineri
Kars Sağlık Müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şubesinden Dr. Fatih Kol, Güvenli Annelik ve Acil Obstetrik Bakım konusunda verdiği seminerde katılımcıları bilgilendirdi.

Anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi ve oluşabilecek komplikasyon ve sakatlıkların önlenmesinin amaçlandığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şubesindeki toplantıda; Kars Valiliği, Kars Belediye Başkanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Garnizon Komutanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Özel İdaresi, Defterdarlık, Nüfus Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Tarım Müdürlüğü, Müftülük, Bayındırlık Müdürlüğü, Karayolları Şube Şefliği, Tedaş kurumları sektörler arası işbirliği ele alındı.

  Dr. Fatih Kol, Güvenli Annelik ve Acil Obstetrik Bakım konusunda 1. Gecikme Modelinde; hizmet almaya karar vermede yaşanan gecikmeleri şöyle sıraladı:

  “Vatandaşların yeterli sağlık bilincine ulaşamaması. Sağlık personeline karşı hizmet alanın yaşayabileceği güvensizlik. Vatandaşların hangi sağlık kuruluşundan, hangi hizmeti alabileceğini bilmemesi. Vatandaşların ekonomik kaygı sebebiyle sağlık hizmeti almaması. Yanlış inanışlar. Kadının statüsünün düşüklüğü”

  Dr. Fatih Kol, Güvenli Annelik ve Acil Obstetrik eylem planı hakkında da şunları söyledi:

  “Bu plan sonucunda; Sağlık personelince vatandaşlarımıza eğitim verilmesi, Köylerdeki eğitimlerde okullarımızın fiziki imkanlarından yararlanılması, tutulan eğitim tutanaklarının müdürlüğümüze gönderilerek etkili ve devamlı eğitimin sürdürülmesi gerek. Doktor kontrolüne gitmeye soğuk bakan gebelerimize sağlık personelimizce etkili bir şekilde yaklaşımda bulunulması şart. Aşılamayan durumlarda ilçelerde Kaymakamlıklardan, merkezde Sağlık Müdürlüğünden destek alınması gerekmektedir. Köylerimize eğitime gidecek personelimize sağlık müdürlüğümüz ve diğer kurumlarımızca araç desteği sağlanması unutulmamalı. Müftülükçe vaaz ve hutbelerde konunun öneminin vatandaşlarımıza anlatılması gerek. Eğitim ve bilgilendirme amaçlı hazırlanacak broşür ve afişlerin, basımının ve dağıtımının sürdürülmesi ve bu uygulamanın maddi olarak desteklenmesi şart. Muhtarların katılımının olduğu toplantılara, müdürlüğümüz yetkililerinin davet edilerek konunun görüşülmesinin sağlanması. Ayrıca; hizmete ulaşmada yaşanan gecikme, Ulaşımla ilgili sorunlar, Ekonomik yetersizlikler, Sağlık kuruluşu ve personellerinin sayısının azlığı, Araç yetersizlikleri olduğundan çözüm önerileri ve çalışmaları hızlandırılmalı. Kış aylarında, köy yollarının açık olması için gerekli çalışmaların yapılması, sağlık müdürlüğümüzün özel durumlarda ilgili kurumlarla koordinasyonu sağlaması gerekli. Riskli gebelerimizin, meteorolojiden aldığımız raporlara dayanarak, gereken durumlarda ulaşımı kolay sağlayabilecekleri mesafelerde tutulması sağlanmalı. Riskli gebelerimizi doğum öncesi misafir edebileceğimiz konaklama imkanlarının hazırlanması ağırlık kazanmalı. Sağlık ocaklarımız ve sağlık evlerimizdeki personel eksikliklerinin giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerek. Sahada verilen takiplerin düzenli ve etkili bir şekilde yapılabilmesi için araç desteğinin düzenli bir şekilde müdürlüğümüzce sürdürülmesi gerek. Sağlık ocaklarımız ve sağlık evlerimizin kullanımda olabilmesi için gerekli onarımların yapılması lazım”

  Dr. Fatih Kol ayrıca, sağlık kuruluşlarında uygun hizmet almada yaşanan gecikme ve eksikliklerle ilgili olarak da, “Personel yetersizliği, Malzeme yetersizliği, Yoğun bakım yetersizliği, Sağlık personelinin bilgi yetersizliği, İletişim problemleri, Gerektiğinde kan bulunamaması. Bunların çözümü içinde; Hastanelerde yaşanabilecek doktor ve yardımcı sağlık personel eksikliklerinin bakanlığımızla görüşülerek giderilmesi. İhtiyaç olan malzeme ve cihazların hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarınca temin edilmesi. Açılan yoğun bakım ünitesinin etkinliğinin geliştirilerek sürdürülmesi. Yeni doğan yoğun bakım ünitesinin açılması. Meslek içi eğitimlerin arttırılarak sürdürülmesi. Oluşabilecek kan transfüzyonu ihtiyacı için kan bankalarımızın hazır şekilde bulunması. Kızılay ile işbirliğinin sürdürülmesi. Kan bağışı kampanyalarının desteklenmesi konularına ağırlık verilmeli” diye konuştu.

  TOPLANTIDAN ÖNE ÇIKAN DETAYLAR

Vali Ahmet Kara hangi kurumun ne yapabileceğini sordu.

İl Tarım Müdürü köy ve ilçelerde veteriner hekimlik konusunda bilgilendirme yapabileceklerini söyledi

Milli Eğitim Müdürü Halk Eğitim ve okullarda bilgilendirme programlarını düzenleyebileceklerini iletti

İl Müftüsü Kuran Kurslarında sağlık personeli yardımıyla özellikle bayanların bilgilendirilmelerini sağlayabileceklerini belirtti.

İl Sağlık Müdürlüğü kurumlarla işbirliğinin artırılmasını sağlayabileceklerini söyledi

Belediye, kadın çalışma biriminin mahallelerde birebir vatandaşlara ulaşabileceklerini anlattı

Basında bilgilendirmeler yapılabilirliği ele alındı

Jandarmanın destekleriyle öğretmenler tarafından yerel televizyonda program yapılmasını önerildi

  Vali Ahmet Kara kurum amirlerini dinledikten sonra yaptığı değerlendirmede, “Araç planlaması yapılmalıdır. Bütün kurumlar araçlarını bu konuda rahatlıkla kullanabilmelidir. Hiçbir kurumun makam aracı yoktur onlar hizmet içindir. Bütün kurumlar araç konusunda birbirlerine destek olmalıdır” dedi.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751