• BIST 1.531
 • Altın 410,798
 • Dolar 7,4483
 • Euro 8,9673
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -1 °C
 • Iğdır 9 °C

Kendi askerlerini öldüren General

Kendi askerlerini öldüren General
Şırnak'ta görev yapan korucudan çarpıcı iddialar
Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde 1992-2001 yılları arasında koruculuk yapan Kasım Aslan, 2001 yılında Levent Ersöz'ün komutanlığını yaptığı Şırnak Alay Komutanlığı tarafından başlatılan operasyona ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu. Operasyonda çatışma çıkmadığını belirten Aslan, 1 askerin yaşamını yitirmesi, 15'inin de yaralanmasına neden olan mayınların Ersöz'ün emriyle Hançer Timi tarafından döşendiğini ileri sürerek, patlamadan korucuların sorumlu tutulduğunu söyledi.

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde 2001 yılında, 2 köyün zorla boşaltılması, çevre köylere gıda ambargosu uygulanması ve çok sayıda köylünün tutuklanmasına neden olan, 1 askerin yaşamını yitirdiği 15'inin de yaralandığı operasyona ilişkin çarpıcı iddialar ortaya çıktı. 2001 yılının Haziran ayının ilk haftasında Levent Ersöz'ün komutanlığını yaptığı Şırnak Alay Komutanlığı'nı yaptığı dönemde Beytüşşebap İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı askeri birlikler Beytüşşebap'a bağlı Ilıcak, Dağaltı, Ortaklı, Hisar Kapı, Cemipiri köylerini de içine alan geniş kapsamlı bir operasyon yapmış ve yaklaşık bir ay devam etmişti. Operasyonda çatışma çıkmamasına rağmen, patlayan mayın sonucu 1 asker yaşamını yitirmiş, 15 asker de yaralanmıştı. Mayın patlamasından korucuları sorumlu tutan Şırnak Alay Komutanlığı, köylüler üzerinde baskı kurmuştu. Operasyonun yapıldığı dönemde Beytüşşebap İlçesine bağlı Ilıcak Köyü'nde oturan ve o dönem korucu olan Kasım Aslan da, belirtilen operasyonda yer almıştı. Kasım Aslan, o dönemde yaşanan olaya ilişkin çarpıcı iddialarda bulunurken, olayın aydınlatılmasında önemli bilgiler verdi. Operasyonda yer aldığını belirten Aslan, operasyonun yapıldığı Veliçavuş ile Jirki Katosu'nda 6 askerin yaralanmasına ve 1 askerin de yaşamını yitirmesine neden olan mayın patlamasına tanık olduğunu söyledi.

'Devlet bize ihanet etti'

Aynı bölgede çatışma olmamasına rağmen 2 farklı yerde askerlerin bastığı mayının patladığını ifade eden Aslan, 'Mayın patladığında kendi gözlerimle gördüm. 3 asker yaralanmıştı. Temmuz ayının başıydı. Bu patlamadan bir hafta sonra yine aynı şekilde ve aynı yerde bir mayın patlaması daha oldu. 3 asker yine yaralanmış, 1 asker de ölmüştü' dedi. Operasyonun yapıldığı dönemde şuan Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan Levent Ersöz'ün Şırnak Jandarma Alay Komutan'ı olduğunu hatırlatan Aslan, 'Beytüşşebap askeri karakolu ve Şırnak Jandarma Alay Komutanı Levent Ersöz büyük bir ihanet ettiler bize. Bu olayı onlar yapmışlardı. Ben kendi gözlerimle gördüm. Olayı üzerimize attılar. Biz de o zaman Ergenekon'un ne olduğunu bilmiyorduk. Fakirdik, korucuyduk, biz de görevimizi yapıyorduk. Bu devlet çok büyük bir ihanet etti bize. Özellikle Levent albay, ilçe jandarma komutanı Hakan Tuğrul hem ilçe komutanıydı hem de kaymakam vekiliydi. Başçavuş Dursun Çubuk vardı, karakol komutanımızdı. Mehmet Koç vardı, Osman çavuş istihbarattaydı. Yılmaz binbaşı taburdaydı, alay komutanlığında çalışıyordu. Kürşat yüzbaşı vardı o ise tabur da kalıyordu. Bu isimlerini saydıklarım kendi aralarında bir tim oluşturmuştu. O bölgedeki korucular da vardı bu timin içinde' dedi.

'Mayın döşeyip üzerimize atıyorlardı'

Operasyonda özel bir timin kurulduğunu ifade eden Aslan, 'Bu 15'e yakın kişi ile Jirki Katosu'na gittiler. Bizim bulunduğumuz alanları geziyorlardı. Kürşat yüzbaşı öncülüğünde bu tim Hanceri (Hançer Timi) dediğimiz 3-4 subayda yanındaydı. Mayın döşüyorlardı. Hatta kendi askerlerine de ateş açıyorlardı. Ben bunları kendi gözlerimle gördüm. O Hançer Timi öncüsü Levent albay (Ersöz), Kürşat yüzbaşı, bunların kurduğu Hançer Timi içinde bölgenin her yerinden adamları vardı. Bizim coğrafyaya getiriyorlardı. Mayın döşüyorlardı bizim üzerimize atıyorlardı' dedi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751