• BIST 1.127
  • Altın 501,328
  • Dolar 8,2591
  • Euro 9,6937
  • Kars 10 °C
  • Ardahan 5 °C
  • Iğdır 15 °C

Kars'tan Trakya’ya hayvan sevki nasıl yapılacak?

Kars'tan Trakya’ya hayvan sevki nasıl yapılacak?
Resmi Veteriner Hekimin, Trakya'ya sevk edilecek hayvanlar için veteriner sağlık sertifikası düzenlenebilmesi için gerekli işlemler açıklandı.

Tacettin DURMUŞ / KARS MANŞET

Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, yaklaşan kurban bayramı öncesi Trakya'ya yapılacak olan canlı  hayvan  sevklerine getirilen kısıtlamalar ve uygulanan yoğun aşılama programları neticesinde Kasım 2007'den  beri Trakya'da Şap Hastalığı mihrakının görülmediğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, Trakya'da elde edilen başarının sürdürülebilmesi için şimdiye dek alınan önlemlere ek olarak yeni önlemlerin alınması kapsamında Şap Hastalığı ile ilgili olarak Trakya’nın yine arî bölge olarak kabul edildiği bildirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü İstanbul ve Çanakkale illerinin Anadolu Yakasının tampon bölge olarak değerlendirileceğinde de dikkat çektiği açıklamasında, bundan sonra Anadolu'dan Şap hastalığından ari bölge olan Trakya'ya, kesim amaçlı sevkler ve kurban dönemi de dahil olmak üzere Şap hastalığına duyarlı canlı hayvan sevkleri OIE (Uluslararası  Salgın  Hastalıklar Ofisi) kuralları çerçevesinde  yapılacağının altını çizildi.

Sevk için gerekli kriterler

Resmi Veteriner Hekimin, Trakya'ya sevk edilecek hayvanlar için veteriner sağlık sertifikası düzenlenebilmesi için gerekli işlemler şöyle:

1-  Trakya'ya  hayvan  sevk  etmek  isteyen  yetiştirici,  30  günlük  karantina  süresi  ve  testlerin sonuçlanma süresi göz önünde bulundurularak İl/İlçe Müdürlüklerine müracaatta bulunacaktır.

2- Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmamalıdır.

3-  Hayvanlar  doğumlarından  itibaren  işletme  değiştirmemiş  olmalı  veya  en  az  3  aydır  halen bulundukları işletmede barındırılmış olmalıdır. İşletmenin 10 km çevresinde de en az 3 aydır şap hastalığı görülmemiş olmalıdır.

4- Hayvanlar sevk öncesinde 30 gün süre ile bir işletmede izole edilmeli, bu süre sonunda bütün hayvanlar şap virüsü varlığı yönünden teste tabi tutulmalı (probang numunesi ve serolojik olarak) ve sonuçları negatif olarak bulunmuş olmalıdır. Ayrıca bu süre zarfında bu işletmenin 10 km çevresinde şap hastalığı çıkmamış olmalıdır.

5-  Hayvanlar  bulundukları  işletmeden  yüklemenin  yapılacağı  yere  nakledilirken  şap  hastalığı enfeksiyonuna maruz kalmamış olmalıdır.

Ayrıntılı bilgi İl/İlçe Müdürlükleri tarafından verilecektir.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751