• BIST 3.179,99
  • Altın 991.731
  • Dolar 18.5369
  • Euro 18.1454
  • Kars 3 °C
  • Ardahan 6 °C
  • Iğdır 12 °C

Kars'ta yaylacılar ile tüccarların kıyasıya pazarlığı mutlu bitti

Kars'ta yaylacılar ile tüccarların kıyasıya pazarlığı mutlu bitti
Kars'ın Digor İlçesi'ne bağlı Bacalı Köyü Yaylası'nda, yaylacılar ile tüccarlar arasında yaşanan hayvan alım satım pazarlığın zorda olsa mutlu sonla bitti.

Tacettin DURMUŞ

Bu yıl ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da yaşanan kuraklık nedeniyle yem, saman, ot, arpa ve buğday gibi ürünlerin fiyatlarındaki fahiş artışı hayvan fiyatlarını düşürürken, tüccarlara da fırsat doğurdu.

Yaylaya hayvan almaya gelen tüccarlar hem kaliteli hem de ucuza kurban almak için hayvan sahipleriyle dakikalarca pazarlık yaptı. Yaşanan pazarlık uzun süre kızışsa da sonunda taraflar araya giren çevredekilerin de ısrarlarına dayanamayıp pes etti.

"EN İYİSİ SATMAK"

Kuraklık nedeniyle girdi fiyatların artışından şikayet eden vatandaşlar, hayvanlarını ucuza da olsa satmak zorunda kaldıklarını belirterek, "şimdi satmasak, kışın yem, saman, ot parasını nerden getirip yedireceğiz. Ucuzda olsa en iyisi satıp elimizden çıkarmaktır" dedi.

KURBAN BAYRAMI SONRASI KARA KARA DÜŞÜNDÜRÜYOR!

Öte yandan yaklaşan kurban bayramı öncesi il genlinde hayvan satışları ve alımları geçmiş yılları aratır oldu. Bayrama bir hafta kala kurban almakta ve satmakta zorlanan vatandaşlar kuraklık ile birlikte hayvan hareketliliğin de oldukça yavaş olmasından yakınıyor. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Karslıların kurban bayramı umudu da boşa çıkarken, son günlerde yağan yağmurlar ise köylüye biraz olsun umut verir oldu. Yaklaşan kış öncesi hayvanlarının bir kısmını satıp geçimini sağlamak isteyen yetiştiriciler, hayvan piyasasının kurban bayramı sonrasında daha da belirsiz ve kaygı verici olduğunu dile getiriyor.

karsta-yaylacilar-ile-tuccarlarin-kiyasiya-pazarligi-mutlu-bitti1.jpgkarsta-yaylacilar-ile-tuccarlarin-kiyasiya-pazarligi-mutlu-bitti2.jpgkarsta-yaylacilar-ile-tuccarlarin-kiyasiya-pazarligi-mutlu-bitti3.jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751