• BIST 1.529
 • Altın 410,524
 • Dolar 7,3857
 • Euro 8,9199
 • Kars -10 °C
 • Ardahan -12 °C
 • Iğdır 0 °C

Kurban Komisyonu toplandı

Kurban Komisyonu toplandı
Kars'ta Kurban Komisyonu toplandı

Kars’ta Kurban Komisyonu toplandı

  Kars Valiliği’nce oluşturulan Kurban Komisyonu, Vali yardımcısı Turgut Gülen başkanlığında toplandı. Toplantıda kurban satışlarının yapılacağı alanlar belirlendi ve uyulması gereken kurallarla ilgili önemli kararlar alındı.

  Kurban Bayramında ibadet maksadıyla kurban kesmek isteyen vatandaşların dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun bir şekilde kurbanlarını bizzat kesmelerine veya vekalet yoluyla kestirmelerine yardımcı olmak maksadıyla oluşturulan Kurban Komisyonu Valilik Toplantı Salonu’nda yapıldı.

  Toplantıda şu kararlar alındı:

  Kurbanlık hayvan satışları, Hayvan Pazarı ve Kömür Tevzi karşısındaki boşluk alanda yapılacak. Büyükbaş hayvanların kesimleri Eski Et Balık Kurumu olarak da bilinen Çelikler Et Kombinasında, küçükbaş hayvanların kesimleri ise Kasaplar halinde olacak. Belediyede görevli bulunan kasaplar da sözü edilen kombinada 27-28-29 Kasım 2009 tarihleri arasında görevlendirilecekler. Belediye ve komisyon ile koordineli olarak kurbanlık satış yerlerine kupesiz 2 yaşını doldurmamış, gebe büyükbaş ve belgesiz hayvan girişleri önlenecek. Kurbanlık hayvanlar için sevk raporları düzenlenmeden önce kulak küpe numaralan

TÜRKVET veteriner bilgi sistemi veri tabanından mutlaka kontrol edilerek hayvanların veri

tabanındaki bilgileriyle uyum gösterip göstermediğine bakılacak.  Kurban kesilen sığır cinsi hayvanlara ait kulak küpe veya pasaportlar kesim yerlerindeki görevliler, muhtarlar, din görevlileri, belediye zabıta memurları aracılığı ile İl Tarım Müdürlüklerine 18.12.2009 Cuma gününe kadar teslim edilecek. 2 yaşını doldurmayan sığırların, gebe ve kurban olması dinen sakıncalı olan hayvanların üreticiler tarafından kurban satış yerlerine getirilmemesi sağlanacak.  Veteriner sağlık raporu düzenlenmeden önce resmi veteriner hekimlerce kurbanlık hayvanların sağlık kontrolü yapılacak. Aşılama tarihi 4 aydan önce olan ya da aşı yapıldıktan sonra en az 15 gün geçmeyen küçükbaş hayvanların, yeterli koruma oluşmaması nedeniyle iller arası nakillerine ilgili kurumca izin verilmeyecek. İlden kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenmeden önce Menşe Şahadetnameleri dikkatlice ilgili kurumca kontrol edilecek. Kurban kesim yerlerinde komisyon üyesi kurum ve kuruluşlardan yeterli sayıda personel görevlendirilecek ve bu personele ‘Görevli Kimlik Kartı’ ve ‘Kesim Elemanı Kimlik Kartı’ düzenlenecek.

  Kurban kesim yerleri dışında kalan ve kurban kesimi için uygun olan yerlerde, kendi bahçesi veya özel mülkünde kurbanlarını kendi imkanları ile kesmek isteyenlere dini ve hijyenik şartlara uyarak hayvana eziyet vermeden kesmelerine, umumun istifadesine sunulan cadde, sokak, park ve bahçelerde kurban kesilmesine müsaade edilmemesine ve kurban atıklarını poşetlemek suretiyle ağzı kapalı olarak Belediye elemanlarının alacakları uygun yerlere bırakılacak. Kurban kesim yerlerindeki atıklar öncelikle değerlendirilecek. Herhangi bir kirliliğe sebep olmasının engellenmesi için gerekli tedbirler Kars Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğünce alınacak. Bu konu ile ilgili müracaatlar 153 nolu telefonla Zabıta Müdürlüğüne ve 181 nolu telefonla da çevre hattına bildirilecek. Köylerde de kurban atıkları ile ilgili olarak muhtarlıklara tebligat yapılacak ve İmam-Hatipler tarafından camilerde vaaz ve hutbe yoluyla duyurulacak.

  Belirlenen kurban kesim yerlerindeki tesislerden yararlanmak suretiyle kurbanını kasaba kestirmek isteyen vatandaşlardan büyükbaş hayvanlar için 50 TL, küçükbaş hayvanlar için de 20 TL alınacak. Tesislerden yararlanma ücreti İl Müftülüğü Türkiye Diyanet Vakfı Kars Şubesine teslim edilerek ücretin yatırıldığını gösteren belgenin alınacak. Kurban kesimi için tesisten yararlanma ve kesim ücretinin yatırılması için Vakıflar Bankası Kars Şubesinde hesap açılacak. Ayrıca, bankaya para yatıramayanların kesim günü Müftülükçe yapılan tutanakla Müftülük görevlisine ücret teslim edilecek.  Yapılacak harcamalar için Türkiye Diyanet Vakfı Kars Şubesi Başkanı ve İl Müftüsü veya Vekili ile Vakıf Şube Muvazzaf elamanı Erdal Yemenoğlu, bankadan para çekilmesi için yetkili kılınacak.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751