• BIST 1.530
 • Altın 411,614
 • Dolar 7,4767
 • Euro 8,9979
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -2 °C
 • Iğdır 9 °C

Kuyucuk Gölü rehabilite edilecek

Kuyucuk Gölü rehabilite edilecek
Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti Derneği'nin gölle ilgili rehabilitasyon talebi yetkili makamlarca kısa sürede değerlendirmeye alındı

Kuyucuk Köyü Kuş Cenneti tarafından hazırlanıp Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulan Kuyucuk Gölü’nün rehabilitasyonuyla ilgili talep ses getirdi.

 

Bakanlığın Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü bu talebi 29.02.2010 tarihinde Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne iletti.

 

Çevre ve Orman Bakanlığı da 15.02.2010 tarihinde, yapılan inceleme sonucunda, “Kuyucuk Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası 2009 yılında Ülkemizin 13. Ramsar alanı olarak ilan edilmiş olup, Kuyucuk Gölü’nün ekolojik değerlerinin korunması ve koruma-kullanım dengesinin sağlanması amacıyla Sulak Alan Yönetim planının hazırlanması çalışmalarının 2010 yılı içerisinde başlatılması planlanmaktadır. Bu kapsamda söz konusu dilekçede belirtilen öneri ve tedbirler yönetim planının hazırlanması sırasında ele alınarak değerlendirilecektir” şeklinde derneğe cevabi yazı gönderdi.

 

Bu gelişmelerin sonucunda Kars Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından proje ihalesi gerçekleştirildi ve yüklenici firma da çalışmalarına başladı.

 

Konuyla ilgili bilgi veren Kuyucuk Gölü Kuş Cennetini Koruma ile Yerel Halkın Mesleki Eğitimini İş Yaratma ve Girişimcilik Becerisini Kazandırma Derneği Başkanı Ercan Birdal, Arpaçay ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kuyucuk Gölü’ndeki bu gelişmenin kendilerini olduğu kadar Kuyucuk köylülerini ve Karslıları memnun ettiğini söyledi. Dernek Başkanı Birdal, “Genelde Türkiye’mizin, özelde Kars’ımızın bu güzel doğal kültür mirasının kısa sürede değerlendirmeye alınması sevindirici bir gelişmedir. Kuyucuk Gölü’nde dünyadaki kuş çeşidinin yaklaşık yüzde 40’ı bulunmakta. Göç yolu üzerinde olan Kuyucuk Gölü’nde şu anda 209 kuş çeşidi bulunmakta. Bu talep ettiğimiz proje hayata geçirildiği zaman Kars’ta büyük bir turizm potansiyeli oluşacaktır. Kuyucuk Kuş Cenneti etrafında bulunan köylerede de sosyal, kültürel ve ekonomik faydaları olacaktır” dedi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751