• BIST 1.542
 • Altın 411,808
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars 2 °C
 • Ardahan -2 °C
 • Iğdır 8 °C

Kars’tan Konya’ya kargoyla Nevruz Honçası gönderdi

Kars’tan Konya’ya kargoyla Nevruz Honçası gönderdi
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Oktay Aktaş, Kars'tan Konya'ya kargo ile oğlu ve gelinine Nevruz Honçası gönderdi.

Nevruz’un başlangıç günü olan ahırterk (yılın son günü) nedeniyle hazırlanan semeni ve 7 levini, 2009 yılında düğünleri olan Konya’daki oğlu Murat Aktaş ve gelini Leyla Aktaş’a  kargoyla gönderdi. Bundan önceki yıllarda da yine Konya’ya o dönemler eğitimini sürdüren oğlu Murat’a Nevruz Honçası gönderen MHP İl Başkanı Oktay Aktaş, amacının bu geleneği ayakta tutmak olduğunu söyledi.

 

7 çeşit meyve ve semeniden oluşan Nevroz Honçasının bolluk ve bereket getirdiğine inanıldığını da belirten Aktaş, semeninin tez ve sık yetişmesinin o evde bolluğa işaret ettiğini ifade etti.

 

Aktaş, “Türk geleneği olan nevruzu yaşatmaz istiyoruz. Bu bir gelenektir, örftür, kültürdür ve adettir. Bizlerde bu kültürü ayakta tutmaya çalışıyoruz. Nevruz ilkbaharın simgesidir.” Dedi.

 

Milletleri millet yapan değerlerin en önemlisinin kültür olduğunu vurgulayan Aktaş, “Kültür bir milletin tarihi gelişimi içerisinde oluşturduğu tüm maddi ve manevi değerlerdir. Bunlar, dil, din, inanç, örf ve adetler, töre, güzel sanatlar, edebiyat gibi sosyal değerlerdir. Bu bakımdan milletlerin var oluş sebeplerinin başında milli toplumun sosyal dokusunu oluşturan kültür unsurları gelir. Nevruz bilinen bayramların içerisinde yaşatılan en eski bayramlardan birisidir. Uzun bir tarihe sahip olan Türk milleti zengin bir kültür birikimine de sahiptir. Kültür unsurları arasında en az değişen ve en uzun süreli olan örf ve adetlerdir. İşte Nevruz Bayramı Türklerin en önemli örflerinden biridir. Eski Türklerde kullanılan 12 hayvanlı Türk takvimine göre yılbaşı miladi takviminin 21 Mart’ına rastlamaktadır. Ayrıca 21 Mart gece ile gündüzün zaman bakımından eşitlendiği gündür.” diye konuştu.

 

Aktaş daha sonra şunları söyledi:

“Bu tarihte yeni bir gün, yeni bir dönem başlamakta kıştan çıkıp ilkbahara girilmektedir. İşte Türkler bugüne Farsça’da yeni gün anlamına gelen nevruz adını vermişler ve yılbaşı olarak kutlamaktalar. Türk dünyasında sultan nevruz adıyla kutlana gelen bu bayram ayrıca Türklerin Ergenekondan çıkış günü olarak kabul edilmekte ve kutlanmaktadır. Türk mitolojisine göre Ergenekon denen dağlarda çevrili bir alanda mahsur kalan ve çoğalan Türkler demir dağları eriterek yazın başlangıcı olan 21 Mart günü bu bölgeden çıkmışlardır. Nevruz bayramı gerek eski Türk tarihine göre yeni yılın başlamasını, gerekse ergenekondan çıkış sevincini de coşkusunu ortaya koyabilmek için yüzyıldır Türklerin milli bayramı olarak kutlanmaktadır. İslam öncesi Türk toplumlarında Zerdüşt, Şamanist ve Mecusi etkilerle binlerce yıl önce başlayan nevruz islamın kabulünden sonra ayrı bir muhteva kazanmıştır. Nevruz Türk ülkelerinde; yeni yıla ulaşmanın, bahara kavuşmanın, eskiden arınmanın ifadesidir.”

 • Yorumlar 3
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751