• BIST 1.393
 • Altın 458,144
 • Dolar 8,1660
 • Euro 9,7073
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

KASİAD Başkanı Ali Nail Çelik: gelişmeler umutlandırıyor

KASİAD Başkanı Ali Nail Çelik: gelişmeler umutlandırıyor
Kars Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nail Çelik, Ekim ayı sonunda çıkan Bakanlar Kurulu kararıyla Güneydoğu'da 9 ile verilen süt hayvancılığı destek paketine Kars'ın da içinde bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesinin de dahil e

Bu kararla Doğu’da hayvancılığın gelişeceğini ve göçün engelleneceğini ifade eden Çelik, “Gelişmiş tüm ülkeler çiftçisine, üreticisine gereken desteği vermiş, kalkınmasına hız katmış, hayvancılığını sektörleştirmiştir. Almanya’da nüfusun yüzde 5’i tarım ve hayvancılıkla uğraşmakta, kalan yüzde 95’i de doyurmakta ayrıca birçok ülkeye de ihracat yapmaktadır. Sebebi ise yapılan devlet destekleridir. Türkiye’de de desteklemeler artırılarak, hayvancılık gelişip sektörleşebilir” dedi.

  İnsanı doğduğu yerde doyurmak, hayvancılıkla yeni istihdam sağlamak bu ve benzeri karalarla mümkün olabileceğini de kaydeden Çelik, “Kars Sanayici ve İşadamları Derneğimiz bu kararın Doğu Anadolu’yu da kapsaması için gerekli girişimlerde bulunmuştur. AK Parti Milletvekilimiz Zeki Karabayır da ilk günden beri konunun takipçisi olmuştur. Kendisine de duyarlılığından dolayı teşekkür ediyoruz. İlimizi ilgilendiren ekonomik gelişmelerin hep takipçisi olduk, olamaya da devam edeceğiz” diye konuştu.   

  Çelik daha sonra şunları söyledi:

  “5084 sayılı yatırımları teşvik yasasının istihdamla ilgili bölümünün de süresi 3 yıl daha uzatılmıştır. Kalkınmada öncelikli yörelerdeki yatırımlar için bu karar olumlu olmuştur.

Ayrıca organik tarımın desteklenmesi kararı Kars platosunu organik tarım merkezine çevirebilir. Sarıkamış Ormanlarının Milli Park oluşu, şehitleri anma tören alanının da yapılacak oluşu Kars’ın özlemle beklediği hayali idi. Bu gelişmeler şehitlerimizin kanlarıyla sulanan Kars için ciddi anlam taşımaktadır. İlimizde Organize Besi Bölgesi planlanmaktadır. Kars, Ardahan ve çevresi doğal mera besiciliğinin ve organik tarım ve hayvancılığın merkezi olabilir. Bu amaçla bölgenin tamamı Bakanlar Kurulu kararıyla hayvancılıkta pilot bölge ilan edilip, cazibe merkezi ilan edilmelidir. Siyasetçilerimiz, bürokratlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız bu amaçla hareket etmeli. İlimizin gelişmesi için ortak fikirler geliştirmeli ve bunların uygulaması için güç birliği oluşturmalıdır”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751