• BIST 110.022
 • Altın 366,329
 • Dolar 6,7790
 • Euro 7,6701
 • Kars 17 °C
 • Ardahan 15 °C
 • Iğdır 27 °C

KAÜ’de nadir görülen hastalığa tanı konuldu

KAÜ’de nadir görülen hastalığa tanı konuldu
Kafkas Üniversitesi Hastanesinde nadir görülen hastalığa "Fahr Sendromu" tanısı konuldu.

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesine, yutkunamama, iştahsızlık, çift görme, baş dönmesi, ses kısıklığı ve kulak çınlaması gibi çeşitli şikayetlerle gelen hasta için Dr. Öğretim Üyesi Turgut Dolanbay, Dr. Hüseyin Fatih Gül ve Arş. Gör. Murat Aras tarafından muayene edilen hastaya nadir görülen bir tanı konuldu.

Nadir görülen bu tanı hakkında açıklama yapan, Dr. Öğretim Üyesi Turgut Dolanbay, Fahr Sendromunun, fosfor ve kalsiyum metabolizma bozukluğu sonucu beynin talamus, bazal ganglion ve serebellumda kalsinozis ile görülen nörodejeneratif bozukluklarla karakterize nadir bir hastalık olduğunu belirtti.

Hastalığın çoğunlukla genç ve orta yaştaki erişkinleri etkilediğini ifade eden Dolanbay, “Klinikte genellikle kolay yorulma, baş dönmesi, konuşma bozukluğu, yutma güçlüğü, kas krampları, psikozis, demas gibi bir çok semptom ve bulgu verebilir. Çoğu vaka asemptomatik seyreder. Fakat bizim hastamızda vücut kalsiyum düzeylerini çok düşük tespit ettik. Bu hipokalsemi (kalsiyum düşüklüğü) kardiyak ölümcül sonuçlara neden olabilecek birçok rahatsızlığa neden olabilir. Acil serviste erken tanı koyuldu, acil serviste takibe alındı, hastamıza acil kalsiyum replasmanı yapılıp dahiliye polikliniğine yönlendirildi. Şuan hastanemizde takipte olan hastamızın önceki haline göre şikayetlerinde büyük bir oranda azalma olduğu ve kendi günlük ihtiyaç ve aktivitelerini yapabilecek seviyeye gelmesi bir hekim olarak bizleri çok mutlu etti. Kafkas Üniversitesi Acil Servis olarak 7 gün 24 saat Kars İli ve çevre illerden gelen hastalarımıza tüm imkanlarımızı seferber ederek bu sağlık hizmetlerini vermeye çalışmaktayız.” dedi.

kau’de-nadir-gorulen-hastaliga-tani-konuldu-(1).jpgkau’de-nadir-gorulen-hastaliga-tani-konuldu-(4).jpgkau’de-nadir-gorulen-hastaliga-tani-konuldu-(3).jpg

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751