• BIST 1.378
 • Altın 456,487
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars 1 °C
 • Ardahan 2 °C
 • Iğdır 12 °C

KuzeyDoğa Derneği ‘Gönüllük’ çağrısı

KuzeyDoğa Derneği ‘Gönüllük’ çağrısı
KuzeyDoğa Derneği internet sitesinden yayımladığı açıklamada gönüllülük çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Kuzeydoga Derneği projelerinde gönüllülük imkanları sunmaktadır. KuzeyDoğa Derneği'nin 2 adet kuş halkama istasyonu mevcut olup bunlardan bir tanesi Iğdır'ın Tuzluca ilçesi Yukarı Çıyrıklı köyünde Aras Nehri boyunda ve bir diğeri de Kars ili Arpaçay ilçesi Kuyucuk Gölü'nde bulunmaktadır. Derneğimiz bu istasyonları ilkbahar ve sonbahar aylarında kuş halkalama ve araştırma çalışmaları için kullanmaktadır. Aras istasyonda 15 Mart-30 Mayıs ve 15 Ağustos-30 Ekim tarihleri olmak üzere yılda 5 ay kuş halkalama ve kuş gözlem çalışmaları yapılmaktadır. Kuyucuk istasyonda ise genellikle kıyı kuşu halkalama ve su kuşu sayımları 15 Nisan-30 Mayıs ve 1 Eylül-30 Ekim tarihleri arasında yapılmaktadır” denildi.

  Kuş halkalama lisanı olanların gönüllü kuş halkalayabileceklerinin de belirtildiği açıklamada, “Eğer kuş halkalama lisansınız varsa gelip halkalama programımızda gönüllü olarak halkalama yapabilirsiniz. Eğer değilseniz, araştırma istasyonlarımızda yapılacak diğer birçok iş olup, bu işlere yardımcı olarak katkıda bulunabilir ve kuşlar hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Her istasyon ortalama 4-5 kişi tarafından yürütülmekte olup, ağları kontrol etmek, yakalanan kuşları toplamak, halkası takılan kuşların kayıtlarını yapmak ve veriler deftere yazmak, oryantasyon deneyleri yapmak, kahvaltı ve yemekleri hazırlamak gibi istasyonla ilgili diğer işler gönüllüler tarafından yapılmaktadır. Böylelikle istasyonlarımız kuş gözlem, kuş araştırma tekniklerini öğrenme ve diğer yerli ve yabancı doğa gönüllüsü insanlarla Türkiye'nin doğal yönden en zengin ve güzel alanlarından biri olan bu bölgede zaman geçirme fırsatları yaratır” ifadeleri yer aldı.

  Açıklamada daha sonra şu çağrıda bulunuldu:

  “KuzeyDoğa Derneği'ne başka işler yaparak da gönüllülük yapabilirsiniz. Eğer İngilizce biliyor ve Türkçe-İngilizce ya da İngilizce-Türkçe çeviriler yapabiliyorsanız çalışmalarımıza destek verebilirsiniz. Ya da herhangi geçerli ikinci bir yabancı dile sahipseniz ve çeviri yapabiliyorsanız çalışmalarımızın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabillirsiniz. Bunun yanında web tasarımdan anlıyor, derneğimiz ve projelerimiz web sitelerini yaptığımız Joomla CMS kullanabiliyorsanız da bize yardımcı olabilirsiniz. Grafik tasarım ile ilgileniyor, poster, broşür, logo, banner, sticker gibi tasarımlar yapabiliyorsanız ve çalışmalarımıza destek vermek istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin. Bu konularda gönüllümüz olmak ve ayrıntılı bilgi için lütfen onder@kuzeydoga.orgBu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine e-mail atabilirsiniz”

  ARAS KUŞ ARAŞTIRMA VE EĞİTİM MERKEZİ ÇALIŞMA ORTAMI:

