• BIST 1.144
 • Altın 498,266
 • Dolar 8,1278
 • Euro 9,5911
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 7 °C
 • Iğdır 15 °C

"Kars'tan Şırnak'tan sınır ticaretini etkin hale getirirsek bölge halkımız daha kazanç sağlar"

"Kars'tan Şırnak'tan sınır ticaretini etkin hale getirirsek bölge halkımız daha kazanç sağlar"
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Kars’tan, Şırnak’tan tutun da Hatay’dan Kilis’e kadar olan bölgede sınır ticaretini etkin hale getirebilirsek bu bölgeye fabrikaların sağlayacağı kazançtan daha fazlasını kazandırabiliriz" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Bakanlık Toplantı Salonu’nda AK Parti Şırnak İl Başkanı İbrahim Halil Erkan ile AK Parti İlçe Teşkilatları, belde belediye başkanlarını ve il teşkilat üyelerini kabul etti.

Heyet adına söz alan AK Parti Şırnak İl Başkanı İbrahim Halil Erkan, bölgedeki işsizlik sorununu gündeme getirerek, sınır ticaretinin serbest bırakılmasını ve ticareti kolaylaştırması için Uludere’ye bir sınır kapısı kazandırılmasını, Silopi ilçesine serbest ticaret bölgesinin kurulmasını, Habur Tır Parkı’nın modernize edilerek, Habur Gümrük Kapısı ile entegrasyonun sağlanmasını talep etti.

Talepleri dinleyen Bakan Tüfenkci, sınır ticaretinin bölgede serbest bırakılmasına ilişkin Gümrük ve Ticaret Bakanlığının üzerinde çalıştığı modeli anlattı.

Tüfenkci, sınır ticaretine ilişkin yapılan çalışmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a sunulduğunu belirterek, konuya ilişkin Ekonomi Bakanlığı ile istişarelerin sürdürüldüğünü kaydetti.

"Sınır ticaretini etkin hale getirirsek bölge halkımız daha kazanç sağlar"

Mevcut uygulamadaki sınır ticaretinin kapsamının yeni model ile daha genişleyeceğinin altını çizen Tüfenkci, "Bu bölge için fabrikalaşma önemli ama sınır ticaretini etkin hale getirirsek bölge halkımız daha kazanç sağlar. Fabrika yapımı için arazi şartları çok elverişli değil, hammaddenin ulaşımı, ürettiğini satmak için nakliye masrafları da düşünüldüğünde maliyetler daha da artıyor. Bizler sınır ticaretini mevcuttaki uygulamanın bir adım önüne taşır kapsamını genişletirsek, Kars’tan, Şırnak’tan tutun da Hatay’dan Kilis’e kadar olan bölgede sınır ticaretini etkin hale getirebilirsek bu bölgeye fabrikaların sağlayacağı kazançtan daha fazlasını kazandırabiliriz. Batı illerimizdeki sınırlarda sınır ticaretinin çok anlamı yok ama buralarda var. Buralarda biz uyuşturucu ve benzin, mazot ticareti bunların önüne geçelim, ticareti de ithalat ihracat gibi değil tabanda yapılan bir ticaret haline getirelim. Esnafların, belgesini alanların şehirde yaptığı bir ticaret haline getirelim. Parası çok olan 3-4 insana bu işi teslim etmeyelim. Önerdiğimiz model bu esas üzerine" dedi.

"O bölgeye sınır kapısı yapmak istiyoruz"

Bakan Tüfenkci, barkod koyarak, belirli kotalar, belirli miktarlarla kimin ne sattığını nereye sattığını gözlemleyerek modelin hayata geçirilebileceğinin altını çizdi.

Tüfenkci, heyetin Uludere’ye sınır kapısı talebine ilişkin de değerlendirme yaptı. Bu konuda Bakanlık yetkililerinin bölge yaptığı ziyareti aktaran Tüfenkci, arazi yapısının sınır kapısına elverişli olup olmadığı üzerinde durulduğunu belirtti.

Bölgeye önümüzdeki ay bir ziyaret gerçekleştirerek yerinde inceleme yapacağını kaydeden Tüfenkci, şöyle konuştu: "O bölgeye sınır kapısı yapmak istiyoruz, özellikle sınır ticaretinden dolayı yapılmasından yanayım. Habur gibi bir kapı olmasını beklemiyoruz ama karşı ile ticareti kolaylaştıracak bir kapı olsun istiyoruz. Çok büyük tırların gidip geleceği yollara da ihtiyaç yok. Üzümlü gibi bir sistemi kurabileceğimiz bir yapı oluşturabilirsek iyi olacak."
Bakan Tüfenkci, Habur Tır Parkının işletmesinin özel idarede olduğunu hatırlatıp, tır parkının modernize edilerek, Habur Gümrük Kapısı’na entegrasyonu için gerekli girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751