• BIST 1.542
 • Altın 411,808
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars 1 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 9 °C

Kars’ta Yarışmalı Türkü Bayramı yapılacak

Kars’ta Yarışmalı Türkü Bayramı yapılacak
Türkiye'de ilk defa yapılacak Yarışmalı Türkü Bayramı'nı TRT ve Kültür ve Turizm Bakanlığı da destekleyecek
Türkiye’de ilk defa yapılacak Yarışmalı Türkü Bayramı’nı TRT ve Kültür ve Turizm Bakanlığı da destekleyecek
Halk Müziği derlemecisi, Gazeteci-Yazar Salih Şahin’in yaptığı girişimler sayesinde Kars’ta bir ilk gerçekleşecek ve Yarışmalı Türkü Bayramı düzenlenecek. Türkülere sahip çıkılması ve sağlıklı biçimde yaygınlaşması amacıyla yapılacak olan Yarışmalı Türkü Bayramı’nı TRT ile Kültür ve Turizm Bakanlığı da destekleyecek.
Kars’ta Halk Müziği ile ilgili yaptığı çalışmaları ve kitapları ile dikkat çeken Gazeteci-Yazar Salih Şahin, Kars’ta türkülere sahip çıkılması ve bu işe gönül verenlere destek olunması amacıyla bir çalışma başlattı ve projesi de büyük ilgi gördü.
Türkülerin yarışması, derlenmesi ve bu işe gönül verenlerin desteklenmesi amacıyla bir çalışma başlatan Müzisyen, Eğitimci ve Gazeteci- Yazar Salih Şahin’in çalışması ve önerisi destek gördü ve ön çalışmaya da başlandı.


KARS (KHA) - BEDİR ALTUNOK

 

Kars’ta yapılan ve çok sayıda konuğun ve yetkilinin de bulunduğu Türkiye Uluslararası Aşıklar Bayramı’nda Jüri üyeliği yapan Gazeteci-Yazar Salih Şahin burada bir konuşma yaptı.
Şahin, özellikle Kars ve çevresinin aşıklık geleneğinin yanısıra tarihi ve kültürel evreler nedeniyle gerek aşıklık gerekse türkülerin önemli bir merkezi olduğunu, 1980 yılında TRT Kars Radyosu’nun kapanmasının ardından türkülerin yetim kaldığını, aşıklık geleneğinin de sürekli gerilediğini hatırlattı.
Şahin konuşmasında, “Yöremizin türküleri sahipsizlikten oraya buraya ve işin cambazlarına alet oldu. Kültürümüz yok edildi ve türkülerimiz can çekişiyor. Bu işe bazı kurumlar ve gönül verenler sahip çıkmalıdır. Bu bölgede Aşıklar Bayramı tek başına bu boşluğu doldurmuyor. Kaynakları ile birlikte gömülen ve yetim kalan türkülerimizi ve dolayısıyla değişleriyle türkülerin ustası aşıklarımıza da destek olunması gerekir.” dedi.
BAYRAM KARS’IN KURTULUŞUNA UYARLANACAK
Gazeteci-Yazar Salih Şahin, düşüncesini AK Parti Kars Milletvekilleri Zeki Karabayır ve Mahmut Esat Güven’e ve Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’a da ilettiğini, olumlu cevap aldığını, Başkan Bozkuş’un 2-3 sürebilecek programın Kars’ın kurtuluşuna denk getirilebileceğini söyledi.
Şahin, Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan bu yarışmalı Türkü Bayramının Türkülere büyük bir canlılık getireceğini belirtti. Şahin bu yarışmalı bayram için TRT ve Kültür Turizm Bakanlığı ile Kars Valiliğinden destek istedi.
BAKANLIK VE TRT’DEN DESTEK SÖZÜ
Şahin’in konuşması salonda büyük alkış alırken, konuklar arasında bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğitim Genel Müdürü Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mehmet Elkıran da bu projeye memnunluğunu ifade ederek bakanlığın destek sözünü verdi. Ayrıca Aşıklar Bayramında Jüri Üyesi olan TRT Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. İrfan Çiftçi de, bu yarışmalı Türkü Bayramını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Biz de TRT olarak bu projeye destek veririz.”dedi.
Kars Belediyesi’nin organizesinde yapılacak Yarışmalı Türkü Bayramı için şimdiden heyecan başladı. Fikir babası Salih Şahin, türkülerin yaşaması için derleme, hikayeli türkü ve yörelerine yorum gibi dalların koyulacağını, Türkiye’nin tanınmış sanatçılarının da 3 gün sürecek bayramda konuk olmasının hedeflendiğini birçok türkünün de gün ışığına çıkacağını ifade etti.
Şahin, böyle bir yarışmanın da Türkiye’de ilk defa düzenleneceğine dikkat çekti.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751