• BIST 1.540
  • Altın 443,148
  • Dolar 7,4091
  • Euro 8,9910
  • Kars -18 °C
  • Ardahan -11 °C
  • Iğdır -10 °C

MEB’den devrim niteliğinde değişiklikler!

MEB’den devrim niteliğinde değişiklikler!
Ceyhan, “Milli Eğitim Bakanlığının özellikle 2013 yılından beri Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün bu konudaki çabaları gerçekten devrim niteliğinde olup büyük radikal değişiklikler yapmıştır.” dedi.

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

Kars Doğu Anadolu Sürücü Kursları Dernek Başkanı Azat Ceyhan, Ehliyet alımı ile ilgili son değişiklikler hakkında Karslıları bilgilendirdi.

Ceyhan, bakanlıkların çalışmaları neticesinde kazalarda azalma olduğunu dile getirerek, “Türkiye’de trafik kazalarının ürkütücü bir tabloya ulaştığını görüyoruz. Her gün hemen hemen kazaların olduğu, birçok insanın yaşamını yitirdiği görmekteyiz. Geçmişe göre istatistiklere baktığımızda önemli azalmalarda söz konusudur. Trafik kazalarında azalmaların yaşanmasının en büyük nedenlerinin başında yolların, otoyolların iyileştirilerek artması, duble yol dediğimiz yolların genişlemesi ve buna benzer birçok kayan noktanın düzeltilmesi geliyor. Ancak buna rağmen sıfır kaza dediğimiz istatistiki bir sonuca daha ulaşılmadığı görülmektedir. Bunun için gerek Milli Eğitim Bakanlığı gerek İçişleri Bakanlığı gerek Ulaştırma Bakanlığı gerek Sağlık Bakanlığı bu dört önemli bakanlığın bu konuyla ilgili yoğun çalışma ve koordine içerisinde olduğunu görmekteyiz. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim öğretim alanında sürücü belgesinin alım aşamasında, İçişleri Bakanlığı bunun denetim ve uygulama aşamasında Ulaştırma Bakanlığı altyapı ile ilgili geniş ve etkin bir çalışma yürütmekte, ilkyardım ile ilgili de Sağlık Bakanlığının önemli çalışmaları olduğunu görmekteyiz. Ama buna rağmen çalışmaların yetmediğini görüyoruz ki birçok kaza halen olmaktadır.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığının devrim niteliğinde yaptığı radikal değişikleri beş madde de açıklayan Ceyhan, “Milli Eğitim Bakanlığının özellikle 2013 yılından beri Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün bu konudaki çabaları gerçekten devrim niteliğinde olup büyük radikal değişiklikler yapmıştır. Bugün bu radikal değişiklikler Avrupa düzeyinde bile tartışılmakta ve örnek alınabilecek duruma gelmiştir. Birinci husus sürücü belgelinin eğitimi ile ilgili yani adayların eğitimi ile ilgili, ikinci husus sürücü belgelerinin çeşitlendirilmesi ilgili, üçüncü husus sürücü kurslarının altyapısıyla ilgili, dördüncü husus sürücü kurslarının eğitimi veren personel ile ilgili, beşinci husus sınavlarla ilgili çok önemli başlıklarda değişiklikler olmuştur.” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının çalışmaları kazaların azalmasına önemli etken olduğunu kaydeden Ceyhan, “Son günlerde en etkin çalışan bakanlığımız Ulaştırma Bakanlığı ki burada Bakanımızın Karslı oluşu bizim için sevindirici bir gelişmedir. Ulaştırma Bakanlığının ülkenin birçok yerinde olduğu gibi bölgemizde ve ilimizde de özellikle yol yapısına ilişkin hatta yerel yönetimlere de katkısı olacak şekilde son derece büyük bir çabası söz konusudur. Yolların genişletilmesi, duble yolların yapılması, otoyolların yapılması, alt-üst geçişlerin Türkiye düzeyinde diyorum ve birçok bağlantı yollarının yapılması kazaların azalmasına önemli etken olmuştur ve olacaktır. Ama bütün bunlara rağmen insan unsurunu unutmamak lazım. İnsan unsuru dediğimiz de öncelikle sürücü dediğimiz insanların bir sorumluluk taşıması, sabırlı araç kullanması, trafik adap ve kurallarına uyması ve aynı zamanda karşısındakini de düşünerek hoş görülü davranması, kendisini onun yerine koyarak araç kullanmasının da bütün bu faktörlerin yanında en önemli unsur olduğuna da inanmaktayım.” ifadesini kullandı.

meb’den-devrim-niteliginde-degisiklikler.jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751