• BIST 1.483
 • Altın 416,075
 • Dolar 7,1758
 • Euro 8,7124
 • Kars -5 °C
 • Ardahan -10 °C
 • Iğdır -1 °C

MECLİSTEKİ KOLTUKLARIN RENGİ VEKİLLERİN ASABINI BOZUYOR

MECLİSTEKİ KOLTUKLARIN RENGİ VEKİLLERİN ASABINI BOZUYOR
TBMM Meclis Başkan Vekili Nevzat Pakdil, AK Parti Kars Milletvekilleri Zeki Karabayır ve Mahmut Esat Güven arasında meclisteki turuncu renkli koltukların insan psikolojisi üzerindeki etkisini konuştular

250 Yataklı Devlet Hastanesi’ni ziyaret eden TBMM Meclis Başkan Vekili Nevzat Pakdil, başhekimin odasında beraberindekilerle koyu bir sohbete daldı.

  Renkler üzerinde odaklanan sohbetin ilk konusu Doğu Anadolu Bölgesi’nde ‘Beyaz Çile’ olarak adlandırılan ‘kar’ oldu. Pakdil Kars’ta daha fazla kar görmeyi beklediğini fakat her nedense kentte kardan eser kalmadığını gördüğünü söyledi. Böylece ‘kar’ muhabbeti uzunca konuşuldu.

  Vali Ahmet Kara, “Bazıları diyor ki ‘kış gelince her yer beyaz kefene bürünüyor. ‘Bazıları da ‘Kış geliyor etraf nazlı gelin gibi bezeniyor’ diyor. İkisi de aynı şeyi görüyor ama farklı anlatıyor. Demek ki siz de olumlu bakıyorsunuz ve Kars’ı güzel görüyorsunuz. Biz bundan onur ve kıvanç duyarız” dedi.

  TBMM Meclis Başkan Vekili Nevzat Pakdil de “Şimdi dikkat edin yağmur yağmadığı zaman herkes televizyona bakıyor ‘acaba ne zaman yağmur yağacak’ diye. Çünkü su sıkıntısının ne demek olduğunu anladı. Güneşli havanında bir faydası var. Örneğin kar; Güzel bir söz vardır derler ki, ’kar yılı var yılı’. Kar yağmadığı sıkıntı başlıyor” diye konuştu.

  ‘Gazetecilerin de sık sık ‘beyaz çile geri döndü’, ‘beyaz esaret geri döndü’ gibi haberlerinin de hatırlatıldığı muhabbette AK Parti Kars Milletvekili Zeki Karabayır da “Artık umut ediyoruz ki kar yağsın. Çünkü Kars’ı gelecekte de kar kurtaracak” dedi.

  Pakdil ise, “Buradan çıkan bir kısım kaynaklar taa aşağılara gidiyor. Buralar yağmur ve karla beslenmez ise öbür taraftaki barajlar nasıl dolacak” şeklinde yorum getirdi.

  Vali Kara, Kars’ın hayvancılık ve tarım memleketi olduğunu yazın kara kışın da kara ihtiyacının olduğunu ifade etti.

  Bunun üzerine Pakdil, yağmur kelimesinin Anadolu’da farklı şekillerde kullanıldığını, eski insanların yağmur yağınca ‘rahmet yağıyor’ dediklerini hatırlatarak yağmurun hakikaten de rahmet olduğunu dile getirdi.

  Bir gazetecinin Erzurumlu Aşık Reyhani’nin, ‘Eskiden kar yağardı Erzurum’a adam boyu / Adamlarda adamdılar o zaman’ sözünü Pakdil hayranlıkla dinledi. Kültür Bakanlığı sanatçınının kedisine Rehyani’nin ‘Gidirem’ türküsü söylediğini anlatan Pakdil, “Demek ki bu tür sözleri erbabından dinlemek daha güzel. Yani iş ehlinin eline geçerse güzelleşiyor. Başka birinin de eline geçerse ‘De diyor bu adam böyle gidirem, gidirem gibi yorum yapar’. Bende böyle bazen takılıyorum” dedi.

  Vali Ahmet Kara bu defa karın faydalarından söz etti ve, “Kars tabi ki dezenfekte ediyormuş. Ardından da baharla birlikte tabiat yeşil elbiselerini giyiyor. Tabiat bu defa ‘dezenfekte edildim artık ben tertemizim’ diyor. Malumunuz bütün dünyada ameliyathanelerde yeşil giyilir. Yeşil en kolay kiri çıkaran ve en kolay dezenfekte edilen renkmiş. Renklerde de dezenfekte edilmesi açısından fark varmış. Dolayısıyla beyaz ve yeşil güzel renkler” şeklinde konuştu. 

  Pakdil ise konuyla ilgili olarak, “Gözü koruma açısından yeşilin çok büyük önemi varmış. Yeşille temas içinde olanlar yeşile bakan insanlar görme hassasiyetini çok zor kaybediyorlarmış” dedi.

  Bu sırada AK Parti Kars Milletvekilli Mahmut Esat Güven’in, “Meclisteki koltukların rengi de sinirlendiriyormuş”, AK Parti Kars Milletvekili Zeki Karabayır’ın da, “Turuncu rengi milletin sinirini bozuyormuş. Sinirle hale getiriyormuş” demesi renk muhabbetine ayrı bir renk kattı. Karabayır, gazetecilerin, ‘Sizin de asabınız bozuluyor mu?’ sorusuna ise ‘Hayır şu anda burada meclisi temsilen 3 kişiyiz. Üçümüzde de öyle bir sinir bozulması olmuyor” dedi.

  Mahmut Esat Güven’in ‘Ne yazık ki meclisteki sinirleri bu renklere bağlayanlar var’ demesi üzerine Pakdil, şu sözlerle renk muhabbetine son noktayı koydu:

  “Bu tür tartışmaların içinde bütün insanların ona benzer davranışları olur. Fazla abartmak bence doğru bir davranış değil. Arkadaşlara da biraz haksızlık olur. Şimdi adam 8-10-12 saat çalıştığı zaman ufak tefek tartışmalar olur, onların büyütülmesinin bir anlamı yoktur. Zaten o oturumda bitiyor öbür oturumda herkes sakin bir şekilde devam ediyor. Renkle alakalı olup olmadığını da uzmanlara sormak lazım. Sonuçta konunun uzmanlı biz değiliz”

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751