• BIST 100.339
  • Altın 276,512
  • Dolar 5,6986
  • Euro 6,3000
  • Kars 4 °C
  • Ardahan 8 °C
  • Iğdır 16 °C

Kuveyt’in dev filosu Karslı SBK Holding’in oldu

Kuveyt’in dev filosu Karslı SBK Holding’in oldu
10 bin aracı olan Kuveytli filo kiralama devini SBK Holding satın aldı

Filo kiralama sektöründe birçok firma mali sıkıntılar ile gündeme gelirken bu kez önemli bir satış haberi geldi.

Kuveytli Auto Land Otomotiv, 3 ay süren satış görüşmeleri sonrası SBK Holding tarafından satın alındı. 10 bin aracı olduğu belirtilen şirketin satış bedeli ise şimdilik açıklanmadı.

Filo kiralama sektörü özellikle geçen yılın son çeyreğinde bir dizi olumsuz haber ile gündeme geldi. Fleetcorp AŞ ve Sunkar için mahkeme iflas kararı verirken bir çok firma da konkordato talep etti. Sektöre ilişkin olumsuz senaryoların arttığı bir süreçte önemli bir satın alma haberi geldi.

Edinilen bilgilere göre, SBK Holding AŞ bir süre önce Auto Land Otomotiv San. ve Tic. AŞ’yi radarına aldı.

3 AYLIK GÖRÜŞME SONRASI İMZALAR DÜN ATILDI

Şirketin finansal durumunu ve piyasadaki konumunu mercek altına alan şirket yetkilileri, satın alma için bir süre önce gizlilik sözleşmesi imzaladı. 3 ay kadar süren görüşmeler sonrası son imzalar dün Kuveyt’te atıldı.

KUVEYT’İN DEVİ SBK HOLDİNG'İN OLDU

Tarafların yaptığı anlaşma ile birlikte, aynı zamanda Kuveyt Türk bankasının da sahibi olan ve Kuveyt devlet fonu KFH Capital’in sahibi olduğu Auto Land Otomotiv, SBK Holding bünyesine geçti.

YENİ YATIRIM YAPILACAK

Konuya yakın iki ayrı kaynak, finansal güçlük çeken firmalar ile ilgilenen SBK Holding’in, Auto Land’da önemli bir büyüme potansiyeli öngördüklerini kaydetti. Şirkete yapılacak yeni yatırımlar ile birlikte, sektörde önemli bir konuma gelmesinin amaçlandığı kaydedildi.

PİYASA DEĞERİ 700 MİLYON TL

Piyasa değeri 700 milyon TL olan Auto Land Otomotiv’in SBK Holding’e satış bedeli ise şimdilik açıklanmadı. Şirketin, 10 binin üzerinde aracı bulunuyor. Nisan 2004’te İstanbul Ticaret Odası’na kaydı yapılan şirketin 40.734.815 TL kayıtlı sermayesi bulunuyor.

Satış görüşmelerini yürüten isimlerden Av. Görkem Gökçe ise, ekonomide olumsuz senaryoların giderek arttığı bir süreçte SBK Holding’in Auto Land Otomotiv’i satın almasının önemli olduğunu işaret etti. Av. Gökçe, önümüzdeki günlerde ayrıntılı bir bilgilendirme toplantısının yapılacağını da kaydetti.

kuveyt’in-dev-filosu-karsli-sbk-holding’in-oldu-(2).jpgkuveyt’in-dev-filosu-karsli-sbk-holding’in-oldu-(3).jpgkuveyt’in-dev-filosu-karsli-sbk-holding’in-oldu-(1).jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751