• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

Kars’ta ilk defa beyin tümörü ameliyatı yapıldı

Kars’ta ilk defa beyin tümörü ameliyatı yapıldı
Kars Kafkas Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde gerçekleşen ameliyatla, hasta sağlığına kavuştu.

Beynindeki tümörle yaşam mücadelesi veren 40 yaşındaki Münire Özdemir gittiği doktorlar tarafından bel fıtığı, bel kayması gibi teşhisler konarak yanlış tedaviler uygulandı. Artık yürüyememeye başlayıp tamamen yatağa bağlı kalınca bu sefer de beyin tümörü teşhisi konuldu. Son 5 yıldır da bu amansız hastalıkla mücadele eden hasta Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahi Servisinde yatırılarak ameliyata alındı.

 

Kars’ta ilk kez böyle riskli bir ameliyat gerçekleştirdiklerini ifade eden Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Profesörlerinden Dr. Erol Tasdemiroğlu, ameliyat öncesinde hastanede eksik olan malzemelerin temin edildiğini belirtti. Prof. Dr. Taşdemiroğlu, ”Hastanemizde böyle bir ameliyat yapılmasından dolayı gurur duyuyoruz. Hastanemizde bu tür ameliyatların daha fazla olmasını istiyoruz. Bizim amacımız; buradan başka illere hasta sevkini en aza indirmektir. Bu tür ameliyatlar ne kadar fazla olursa o kadar az hasta sevk ederiz. Durum böyle olunca hem vatandaşımız kazanacak, hem de devletimiz kazanacak. Ameliyat öncesinde elimizden gelen her türlü desteği sunacağımızı belirttik. Yeter ki böyle bir ameliyatı başarıyla gerçekleştirebilelim. İmkânlarımız buna elverişlidir. Öncelikle hastalarımızın hastaneleri sevk yeri olarak kullanma alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekiyor.Hastanemize tedavi olmak için gelsinler. Hastanemizde çalışan bütün doktorlarımız Türkiye'nin en iyi hastanelerinde görev yaparak buraya gelmişlerdir. Bunun en büyük kanıtı da beyin cerrahımız tarafından Kars'ta ilk defa yapılan beyin tümörü ameliyatıdır" dedi.

 

Ameliyatı gerçekleştiren Beyin Cerrahi Prof. Dr. Erol Taşdemiroğlu ile Eyüp Devlet Hastanesinden gelen Beyin cerrahi  Dr. Can Hakan Yıldırım ise, hasta Münüre Özdemir kendisine geldiğinde beyninde 40 yıldan beridir bu hastalıkla mücadele ettiğini, bugüne kadar herhangi müdahale yapılmadığını belirtti. Gediz, hastanın ameliyatına karar vermede büyük sıkıntılar yaşadıklarını, ancak buna rağmen böyle bir riske girdiğini ifade ederek, "Hastamız 40 yaşlarında bir bayan hasta. Nöbet geçirme ve sol tarafında güçsüzlük şikayeti ile bize geldi. Daha önce başka doktorlar tarafından beyin tümörü olduğu kanıtlanmıştı.

Hastamıza doktorlarımız ameliyat önermişlerdi. Ancak hasta ve ailesi ameliyat riskini göze almamışlardı. Bize geldiğinde ameliyat olması gerektiğini söyledik. Ameliyatın risklerini hastanın kendisine ve ailesine de anlattık. Hasta ve hasta yakınları burada ameliyat olmasına karar verdiler. Biz de ameliyat için gerekli hazırlıkları yaptık. Ameliyatımız gayet başarılı geçti. Bir sıkıntı yaşamadık. Hastamız bir gün yoğun bakımda kaldı ve uyandırdık. Şimdilik sağlığında herhangi bir problem yok" ifadelerine yer verdi.


Hasta Münüre Özdemir ise 40yıldan beridir bu hastalıkla mücadele ettiğini, birçok hastane gezdiğini ancak bu tür riske hiçbir doktorun girmediğini söyledi Yeşilyurt, "Bu ameliyatın riskleri bizlere anlatılıyordu. Buna rağmen biz ameliyattan çekiniyorduk. Artık sağlığıma kavuşmak istiyordum. Doktorum iyi bir ameliyat yaparak beni bu dertten kurtardı. Sağlığıma ve yuvama kavuştuğum için çok mutluyum" dedi.

 • Yorumlar 4
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751