• BIST 1.378
 • Altın 456,404
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars 3 °C
 • Ardahan 3 °C
 • Iğdır 13 °C

KAZIM KARABEKİR PAŞA ÖLÜMÜNÜN 62'İNCİ YILINDA ANLIDI

KAZIM KARABEKİR PAŞA ÖLÜMÜNÜN 62'İNCİ YILINDA ANLIDI
Doğu Cephesi Komutanı ve Kars'ın kurtarıcısı Kazım Karabekir Paşa, ölümün 62'inci yıldönümünde düzenlenen törenlerle anıldı.

Eksi 15 dereceği bulan ayaz ve aşırı rüzgar nedeni ile törene katılan öğrenciler bayrak ve flamaları tutmakta güçlük çektiler. Törene katılan komutanlar ise soğuk nedeni ile Kazım Karabekir Paşa’nın fotoğrafını göğüslerine takmakta arkadaşlarından yardım istediler.

  İlk tören Kars Tren Garı önünde bulunan Kazım Karabekir Paşa büstü önünde yapıldı. Protokol sırasına göre Valilik Makamı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından anıta çelenkler sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile birlikte şanlı bayrağımız göndere çekildi.

  Buradaki törenin ardından, Rus Kızıl Ordusu'nun Kazım Karabekir Paşa'ya hediye ettiği vagon protokol mensupları ve vatandaşlar tarafından gezildi. Kars Müze Müdürlüğü bahçesinde ki Kazım Karabekir'in fotoğraflarının bulunduğu vagon davetlilerin büyük ilgisini çekti.

  Müze Müdürü Necmettin Alp vagon hakkında bilgi vererek, "1921 Kars Antlaşması için Kars'a gelen Rus generaller tarafından Kazım Karabekir Paşa'ya hediye edildi. Kazım Karabekir Paşa da 2.5 yıl bu vagonu Kars-Sarıkamış hattında seyahat vagonu olarak kullandı. Vagon uzun yıllar Kars Garı'nda kaldı. 1981 yılında Kolordu Komutanlığı özel bir hat döşeyerek buraya kadar getirdi. 1895 yılında Moskova'da yapılmış bir vagon. 13 metre uzunluğunda. Üzerinde Kiril alfabesiyle ve Osmanlıca 'Bu vagon Kızıl Ordu'nun

Kazım Karabekir Paşa'ya hediyesidir' diye yazmaktadır" dedi.

  Törenlere; Kars Vali Vekili Turgut Güler, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mete Salt, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Vali Yardımcısı Murat Demirci, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, daire amirleri, askeri erkan ve öğrenciler katıldı. 

 • Yorumlar 3
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751