• BIST 1.542
 • Altın 439,843
 • Dolar 7,3815
 • Euro 8,9545
 • Kars -11 °C
 • Ardahan -10 °C
 • Iğdır -6 °C

Kars’ta okul çevresinden uzaklaşmayanlara para cezası gelecek

Kars’ta okul çevresinden uzaklaşmayanlara para cezası gelecek
Kars’ta okulla ilişiği olmayıp okul çevresinde toplanan şahısların, okul çevresinden uzaklaştırılması ve karara uymayanlara idari para cezası uygulanmasına dair karar yayınlandı.

Kars Valisi Rahmi Doğan imzasıyla yayınlanan karar şöyle:

Amaç

Madde 1- Bu kararın amacı, Kars il sınırları içinde kamu düzeninin sağlanması, okul çevrelerinde şiddetin önlenmesi, bu kararla özellikle okul giriş ve çıkış saatlerinde okulların çevresinde olması muhtemel, gürültü, kavga, taciz vb. olayların önüne geçilmesi, okulların çevresinde toplanan kişilerin kimlik kontrollerinin yapılarak okul ile ilişiği olmayan, boşta gezen kişilerin okul çevresini mekan tutmalarının önüne geçilmesi, bu kişilerden öğrencilerimize gelebilecek her türlü tehdit ve tehlikenin engellenmesi, okul çevresinde uyuşturucu ile mücadele yapılması, yasadışı faaliyet gösteren ideolojik ve bölücü örgütlerin gençlerimizi yönlendirmesinin engellenmesi amaçlanmaktadır. 

Kapsam

Madde 2- Bu karar Kars il sınırları içinde bulunan ilkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeydeki okulların bahçesini ve çevresini kapsar.

Hukuki Dayanak

Madde 3- Bu karar:

a.5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi,

b.5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C ve 66. Maddesi,

c.2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 11. Maddesi,

d.5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’nun 4. Maddesi,

e.22.01.2013 tarih ve “Güvenli Okul-Güvenli Eğitim Projesi” konulu Bakanlık no:4 sayılı genelge.

f.14.09.2014 tarih ve “Okul ve Çevresinde Alınacak Koruyucu ve Önleyici Tedbirler ”konulu Bakanlık No:24 sayılı genelge.

g.01.09.2016 tarih ve “Okul Çevresinde Alınacak Tedbirler” konulu EGM No:2016/39 sayılı genelge

h).  22/12/2016 tarihli “Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmasına Yönelik Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Artırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü”.

Hükümlerine dayanmaktadır.

Genel Esaslar

Madde4-Bu kapsamda aşağıda belirtilen tedbirler alınmıştır.

a)İlkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki okulların çevresinde, bahçesinde veya okul dış kapısı önünde, okul öğrencisi olmayan, okulla ilişiği bulunmayan ve öğrenci velisi olmayan şahıslar okul çevresinde bulundurulmayacaktır.

b)Öğrencilerin, şiddet içeren olaylardan, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan, ruhsal bedensel ve cinsel yönde etkileyecek müstehcen neşriyat ve diğer olumsuz unsurlardan, yasadışı örgütsel ve ideolojik faaliyetlerden korunması için okul ile ilişiği olmayan, işsiz güçsüz, boşta gezen, durumundan şüphelenilen kişilerin okul önü ve çevresini mekan tutmaları önlenecektir.

c)Ayrıca ilkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki okulların çevresinde, bahçesinde veya okul dış kapısı önünde, okul öğrencisi olup (sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunan öğrenciler hariç) mazereti olmaksızın ders saatinin dışında öğrenci ve şahısların bulunmasına izin verilmeyecektir.

d)6136 Sayılı Kanun kapsamı dışında kalan her türlü kesici, delici bereleyici aletler ve bıçakların; Okul önlerinde, okul bahçesi ve çevresinde kişilerin üzerlerinde taşıması veya yanlarında bulundurmasına izin verilmeyecektir

e)Seyyar satıcıların okul çevresinde gıda ve benzeri ürünlerin satışını yapmaları engellenecektir.

CEZAİ HÜKÜMLER

Madde 5- 4. maddenin (a), (b), (c), (d) ve (e) bendinde alınan kararlara uymayanlar hakkında, 5442 sayılı İl İdare Kanunu’nun 66. Maddesi, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu‘nun 32.maddesi ve diğer hükümleri gereği yasal işlem yapılacaktır.

YÜRÜRLÜK

Madde 6- Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 7-Bu karar eğitim ve öğretim dönemlerini kapsar.

YÜRÜTME

 Madde 8-Bu kararı Kars Valiliği yürütür.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751