• BIST 1.378
 • Altın 455,545
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 8 °C

Kars'ta Nohut Ekimi yapılıyor

Kars'ta Nohut Ekimi yapılıyor
KARS'TA NOHUT VE MERCİMET DÖNEMİ

KARS’TA NOHUT VE MERCİMET DÖNEMİ

-ANTİK TAHIL KAVILCA İLE ZEYREKTEN SONRA NOHUT VE MERCİMEKTE ORGANİK TARIMLA ARTIK TARLALARIMIZDA YETİŞTİRİLİYOR

  Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği tarafından sürdürülen SGP destekli “Kars yöresinde yerel tohum ve ürünlerin sürdürülebilir köy projeleriyle korunması, yaşatılması ve çoğaltılması” projesi ürünlerini vermeye başladı. Kavılca ve Zeyrek’ten sonra sıra Nohut ve Mercimek’e geldi. Organik tarım bu ürünleri de sofralarımıza kazandıracak.

  Kars ve çevresinde uygulanan yerel tohumları yaşatma projesi, UNDP GEF (Küçük Destek Fonu)- SG ve özverili bölge çiftçilerinin çabasıyla, tüm tarımsal desteklerden mahrum edilmiş  Kavılca buğdayı, kırmızı buğday, kültür (tavşan bezelyesi), yerli tohum fiğ ve keten tohumu (zegerek) gibi bölgenin doğal koşullarına uyumlu, besin değeri yüksek, insan beslenmesinde önemli yeri olan yerel tohumlar organik tarım uygulamalarıyla bölgedeki tüketicilerinde yoğun ilgisini çekiyor.

  Proje koordinatörü, Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı İlhan Koçulu, bu proje ile 6 yıldır yaptıkları çalışmalar sonucunda yerel tohumlardan üretilen geleneksel ürünlerin, köylerdeki tüketiminden sonra kentimizde ki marketlerin ve bakkalların raflarında da yerini almaya başladığını belirtti.

  Koçulu, “Büyük kentlere gönderilen hediyelik bal, kaşar ve çeçil (tel peynir) peynirin yanına, unutulmaya yüz tutmuş kavut, yarma ve kavılca bulgurunun da eklendiğinin önemine değinerek, “Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği önderliğinde sürdürdüğümüz projelerle; Yerel tohumların çoğaltılması, organik tarım ve hayvancılığın yaygınlaştırılması, eko turizm, şifalı bitkilerin toplanması ve kurutulması çalışmaları, bölgedeki tek yanlı beslenmeği zenginleştirme amacı ile köylerde geçimlik bostanların oluşturulması çalışmaları altıncı yılında meyvelerini vermeye başladı” diye konuştu.

  Koçulu, “Bölgede bulunan Boğatepe, İncesu, Yol boyu, Kuyucuk, Çakmak, Büyük Çatma köylerinde geçimlik yetiştirilen bostanlarda marul, tere, maydanoz, domates, taze fasulye, turp, şalgam, salatalık, havuç, kabak, biber ve çilek sofralarda hayvansal gıdaların yanında yerini alıyor. Bölgemizde ekimleri unutulmuş yeşil mercimek ve nohudu Büyük Çatma köyünde deneyimli çiftçi Sadi Göker yeniden ekimlerini başlattı. Özellikle mercimekte yüksek verimlilik gözlendi. 2005 yılında projenin uygulandığı köylerinde 6-7 çiftçide bulunan kavılca buğdayının, bölgede 300 çitçiye yayıldığı gibi mercimek ve nohudunda ekimlerinde önümüzdeki yıllarda hızla bölge tüketimine yetecek kadar yaygınlaşacağına inanıyoruz” dedi.

  Koçulu, daha sonra şunları söyledi:

  “Proje kapsamında yerel tohumlukların içindeki zibil ve yabancı tohumları temizleyerek, verimliliği artırmak için derneğe üye olan çiftçilerinde desteyi ile tohum temizleme selektörü satın alındı. Organik tarım uygulamalarını yerel tohumlarla sürdüren proje ile çiftçiler daha temiz ürünler elde edecekleri için seyyar selektörün alınmasını sevinçle karşıladılar. GEF-SGP  desteyi ile sürdürülen proje kapsamında çiftçilerinde katkısıyla alınan tohum temizleme selektörü projenin uygulandığı köylerde hububat tohumlarını ayıklamak için çalıştırılmaya başladı. Çiftçiler temizlenen tohumluklarla yapılan tarımda verimliliğin yüzde 30-40 artacak”

  Proje kapsamında ekimler yapan Kuyucuk köyünden çiftçi Kemal Aktaş, bu zamana kadar geleneksel yöntemlerle tohumlukları el elekleriyle temizlediklerini belerterek, şu açıklamalarda bulundu:

  “Yıllarca bu şekilde tohumlarımız el elekleri ile temizledik. Bu da çok zor oluyordu. Üstelikle tam olarak ta temizleyemiyorduk. Tohumların içindeki zayıf, kırık, yabancı tohumlar ve zibiller nerdeyse yarı yarıya tohumların içerisinde kalıyordu. Tarlaya serptiğimiz bu tohumlardan da istediğimiz verimi alamıyorduk. Dolayısıyla da ziraattan her yıl tohum satın zorunda kalıyorduk. Dışarıdan gelen tohumlarda ilaç ve ziraat gübresi istiyor, sulanmak istiyor ve bunların hepside  yüksek maliyet tuttuğu için zarar ediyorduk.  Kullandığımız ilaç ve kimyasal gübreler suyu, toprağı kirletip hayvanlarımızın ve Kuyucuk Gölü’nde bulunan kuşlara da zarar veriyordu. Onun içinde yerli tohumlarımızla sertifikalı organik tarım yapmaya karar verdik.  Et, süt, ekmek ve bulgur çocukluğumuzun ağız tatlarını yeniden almaya başladık. Selektör makinesinin gelmesiyle Kavılca buğdayı, kırmızı buğday,

keten tohumu (zegerek) ekimlerini daha da çoğaltacağız”

 • Yorumlar 3
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751