• BIST 1.393
 • Altın 458,144
 • Dolar 8,1660
 • Euro 9,7073
 • Kars 8 °C
 • Ardahan 6 °C
 • Iğdır 16 °C

Kars'ta Toplu nikah

Kars'ta Toplu nikah
Kars'ta Toplu Nikah Töreni Yapıldı.

Kars’ta merkez ve merkeze bağlı köylerde bulunan 23 nikahsız çiftin nikahları Valilikte kıyıldı.

15 yıllık evli 7 çocuklu Meliha Can törene eşi ve 3 çocuğuyla katılırken, nikah şahitliği Vali Ahmet Kara yaptı

Meliha Can’ın Ay-Yıldızlı gelinliği büyük ilgi gördü

Vali Ahmet Kara çiftlere önemli nasihatlerde bulundu:

“Birbirimizin kölesi değiliz, efendisi değiliz. Birbirimizin eşiyiz”

  Kars Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV), Sağlık Müdürlüğü, Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü işbirliği ile Valilik toplantı salonunda nikah töreni düzenlendi.

Törende; 2 yıllık evli Rüya İli ve Onur Kayakağanlı, 3 yıllık evli Yurda Yiğitbaşı ile Gencay Ayrıbaşı, 15 yıllık evli Meliha Can ile Abdullah Özkesemen’in resmi nikahları İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Birgül Gündüz tarafından kıyıldı.

  Çiftlerin nikah şahitliklerini ise Vali Ahmet Kara, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş ve Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek yaptı. Vali Kara, Belediye Başkanı Bozkuş ve Emniyet Müdürü Zeybek çiftlere birer çeyrek altın hediye ederek tebrik ettiler.

  Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Birgül Gündüz, kentte bazı çiftlerin resmi nikahlarını zamanında yaptırmadıklarını söyleyerek, “Bizler böyle ara ara destek amaçlı çalışmalarımız oluyor. Toplum destekli özel hizmetlerin destekleriyle Sosyal Hizmetlerin destekleriyle 2008 yılında da 35 çiftin nikahını kıymıştık. Şimdi de 23 çiftin 20’sinin nikahını önceki gün kıydık 3 çiftin nikahını da şimdi kıyıyoruz” dedi.

  Vali Kara burada yaptığı konuşmasında nikahın hukuki bir akit olduğunu, nikahsız yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu bilmediğini belirterek, “Bu arkadaşlarımızın mutlaka dini nikahları vardır. Çocukları oldu. Onlar anne baba olarak evde beraber yaşadılar ama resmi nikah bu medeni dünyada artık şarttır. Resmi nikah olunca resmi nikahın her iki tarafı da birbirine eşit iki fert olarak aile içerisinde yerini alacak ve çocuklarını yetiştirmede aile hayatını sürdürmede beraberce destek olacaklar” diye konuştu.

  Evlilik cüzdanını geline teslim eden Vali Kara, “Bütün politikacılar, bütün bakanlar evlilik cüzdanlarını geline veriyorlar bizde geline vereceğiz. Hanımlar evlik cüzdanlarını daha iyi salkıyorlarmış diyorlar gerçi ben aynı kanaatte değilim ama yinede cüzdanı geline teslim edeyim” dedi.

  VALİ KARA’DAN ALTIN ÖĞÜTLER

  Vali Kara daha sonra çiftlere şu nasihatlerde bulundu:

  “Kendinize bir hedef seçin. Diyin ki ‘Biz birbirimizle kavga etmeyeceğiz. Biz çocuklarımızı iyi yetiştireceğiz’. Çocuklarınızı da kavgacı yetiştirmeyin. Çocuklarımızı okutacağız. Çocuklarınızı mutlaka okutun. Bu tarihi başlangıç kabul edin. Bazı şeyleri biraz daha güzel yapmaya çalışın. Beraberliğiniz daha güzel, daha huzurlu, daha neşeli olsun. Benim Kars’ta en fazla şikayet ettiğim aile kavgalarıdır. İnsanlar köylerde birbirleriyle kavga ediyorlar, adam öldürüyorlar sonra da dönüp barışıyorlar. Evlilikte önemli olan karşılıklı sevgi ve saygıdır. Evlilik hem önemli hem de hassas bir müessesedir. Çok fedakarlık etmedikçe olmuyor, biliyorsunuz zaten yeni evlenmiyorsunuz. Ama bundan sonra en azından sıraya girdiniz, kayda geçtiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak biraz daha resmi, biraz daha gerçeksiniz şu anda. Oysa şimdiye kadar beylerin insafına kalmış bir evlilikti. Birbirimizin kadrini, kıymetini bilin. Onlar bizim eşlerimiz. Her biriniz birbirinizin eşlerisiniz. Dolayısıyla eş diğer eşe nasıl davranıyorsa sizde öyle davranacaksınız. Birbirimizin kölesi ve efendisi değiliz. Birbirimizin eşiyiz. Bu çocuklarında annesi babasıyız. Dolayısıyla o çocuklara örnek olacak davranışlar bekliyorum sizden. Çocuklarınız okula giderken zorluğunuz olursa geleceksiniz valiliğe. Ben olursam bana ben olmasam o zamanki valiye diyeceksiniz ki buradaki Vali ‘okutma zorluğunuz olursa bana geleceksiniz’ demişti diyeceksiniz. Siz çocuklarınızı mutlaka okutun Devlet her türlü desteği verir”

  Nikahta hayır olduğunu da vurgulayan Kara, “Bu nikah merasiminin, bu kıyılan nikahların hayırlı uğurlu olmasını, aile yuvalarında kardeşlerimizin huzurlu sağlıklı bir hayat geçirmelerini ve memlekete de hayırlı evlatlar yetiştirmelerini cenabı Allah’tan niyaz eylerim” şeklinde konuştu.

  14 YIL SONRA EVLİLİK CÜZDANINA KAVUŞTU

  2 yıl önce Onur Kayakağanlı’yla kaçarak evlenen 20 yaşındaki Rüya İli, eşini çok sevdiğini söyleyerek evlilik cüzdanını almış olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Yurda Yiğitbaşı da 3 yıl önce Gencay Ayrıbaşı ile görücü usulü ile evlendiklerini ve birbirlerini çok sevdiklerini, merkez Soylu köyünde ikamet ettiklerini ve eşinin çiftçilik yaptığını ifade etti. Abdullah Özkesemen ile 14 yıl önce görücü usulü ile hayatlarını birleştirdiklerini anlatan 30 yaşındaki Meliha Can ise gazetecilerin ilgi odağı oldu. 16 yaşında evlenen ve merkez Çerme köyünde ev hanımlığı yaparak 7 çocuk büyüten Meliha Can, bugüne kadar resmi nikah olmamasını eşinin gevşekliğine bağladı. Birbirlerine sevgi ve saygıda kusur etmediklerinin de altını çizen Meliha Can, evlilik cüzdanına geç de kavuşmanın mutluluğu içinde olduğunu vurguladı.

  İŞİN İÇİNDEN GEVŞEKLİK ÇIKTI

  Resmi nikahları kıyılan 3 çiftin hikayesinden de eşlerin gevşekliği çıktı. Bayanların sık sık hatırlatmalarına rağmen kocaların iş-güçlerini öne sürerek bugünü yarına, yarını öbürgüne atmaları yüzünden resmi nikahların kıyılamadığı gerçeğiyle karşılaşıldı. Bunu da en güzel Meliha Can’ın eşi Abdullah Özkesemen anlattı. Kesemen, “Gevşekliğim vardı. Eşime de  iş-güç bahanesi atıyordum” diye özetledi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751