• BIST 1.325
 • Altın 462,456
 • Dolar 7,8681
 • Euro 9,5144
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -4 °C
 • Iğdır 3 °C

Kars’ta sakatatlar caddelere saçıldı

Kars’ta sakatatlar caddelere saçıldı
Kars’ta Kurban Bayramı’nda kesilen büyük ve küçükbaş hayvanlardan arda kalan sakatatlar caddelere gelişi güzel atıldı.

Kars Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Doğu başkanlığında toplanan Kurban Hizmetleri Komisyon kararına göre; Kurban Bayramında kurban kesimi için mezbaha veya kurban kesim yerleri dışında kalan ve kurban kesimi için uygun olan yerlerde vatandaşlar dini ve hijyenik şartlara uyarak, umunun istifadesine sunulan cadde, sokak, park ve bahçeler haricinde özel mülkte kesilmesine karar verilmişti.

Ancak, kentte kesilmeye başlanan büyük ve küçükbaş hayvanlardan arda kalan sakatatlar bazı kişi veya kişilerce Şehit Yusuf Bey Caddesinde çöp konteynerlerine değil de ARAS EDAŞ elektrik trafosunun yanına konuldu. Sakatatın kokusunu alan sokak köpekleri, çuval içerisindeki sakatatları parçalamasıyla caddeye saçmaya başladı.

Uzmanlar, kist bulunduran hayvanların organların köpekler tarafından yenilmesi durumunda insanlara da bulaşarak kist hidatik hastalığına yakalanma riski taşıdığını ifade ettiler.

Hayvan sakatatlarının gelişi güzel cadde ve sokaklara atılmamasını gerektiğini kaydeden uzmanlar, “Bu kistleri içeren hayvan etleri ve sakatatlar, köpekler tarafından yenince parazit barsaklarda olgunlaşır. Parazitlerin belirli aralıklarla yumurtlayarak ana konakçı köpekler tarafından atılmasıyla enfeksiyon zinciri bir kısır döngüye dönüşür. Ülkemizde kist hidatiğin sorun olmasının nedenlerinden birisi de özellikle kurban bayramlarında yapılan kesimler sonrası kistli sakatatları gömmek yerine, köpeklere yedirmek yada rastgele ortada bırakarak sokak köpeklerinin bu sakatatlarla beslenmelerine yol açmaktır.” dediler.

kars’ta-sakatatlar-caddelere-sacildi-(1).jpgkars’ta-sakatatlar-caddelere-sacildi-(2).jpgkars’ta-sakatatlar-caddelere-sacildi-(3).jpgkars’ta-sakatatlar-caddelere-sacildi-(4).jpgkars’ta-sakatatlar-caddelere-sacildi-(5).jpg

 • Yorumlar 4
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751