• BIST 1.475
 • Altın 415,521
 • Dolar 7,3179
 • Euro 8,8864
 • Kars -2 °C
 • Ardahan -4 °C
 • Iğdır 5 °C

Mezbahane yenilendi

Mezbahane yenilendi
Kars Belediyesi Mezbahanesi bakım, onarım ve dizayn çalışmalarının ardından düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Kars Kalesi arkası Dereiçi mevkisi 5’nci kilometrede bulunan Belediyeye ait mezbahane 29 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin ardından tamirat ve tadilat çalışması başlatıldı. Modern cihazlarla yeniden dizayn edilerek hizmete sokulan mezbahanenin açılışına; Vali Ahmet Kara, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yağcı, Kafkas Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Salih Otlu, İl Genel Sekreteri Ali Salgar, Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimler Odası (VHO) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler, daire amirleri, besiciler, belediye personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı.

VHO Başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler, “Modernleşmenin ve kentleşmenin gelişmesi ile birlikte halk sağlığı çok büyük önem kazanmıştır. Artık günümüzde hayvanlarla birlikte yaşamın getirdiği bir takım problemlerin özellikle halk sağlığını tehdit eder bir takım unsurların her geçen gün daha fazla gündeme alınması kentsel yaşamın gelişmesi ile ilgili bir durumdur. Özellikle gelişmiş ülkeler halk sağlığına çok büyük önem vermektedirler. Ülke olarak Avrupa Birliği’ne girmek için çok ciddi çabalar sarf ediyoruz. Avrupa Birliği Müktesebatı incelediğimiz zaman bunun yüzde 40’ı gıda ve insanların aldığı besinler ile ilgilidir. Yani çiftlikten sofraya gibi söylemler gittikçe klişeleşerek slogan haline gelmektedir.  Bu mevzuatın içerisinde yüzde 25’lik bir payı ise veterinerlik mevzuatı kapsamaktadır. Bizim memleketimizde bu meslek göz ardı edilse de bu oran çok ciddi bir rakamdır. Ancak Avrupa birliği bunu çok önemsiyor. Bunlardan başka bir de veteriner halk sağlığı işgal etmektedir.  Son yıllarda özellikle hayvandan insan geçen hastalıkların ciddi bir artış göstermesi ile birlikte beraberinde bir takım sıkıntıların ortaya çıkması meselelerin küresel bazda ele alınmasını gündeme getirdi. Sonuç olarak ta tek tıp, tek dünya, dünya sağlık örgütü de FAO da bu kokulara ciddi bir şekilde önem vermeye başladı” dedi.


Kars’ın özellikle hayvancılık ile geçimini sağladığına da dikkat çeken Öztürkler, “Her ne kadar küçükbaş hayvancılık son yıllarda bitme noktasına gelmiştir. Ama başta sığır olmak üzerde ilimizin en önemli geçim kaynağını oluşturmaktadır. 1996 ile 2001 yıları arasında Veteriner Hekimlerimiz tarafından Kars’ta yapılan bir çalışma elime geçti. Bu yıllar arasında Kars Devlet Hastanesi’ne müracaat eden bir çok hasta üzerinde yapılan araştırmaların sonucuna göre bu hastaların çoğunun Kist hidanin dediğimiz özellikle köpeklerin taşıyıcılığını yaptığı bir hastalığın çok yüksek oranda olduğu görülmüştür. Ve 250 kişide bu hastalıktan dolayı ameliyat olmuştur. Henüz geçen hafta Gebze’de kızını bu hastalıktan dolayı ameliyat ettiren bir vatandaşımız ile karşılaştım. Onun için halk sağlığı ve hayvandan insan geçen hastalıkların önünde geçilmesi için bu son derce hijyenik koşullarda inşa edilen bu mezbahane Kars için çok büyük bir kazanımdır” diye konuştu.


Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş ise, “Eski mezbahanemiz ilkel şartlarda tamamen hijyenden uzak sağlıksız koşullarda hizmet vermekte idi. Bina bakımsız ve kullanılamaz bir hale gelmişti. Bırakın içinde gezerken bile kendinizi tedirgin hissediyordunuz. Bu amaçla mevcut mezbahanenin günümüz koşullarına uygun olmadığı ve halk sağlığını tehdit eder bir durumda olduğunu gördük. Teknik ekibimizle çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırdık. Belediyemizin kısıtlı olan ekonomik şartlarına rağmen halkımıza daha sağlıklı ve kaliteli hizmet vermek için mevcut binanın rehabilitasyonuna gittik ve ilk önce binanın inşaat fizibilitesini yaptık. Bu binanın sağlıksız ve yetersiz olduğunu gördük. İhaleye çıkarılma hazırlıkları keşif bedel olan 104 bin 455 TL ile ihaleye çıkartıldı ve 63 bin 400 TL’ye ihale edildi. Daha önce ilkel çağdışı ve gıda tüzüğüne aykırı olarak halk sağlığını tehdit eder şekilde yerde kesim yapılıyordu. Monoray sistemini mezbahanemizde kurmak gerektiğini düşünerek keşif bedeli 164 bin 217 TL ile ihaleye çıktık. 119 bin 800 TL’ye ihale ederek işi 120 gün içerisinde tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk” şeklinde konuştu.


Bozkuş, daha sonra şunları söyledi: “Mezbanemizin içerisinde sığır kanam hattı, sığır kaldırma vinci, sığır aktarma vinci, sığır işleme monoray hattı ve makarası, ayak açma ve şişirme platformu, deri yüzme makinesi, koyun kanama hattı ve makarası, karkas bölme ve göğüs açma testeresi gibi ekipmanlardan oluşan son derece modern monoray sistemi ile dizayn edilmiş bu tesisi 120 gün gibi kısa bir süre içerisinde tamamlamanın gururunu sizlerle paylaşma fırsatı bulduk. Serhat şehrimiz Kars’ın marksını zenginleştirmek be tesisin hepimize hayırlı olmasını temenni ediyorum”


Vali Ahmet Kara da, “Tarım ve hayvancılıkla geçinden Kars’ın bu zaman kadar böylesine son derece modern bir mezbahaneye sahip olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyordum. İnsanlar yaşamları boyunca hep yerler. Yediğimiz şeylerinde temiz olması gerekir. İnsan olduğumuz için kendimize saygımız olduğu için temiz olması gerekir. Hem sağlığımızın korunması için temiz olması lazımdır. Dolayısı ile burası gayrisıhhi bir müessesedir. İnsan sağlığını tehdit eden mekanlardan uzakta yapılması gereken yerlere gayrisıhhi mekanlar diyoruz. Gıda tüzüğüne uygun 560 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler ile gıda maddelerinin kontrolü ile ilgili ve en son çıkarılan 5179 sayılı kanun vardır. Aslında bu konuda mevzuatımız tamamdır. Ama biz Kars olarak Kars deyince et, süt, kaşarı ile tanınan bir şehirde hala mezbaha bulunmaması çok büyük bir eksiklikti. Bu nedenle Kars Belediyesi’ni kıt ekonomik imkanlara rağmen öncelikli olarak yaptığı için Başta Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 


 

 • Yorumlar 2
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
 • Personele hizmet içi eğitim verildi25 Şubat 2021 Perşembe 14:29
 • Karslı sporcu dizi oyuncusu oldu!25 Şubat 2021 Perşembe 13:12
 • Kars'ta yol çalışmaları devam ediyor25 Şubat 2021 Perşembe 11:57
 • Kars’ta garajda park halindeki araç yandı25 Şubat 2021 Perşembe 09:35
 • Arslan ve Kılıç'tan Kars'a 14 doktor kadrosu müjdesi25 Şubat 2021 Perşembe 09:20
 • Kars'ta anne köpekten insanlık dersi!24 Şubat 2021 Çarşamba 15:46
 • ‘Kar Kaplanları’nın zorlu mesaisi devam ediyor24 Şubat 2021 Çarşamba 14:28
 • "Daha yaşanabilir bir Kars için çalışıyoruz"24 Şubat 2021 Çarşamba 11:45
 • Kars'ta çöp konteynerleri yenileniyor24 Şubat 2021 Çarşamba 11:07
 • Kars kazı ile başladı, çiftlik sahibi oldu!24 Şubat 2021 Çarşamba 10:08
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751