• BIST 1.479
 • Altın 417,165
 • Dolar 7,3565
 • Euro 8,9207
 • Kars -2 °C
 • Ardahan -4 °C
 • Iğdır 5 °C

Kaysı ağaçları ilaçlanıyor

Kaysı ağaçları ilaçlanıyor
Kars'ın Kağızman ilçesinde Kayısı ağaçları oluşabilecek zararlılara karşı ilaçlanıyor.

İlkbahar ilaçlama döneminin başlamasıyla birlikte ilçede hummalı bir çalışma başlatıldı. Uzun Elması, Dut ve Pekmezinin yanında Kayısısıyla tanınan ve bilenen ilçede ilaçlamaya çok önem veriliyor. Halkın büyük bir bölümü gelir kaynağını Kayısıdan sağladığı için uzmanlarda bu bölgede özellikle de budama ve ilaçlama yöntemlerine karşı vatandaşı sık sık bilinçlendiriyor.

Buna göre uzmanlar Kayısı ağaçlarında ilaçlamanın nasıl yapılması gerektiği konusunda şu bilgileri verdiler:

Ağaçların hastalıklara yakalandıktan sonra tedavisinin mümkün olmuyor. İlkbaharda kayısı ilaçlaması 3 aşamada yapmak gerekir. Pembe çiçek tomurcuğu döneminde kızıl leke yani çil, sürgün ve dal yanıklığı hastalıkları için bakırlı ilaçlar yada bordo bulamaca ile ağaçlar koruyucu olarak ilaçlanmalıdır. Bu dönemde, bir yıl önceden bahçede yaprak uyuzu ya da kahverengi tomurcuk tırtılı zararı görülmüş ise bu zararlılara karşı kullanılacak zehirler bakırlı ilaçlara karıştırılarak kullanılır. Bu zararlılar görülmüyor ise, zehir kullanılmamalıdır. Çiçek dönemi ilaçlamada monilya hastalığına karşı ilaçlama yapılır. Monilya hastalığı çiçek, çiçek sapı, meyve ve sürgünlerde zararlıdır. Hastalanan çiçekler bir iki gün içerisinde kahverengileşir ve çiçek sapı ile sürgüne geçerek sürgününde kurumasına neden olur. Bu nedenle çiçeklerin yüzde 5-10 açtığında ve tam çiçeklenme döneminde olmak üzere iki ilaçlama yapılarak çiçek dönemini ilaçlı tutmak gerekir. Her ilaçlamada değişik etkili madde içeren ilaçlar kullanılmalıdır. Meyvenin zeytin çekirdeğini aldığı dönemde ise çil hastalığına karşı koruyucu olarak mutlaka ilaçlama yapılması gerekir. Kullanılan ilaçların tesir süresi bitiminde yağmurlar devam ediyorsa yeni bulaşmalar göz önünde bulundurularak ilaçlamanın tekrarlanması gerekir. İlaçlama programında adı geçen hastalıklara karşı ilaçlamalar koruyucu olarak yapılır. Kullanılan ilaçların kesinlikle tedavi etme özelliği yoktur. İlaçlamada tarım il ve ilçe müdürlükleri tarafından tavsiye edilen ilaçlar tercih edilmelidir. Orijinal ambalajlarının bozuk olup olmadığına imal ve son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. İlaçların kimyasal yapısının bozulup bozulmadığına bakılmalıdır. Sıvı ilaçların tortu, tos ilaçların ise topaklanmadığına dikkat edilmelidir. İlaçlar mutlaka ruhsatlı zirai ilaçlar bayiinden alınmalıdır. Üzerinde Türkçe etiket olmayan ilaçlar kullanılmamalıdır. Yapılan ilaçlamaların etkili olması için rüzgara karşı yapılması gerekir.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751