  Yeri: Yukarı Çıyrıklı Köyü, Tuzluca ilçesi, Iğdır ili, Türkiye. Koordinatları: 40° 7'9.57"N, 43°34'51.52"E. Blog: http://arasbirdstation.blogspot.com/

  “İstasyonumuzda halkalama çalışmaları sabah saat 06:00'da başlar, ilkbaharda akşam 19:00'da, sonbaharda ise 20:00'de biter. Ağlar saat başı kontrol edilmektedir. En yoğun saatler sabah erken ve akşam üstü saatleridir. Öğle saatleri uyumak, kitap okumak, Aras nehrinde yüzmek ve balık tutmak, kuşgözleme ve çevrede yürüyüşe çıkmak, diğer gönüllülerle zaman geçirmek için serbest zaman sağlar. Kahvaltı gönüllüler tarafından halkalama karavanında hazırlanırken, öğle ve akşam yemekleri köy evlerinden birinde yenmektedir. Sivrisinekler çok büyük problem olmamakla beraber, yanınızda böcek kovucu spreyler getirmeniz tavsiye edilir. Bunun yanında kendi kafa lambanızı, yağmurluğunuzu, varsa lastik çizmelerinizi getirmeniz iyi olacaktır. Aksi takdirde her numara elimizde olmakla beraber tarafımızdan çizme sağlanmaktadır. İsterseniz kendi kuşgözlem teleskobunuzu ve dürbününüzü getirebilirsiniz. Yaklaşık bir saat araç sürüşü uzaklıkta iki büyük hastane olmakla beraber, kendi sağlık setinizi yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz, örneğin böceklere alerjiniz varsa. Maalesef sağlık sigortası sağlayamıyoruz. Konaklama ve yemek projemiz tarafından karşılanmaktadır. Köy içinde iki yatak odalı en az 5 kişi yatma kapasiteli 24 saat duş imkanı olan küçük bir evimiz mevcuttur. Uyku tulumu, mat getirmenize gerek yoktur. Yatak, yastık, nevresim ve battaniyeler tarafımızdan sağlanmaktadır”

KUYUCUK KUŞ ARAŞTIRMA VE EĞİTİM MERKEZİ ÇALIŞMA ORTAMI:

Yeri: Kuyucuk köyü, Arpaçay ilçesi, Kars ili, Türkiye. Koordinatları: 40°44'46.35"N, 43°27'12.93"E. Blog: http://kuyucukbirdstation.blogspot.com/

  “Kuyucuk'ta kıyı kuşları halkalandığı ve kıyı kuşları gün boyunca aktif olduğundan halkalama tüm gün boyunca yapılmaktadır. Genellikle kuşlar gece yakalanmaktadır. Ağlar yaklaşık her 1,5 saatte bir kontrol edilmektedir. Geceleri en az iki gönüllü ışıldakla ağları dolaşıp yakalanan kuşları toplamaktadır. Gündüz vakti ise uyku, kitap okuma, kuşgözlem, göl çevresinde atlı gezi veya yürüyüş için size zaman tanır. Tüm yemekler gönüllüler tarafından göl kenarındaki küçük kulübede pişirilir ve yenir. Konaklama ise göl kenarındaki kulübede ya da Kuyucuk köyünde bulunan konukevinde yapılır. İstenildiği takdirde kulübe etrafında çadır kampı da yapılabilir. Kendi uyku tulumunuzu, kafa lambanızı, yağmurluğunuzu ve varsa boy çizmenizi getirmeniz tavsiye olunur. Göl kenarında kullanma suyu tankerle sağlanmakta ve güneş duşlarıyla duş almak mümkün olmaktadır. İstasyon en az 5 kişiyle yürütülmektedir. Konaklama ve yemek projemiz tarafından sağlanmaktadır”

  KuzeyDoğa Derneği 2007 senesinden beri 15 farklı ülkeden 109 gönüllüyü kabul etti.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751