• BIST 110.022
 • Altın 366,330
 • Dolar 6,7790
 • Euro 7,6701
 • Kars 14 °C
 • Ardahan 13 °C
 • Iğdır 24 °C

Kars’ta tarih yeniden yazılıyor!

Kars’ta tarih yeniden yazılıyor!
Araştırmacı-Yazar, Fotoğraf Sanatçısı Yıldırım Öztürkkan, Kars’ta tarihin yeniden yazıldığını söyleyerek köprünün 2 babasının Arpaçay’dan getirilmesi için yetkililere seslendi.

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

Eski Ardahan yolu, Dere içi mevkiinde, Kars Çayı üzerinde ve Kars Kalesi’ne çıkış güzergâhında bulunan ve Albay Lake Köprüsü olarak bilinen Taş Köprü2’nin bakım ve onarımı Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılıyor.

19. yüzyılda bazalt taştan 3 gözlü olarak inşa edilen Taş Köprü’nün restorasyonu Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün 2019 yılı yatırım programına alındı. Restorasyon ihalesi yapılan Taş Köprü, orijinaline sadık kalacak şekilde restore ediliyor.

Gazetecilere açıklama yapan Araştırmacı-Yazar, Fotoğraf Sanatçısı Yıldırım Öztürkkan, Çok ağır bir işçilik tarafından yaptırılan bu köprüde, taşın veya ilgili bir malzemenin bir yerden bir yere nakil edilmesi burada bir dekovil hattı oluşturulmuş. Günümüzde bu hattı göremiyorum ama bu dekovilin tekerlerinden bir tanesi onarım çalışması yapılırken gün yüzüne çıktı. Bulunan bu dekovil tekeri ilk bakışta el arabası tekeri gibi görünüyor ancak bu raylı sistem için kurulan dekovil hattının tekeridir ve ağırlığı yaklaşık 25-30 kilogram civarındadır.” dedi.

Köprünün onarımı ile çeşitli malzemelerinde gün yüzüne çıkacağını ve tarihin yeniden yazıldığını kaydeden Öztürkkan, “Biliyorsunuz burası Albay Lake köprüsü diye geçiyor. 1853-1855 yılları arasında yapılan bu köprü tabyaları birbirine bağlayıcı özelliği mevcuttur. İlk önce tahta dubalarla yapılan bu köprü daha sonra İngiliz Subayı Mühendis Albay Lake tarafından mühendislik mimarisi olarak yaptırıldı.” ifadesini kullandı.

Öztürkkan, yetkililere de seslenerek köprünün başlarında bulunan 4 tane babanın 2 tanesinin Arpaçay Kaymakamlığı önünde bulunduğunu ve tadilatı yapılan bu köprünün babalarının Arpaçay’dan getirilerek yerine konulmasını istedi.

kars’ta-tarih-yeniden-yaziliyor!-(2).jpgkars’ta-tarih-yeniden-yaziliyor!-(3).jpgkars’ta-tarih-yeniden-yaziliyor!-(4).jpgkars’ta-tarih-yeniden-yaziliyor!-(1).jpgkars’ta-tarih-yeniden-yaziliyor!-(5).jpgkars’ta-tarih-yeniden-yaziliyor!-(6).jpgkars’ta-tarih-yeniden-yaziliyor!-(7).jpg

 • Yorumlar 9
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751