• BIST 1.389,440
  • Altın 489,84
  • Dolar 8,6450
  • Euro 10,1200
  • Kars 17 °C
  • Ardahan 19 °C
  • Iğdır 29 °C

Kars’ta minikler uzayı keşfetti!

Kars’ta minikler uzayı keşfetti!
İlim Yayma Cemiyeti Kars Şubesi, kentteki çocukları uzayla buluşturdu.

Elif ÇOLAK

Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli İlim Yayma Cemiyeti Kars Şubesi tarafından Astrokars Astronomi ve Teknoloji Atölyesi Projesi hayata geçti.

Yaz kuran kurslarındaki öğrencilerle başlayan proje yıl boyunca devam edecek ve kentteki tüm öğrenciler kitaplarda okudukları uzay ile ilgili tüm bilgileri Planetaryum Çadırında görecekler.

Fethiye Cami bahçesinde başlayan projenin açılış konuşmasını yapan İlim Yayma Cemiyeti Kars Şube Başkanı Ebubekir Keleş, “Bugün burada öğrencilerimizle birlikte Planetaryum Çadırı ile birlikte uzay gözleme ve izleme işlemlerinde bulunacağız inşallah. Daha öncede Serhat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen serhat akademi programımızda robotik kodlama, insansız hava yapımı, yazılım konulu bir projemiz vardı o halen devam etmektedir. Bu projemizde onun bağlantısı olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan geçti, köy okullarımıza, mahallelerimizdeki okullarımıza giderek uzay cisimlerini izleme olasılığına ulaşmış olacağız. Planetaryum Çadırımızın içerisinde belirli filmlerle uzaydaki cisimleri öğrencilerimizle buluşturacağız. Bu demektir ki öğrencilerimizi, gençlerimizi, çocuklarımızı uzay bilinci konusunda bilinçlendirmek ve o konuda da geleceğe yönelik herhangi bir iş kaynağı oluşumu konusunda olumlu bir adım atmak anlamına gelmektedir. Bugün ve yarın yaz kuran kurslarımızdaki okuyan yaklaşık 1000’e yakın öğrencilerimizle birlikte olacağız. Etkinliklerimiz yıl boyunca aralıksız devam edecek.” dedi.

SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir ise, “Serhat Kalkınma Ajansı bilindiği gibi sadece büyük yatırım programlarına değil, sosyal, ekonomik, turizm, eğitim, sağlık gibi her alanda desteklerini sürdürüyor. Bugün de burada kurulan Planetaryum Çadırına da destek verdik. Bu neden önemli; ben küçükken köyde çobanlık yaptığım zaman dünyayı ben etrafımdaki dağlar kadar biliyordum. Yani bizim kitaplarda uzay hakkında okuduğumuz bilgileri burada görme fırsatı buluyorlar. Bu çocuklar bizim geleceğimiz, çocuklarımızın gelecekte yapacakları tüm çalışmalar ülkemizin kalkınmasında büyük rol alacaktır. Projenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından öğrenciler gruplar halinde Planetaryum Çadırına alınarak uzay hakkında bilgilendirildi.

kars’ta-minikler-uzayi-kesfetti!-(9).jpgkars’ta-minikler-uzayi-kesfetti!-(1).jpgkars’ta-minikler-uzayi-kesfetti!-(2).jpgkars’ta-minikler-uzayi-kesfetti!-(3).jpgkars’ta-minikler-uzayi-kesfetti!-(4).jpgkars’ta-minikler-uzayi-kesfetti!-(5).jpgkars’ta-minikler-uzayi-kesfetti!-(6).jpgkars’ta-minikler-uzayi-kesfetti!-(8).jpgkars’ta-minikler-uzayi-kesfetti!-(7).jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751