• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Kars 9 °C
 • Ardahan 6 °C
 • Iğdır 16 °C

Kudüs’ün İşgalinin 50. Yılı

Kudüs’ün İşgalinin 50. Yılı
‘Büyük Felaket’ gününde Nekbe’yi anıyoruz

Tel Aviv’de 14 Mayıs 1948’de saat 16:00’da İsrail Devleti ilan edildi. Karar son İngiltere birliklerinin bölgeyi terk ettiğinin ertesi günü yürürlüğe girdi. İsrail Devleti, iki bin yıl sonra kurulan ilk Yahudi devletiydi. Filistinliler 15 Mayıs’ı “En-Nekbe” diye andılar. Yani “Büyük Felaket” günü...

5 MİLYON FİLİSTİNLİ MÜLTECİ

Bir anda binlerce Filistinli mülteci durumuna düştü, evlerini tek etmek zorunda bırakıldı. 700 binden fazla Filistinli mülteci oldu, 13 binden fazlası öldürüldü. Bugün 5 milyondan fazla Filistinli vatanlarından uzakta, mülteci kamplarında yaşıyor. İsrail’in kuruluşu sadece Filistinliler’in yıllardır yaşadığı trajediyle sınırlı kalmadı. Günümüzde Ortadoğu’da yaşanan birçok temel sorunun kaynağını oluşturdu.

MÜLTECİLERİ ANLAMAK VE ANLATMAK

İsrail devletinin kurulduğu ve işgal edilen topraklardaki 700 bin Filistinli’nin mülteci durumuna düştüğü 15 Mayıs 1947’nin yıldönümünde, Filistinlilerin Büyük Fekalet adını verdiği ‘Nekbe’yi anıyoruz.

Esenler Belediyesi ve Kudüs Platformu işbirliğinde yapılacak “Kudüs’ün İşgalinin 50. Yılı Nekbe” panelinde, bu büyük sürgünü yaşamış isimler tanıklıklarını paylaşacak.

Gençliğinde Türkiye’de tıp okuyarak doktor olmuş ve ardından Ürdün’de yaşamak durumunda kalan Filistinli Mustafa Caferi’nin herkesi hüzünlendiren hikayesine kulak vereceğiz.

BABASINI ARAYAN ÇOCUK…

Mustafa Caferi, büyük felaket günü küçücük bir çocukken annesi ve kardeşleri ile birlikte köyünü terk etmek zorunda kalan binlerce Filistinli’den biridir. Yerleştikleri mülteci kampında yıllarca babasının kendilerini bulmasını beklemiş, her gün uzaklardan gelen yabancılara koşarak bir umut, “Sen benim babam mısın?” sorusunu yöneltmiştir. Bu sorunun cevabı çoğunlukla hayal kırıklığı olsa da bir gün yüzünü güldüren cevap gelmiştir. Bu hikayeyle birlikte, yüzbinlerce Filistinli’nin hikayesi gözümüzde canlanacak.

DÜNYANIN DÖRTBİR YANINDA SÜRGÜN

Fuad Alzubaide ise Türkiye’de yaşayan Filistinlilerden biri. Hayatında Filistin’i hiç görmemiş, hayatını Filistin ve Kudüs için vakfetmiş, ikinci kuşak bir sürgün. Bütün ailesi dünyanın dört bir yerine dağılmış ve nadiren buluşabiliyorlar. Sürgün psikolojisini, dünyanın çözülmesi en güç mültecilik sürecini ve hikayesini de onun ağzından dinleyeceğiz.

3 KİŞİYE KUDÜS GEZİSİ HEDİYE

2017 Kudüs Yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek olan panel, Yıldız Teknik Üniversitesi Otağ-ı Hümayün, Davutpaşa Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Panelin moderatörlüğünü Gazeteci Semanur Sönmez Yaman yapacak.

15 Mayıs 2017 Pazartesi günü saat 20.00’deki panelin katılımcılarını ayrıca bir sürpriz bekliyor. Paneli izleyen isimlerden 3 kişi, Kudüs gezisi ile ödüllendirilecek.

Ayrıntılı bilgi için:

Emine DOLMACI

Kudüs Platformu

Tel: 0532-6445735

eminedolmaci@gmail.com

www.kudusplatformu.com

kudus’un-isgalinin-50.-yili-(1).jpg

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751