• BIST 1.284
 • Altın 448,430
 • Dolar 7,8066
 • Euro 9,3509
 • Kars -4 °C
 • Ardahan -8 °C
 • Iğdır 0 °C

Kars'ta seminer

Kars'ta seminer
SGK Kars İl Müdürlüğü, Serhat Sağlık Meslek Lisesi, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Endüstri Meslek Lisesi ve Kars Ticaret Meslek Lisesi'nde KADİM projesi kamsamında seminerler verdi.

Ticaret Meslek Lisesi'ndeki seminerde konuşan SGKKars Avukatı Abdullah Çelik, ''Kuralları ve kurumlarıyla genel kabul görmüş, gelişmiş ekonomiler düzeyine ulaşma çalışmalarının ekonominin tüm katılımcıları ile birlikte yürütülmesi, toplam kayıt dışı istihdam içerisindeki kayıt altına alınabilecek kısmın kayıt altına alınmasının sağlanması ve yabancı kaçak işçi çalıştırılmasının önlenmesi amacıyla uygulamaya konulan Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele (KADİM) projesi çerçevesinde bu programları düzenliyoruz. Söz konususeminerlerde kayıt dışı istihdamın boyutları sebep ve çözüm yolları, KADİM projesi konularının yanı sıra 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile sigortalılara ve zorunlu staja tabi meslek lisesi öğrencilerine tanınan haklar ve genel sağlık sigortası hakkında öğrencilerimizi bilgilendiriyoruz.'' dedi.

Seminerde TÜİK rakamlarına göre, işsizlik oaranlarının 2009 yılında yüzde 15.5, 2010 yılındaki dönemde yüzde 14.5 olarak gerçekleştiği, bu oranın lise ve dengi okullardan mezun olanlarda 2009'da 15.9 olarak gerçekleştiği ifade edildi. Seminerde öğrencilere, herkesin SGK güvencesindeki haklarını iyi bilmesi gerektiği, aksi taktirde kanundan habersiz olunması nedeniyle mağduriyetlerin yaşanabileceği hatırlatıldı.

Seminer sonrasında öğrenciler, SGK hakları hakkında bilmek istedikleri konulardakonuşmacılara sorular yöneltti. Kars Ticaret Meslek Lisesi'ndeki programa SGK Başmüfettişi Hüseyin Kaya, SGK Kars İl Müdürü Abdulkadir Ayluçtarhan, SGK Avukatı Abdullah Çelik, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751