• BIST 1.361
 • Altın 452,057
 • Dolar 8,1426
 • Euro 9,6813
 • Kars 4 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 12 °C

MALİYE ÇAYCISININ KALEM KOLEKSİYONU

MALİYE ÇAYCISININ KALEM KOLEKSİYONU
Kars Defterdarlığında 20 yıldır çaycılık yapan 65 yaşındaki Cevdet Kuyumcu, çay ocağını kalem koleksiyonuyla süsledi

1945 yılında Kars’ta dünyaya gelen Cevdet Kuyumcu evli ve 4 çocuk sahibi. Kuyumcu maddi sıkıntılar nedeniyle okuyamadı. Uzun yıllar bakkal dükkanı çalıştırdı. Geçirdiği talihsiz bir kaza sonunda da 6 ay yatağa mahkum oldu. İyileştikten sonra da 20 yıl önce Kars Defterdarlığı’nın çay ocağını işletmeye başladı.

  Bakkal dükkanında beşleyen kalem koleksiyonu burada da devam etti. Birkaç kalemle koleksiyonunu görücüye çıkaran Kuyumcu, ocağa çay içmeye gelenlerin hediye ettiği kalemleri biriktirdi. Kısa sürede adından söz ettirince ünü kente yayıldı.

  Kars’ın ileri gelenleri de Cevdet Kuyumcu’yu çay ocağında ziyaret ederek hem çaylarını içtiler hem de koleksiyona katkıda bulundular. Valiler, Emniyet Müdürleri, daire amirleri ve kurumların çalışanları hatıra olsun diye kalemlerini bıraktılar. Kuyumcu da kimin hangi tarihte kalem bıraktığını bir notla ölümsüzleştirdi.

  Kalemler arasında 2006 yılında dizkapağında oluşan menüsküs nedeniyle Kars Devlet Hastanesi’nde tedavi görürken 36 yaşında hayatını kaybeden NTV-SHOW TV Kars muhabiri gazeteci Gürbüz Gündüz’ün de kalemi bulunuyor.

  Koleksiyonun en dikkat çeken bölümü ise “Bu kalemlere 1 dakikadan fazla bakan koleksiyona katkıda bulunmak zorundadır” yazısı oldu.

  Kelem koleksiyonu para, çakmak ve tesbih koleksiyonuyla da zenginleşti.

  YEREL HALK GAZETESİ’NDE ŞİİR YAZIYOR

  Cevdet Kuyumcu’nun bir özelliği de şiire meraklı olması. Yerel Halk Gazetesi’nde her gün bir şiiri yayımlanan Kuyumcu, vergi haftasıyla ilgili yazdığı bir şiiri de Defterdar Hanefi Erarslan’a hediye etti.

  Kuyumcu, “Sizin gibi gelen her bir dostum cebindeki kalemi üzerine adını, imzasını ve tarih atarak hediye etti. Bunlar arasında polisler, askerler, bürokratlar ve memurlardan tutunda her kesimden insanlar vardır. Kalemler içerisinde yazan da var yazmayan da. Bu merak ben de çok eskiden başladı. Ağabeyimin burada personel müdürü olarak görev yapardı. Onda birkaç tane kalem ve tesbih gördüm. O zaman imrendim ve kendi kendime böyle bir koleksiyon yapacağım diye karar verdim. 20 yıldan fazladır da bu merakım devam ediyor. Kalemlerin yanı sıra, çakmak, eski kağıt ve metal paralarımda var. Yer olmadığı için de hepsini buradaki çay ocağımda sergileyemiyorum. Eski Valimiz Mehmet Ufuk Erden’den tutun da birçok kişini bana hediye ettiği kalemler var. Bunların yanında şiirlerde yazıyorum. 2 yıl önce vergi haftası nedeni ile yazdığım şiirimi ben unuttuğum halde Defterdarımız Hanifi Eraslan masasının üzerinde saklıyormuş bu beni çok duygulandırdı” dedi.

nu.20100216110742..jpg

 • Yorumlar 3
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751