• BIST 1.112
  • Altın 474,037
  • Dolar 7,5495
  • Euro 8,9548
  • Kars 17 °C
  • Ardahan 15 °C
  • Iğdır 28 °C

Kars’ta Yılın İlk Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

Kars’ta Yılın İlk Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
Kars’ta 2018 yılının İlk Koordinasyon Kurulu Toplantısı Kars Valisi Rahmi Doğan başkanlığında yapıldı.

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

Gazi Salonunda gerçekleştirilen toplantıda geride bıraktığımız 2017 yılının debelendirmesi yapılarak 2018 yılında il genelinde yapılacak olan çalışmalar ele alınarak, kurumlar arası koordinasyonun önemine değinildi.

Başta Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ve Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Ural olmak üzere toplantıya katılan kurum müdürleri yeni yılda yapacakları yatırımları anlatan sunumlarını yaptı.

Toplantıda açılış konuşması yapan Vali Doğan 2017 yılı içerisinde 65 Milyon TL tutarında 210 kilometre sıcak asfalt gurup yol yaptıklarını belirterek bu yönde çok önemli yol aldıklarını söyledi.

Kars’ta alt yapı, yol ve köylerinde su sorunu olduğunu da söyleyen Vali Doğan: “Biz 2017 yılında yol yapımını öne almıştık. Ciddi bir çalışma yaparak köylerimizde yol yapımları gerçekleştirdik. Bu yılda yol çalışmalarınız hız kesmeden devam edecek. Ayrıca köylerimizde DSİ destekli su ve gölet çalışmalarımız da devam edecek. İlgili arkadaşlarımızı da talimatlandırdım. Köylerimizde su var ama hayvan varlığımızdan kaynaklı olarak köydeki içme suyunu hayvanların da kullanması nedeniyle sanki köylerimizde su sorunu varmış gibi yansıyor. Eğer hayvanlarımızın su sorununu çözersek köylerimizdeki içme suyu sorununu da çözmüş olacağız. Bu nedenle KÖYDES ve Sayın Bakanımız Ahmet Arslan’ın imkânlarını kullanarak bize göndereceği ek ödeneklerle bu yıl içerisinde tüm köylerimizi gölet ile hayvanlarımızın içme suyu sorununu çözmeği planlıyoruz. İl Özel İdaresi, Orman İşletme Müdürlüğü görevlileri DSİ ile birlikte çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalarımızı Sayın Bakanımıza arz edeceğiz. Daha sonrada alacağımız karar çerçevesinde köylerimizdeki içme suyu ve hayvan içme suyu sorunlarını çözüme kavuşturacağız. Çünkü Kars’taki hayvan varlığı 1 milyonu aşıyor ve buna Iğdır’dan mevsimlik olarak gelen yaklaşık 150 bin küçükbaş hayvan sayısını da eklersek çok ciddi sayıya ulaşıyor.” dedi.

2017 yılı içerisinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü marifetiyle de çok ciddi çalışmalar yapıldığını da söyleyen Kars Valisi Rahmi Doğan, “Evliya Cami bahçesinde bulunan tuvalet ve abdesthanenin yapımının tamamlandı ve önümüzdeki günlerde hizmete açılacak. Yusuf Paşa Caminin restorasyonu tamamlanmak üzere bir takım eksiklikler var ama ibadete açıldı. İstasyon Camisi ile ilgili olarak proje çalışması tamamlandı.” ifadesini kullandı.

Vali Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yıl içerinde yapılacak. Orman ve Su İşlerinin Sarıkamış’ta yapmış olduğu Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Sarıkamış Harekâtı Araştırma Merkezi kurulması için çalışmalar devam ediyor. Bir an önce bitmesi gerekiyor ve yılları öyle kaldı. Bu merkezin tamamlanması için aktarılan ödeneğin geri gitmemsi için İl Özel İdaresine aktarılmasını teklif ettiler. Sayın Bakanımız ile yaptığımız görüşme neticesinde 220 milyon civarındaki ödeneği bize gönderdiler. İl Özel İdaresi olarak hazırlıklara başladık ve ihalesini Mart’tan önce tamamlayıp bu yılsonunda hizmete açacağız. Geçtiğimiz haftada gördüğümüz gibi Sarıkamış’a ve Sarıkamış Şehitleri anma etkinliklerine olan ilgi gittikçe artıyor. Bu da gösteriyor ki önümüzdeki yıllarda da insanların Sarıkamış’a olan ilgisi giderek artacak. Bu nedenle Sarıkamış’ta alt yapı hizmetlerinin bir an önce tamamlanması gerekiyor. Anma etkinlikleri ve yürüyüşlerinin kış aylarına denk gelmesi nedeniyle zor şartlarda icra etmek zorunda kalıyoruz.”

kars’ta-yilin-ilk-koordinasyonu-yapildi-(1).jpgkars’ta-yilin-ilk-koordinasyonu-yapildi-(2).jpgkars’ta-yilin-ilk-koordinasyonu-yapildi-(3).jpgkars’ta-yilin-ilk-koordinasyonu-yapildi-(4).jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751