• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 13 °C
 • Ardahan 14 °C
 • Iğdır 23 °C

MHP, Belediye Başkanı hakkında Anıtı yıkmadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu

MHP, Belediye Başkanı hakkında Anıtı yıkmadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu
MHP İl Başkanı Oktay Aktaş, Anıtın yıkılmaması durumunda Kars Valiliği ve Defterdarlık hakkında da suç duyurusunda bulunacağını söyledi

Aktaş, “Anıtın yıkılması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Anıtın yıkılıp yerine Atatürk’ün kalpaklı heykelinin yapılmasını istiyoruz”

 

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), İl Başkanı Oktay Aktaş, Kars Valilisi Ahmet Kara imzasıyla Belediye’ye İnsanlık Anıtı’nın yıkılması yönünde yazı gitmesine rağmen Anıtı yıkmadığı gerekçesiyle Kars Belediye Başkanı hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Buna rağmen bir gelişme olmaması halinde Valilik ve Defterdarlık hakkında da suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen Aktaş, Anıtın yıkılıp yerine Atatürk’ün kalpaklı heykelinin yapılması taraftarı olduklarını açıkladı.

 

MHP İl Başkanı Oktay Aktaş, parti yönetimiyle birlikte İl Binasında basın toplantısı düzenledi. MHP İl Başkanı Oktay Aktaş, gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda ilk olarak Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği suç duyurusunu okudu. Suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

“Kars Belediye Başkanlığı tarafından 2006 yılında, ilimiz merkez Sukapı mahallesi, Üçler mevkisinde bulunan ve mülkiyeti hazineye ait olan 132 pafta 790 ada, 1 parselde kayıtlı taşınmaz ile 12.c pafta, 665 ada, 3 parselde kayıtlı yerin 6 bin metrekarelik kısmına İnsanlık Abidesi adı altında, içinde anıt heykel seyir terası meydanı ve gösteri sahası yaptırılmıştır. Sit alanı olan ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla da koruma altına alınmasına dair farklı tarihlerde verilen kararlara ve bu kararların ilgili idareye tebliğine rağmen, dönemin Belediye Başkanlığınca, hukuka aykırı olarak yukarıda bahsedilen yapıların yapımına devam edilerek sonuçlandırılmıştır. Hukuka aykırı bu işlemleri yapan ve yapımı konusunda karar almada yetkili dönemin Belediye Başkanı ve meclis üyeleri hakkında İçişleri Bakanlığı nezdinde soruşturma başlatılmış, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, tüm sorumlular hakkında adli mercilerce soruşturma açılmasına karar verilmiştir. Tamamen hukuka aykırı ve Iğdır ilinde bulunan ve Türk Soykırımını simgeleyen anıta karşılık bir adım olarak değerlendirilen bu uygulamayı yapanlar hakkında soruşturma açılmasına karar verilmişken, şimdiki sorumlu kişilerin idarece alınan kararları yerine getirmede direnmeleri de aynı suça iştirak ettiklerinin açık delilidir. Söz konusu uygulamalar ve bu dönemde yapılan, hukuka aykırı girişimler partimiz il başkanlığı tarafından da takip edilmiş ve kamuoyuna basın kanalıyla bilgi verilmiştir. Kamuoyuna yansıması sonucunda ilgililer hakkında idari soruşturma başlatılmış ve adli mercilerde yargılanmalarının yolu açılmıştır. Hukuka aykırı bu uygulama, Erzurum kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla da sabittir. Bölge Koruma Kurulu kararına göre söz konusu alanın 2863 sayılı yasa kapsamında olduğu bu alanda uygulama yapılamayacağını ve yapıların yıktırılması gerektiği karara bağlanmıştır. 775 sayılı kanunun 18. maddesine göre belediyelere, hazineye ait olan arazi ve arsalarda veya devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerlerde yapılacak, daimi ve geçici bütün izinsiz yapılar, inşa sırasında olsun veya iskan edilmiş bulunsun, hiçbir karar alınmasına lüzum kalmaksızın, belediye ve devlet zabıtası tarafından derhal yıktırılır hükmü yer almaktadır. Bu hüküm karşısında, ilgili idarenin bu yasa hükmünü yerine getirmemesi suç teşkil etmektedir. Kars Valiliği tarafından, Erzurum Bölge Koruma Kurulu kararlarının derhal ifası için, Kars Belediye Başkanlığınca bugüne kadar her hangi bir işlem yapılmamıştır. İdarenin yasal yükümlülüklerini yerine getirmemesi suç teşkil ettiğinden Sayın başsavcılığınıza suç duyurusunda bulunma gereği hasıl olmuştur. Yukarıda bildirdiğimiz ve dilekçe ekinde sunduğumuz belgelerde tespit olunan gerekçelerle, yasal yükümlülüğünü yerine getirmeyen Kars Belediye Başkanlığı ve ilgili diğer sorumlular hakkında tahkikatın yapılarak gereğinin yapılmasını arz ve talep ederim.”

 

Aktaş ayrıca, İnsanlık Anıtı’nın ilk başta omuz omuza sarılan iki insan figüründen ibaret olduğunu daha sonra figürün bir insanın elini diğerine uzattığı şeklinde değiştirildiğini hatırlattı. Bunun yanında anıtın isminin ilk önce “Barış Anıtı”, ardından “Yurtta Sulh Dünyada Sulh” anını son olarak da “İnsanlık Anıtı” şeklinde adlandırıldığına da dikkat çeken Aktaş, Anıttaki figürün Iğdır’daki Türk Soykırımını simgeleyen atına karşılık yapıldığını ve bunda da Ermeni diyasporasının AK Parti üzerinde parmağının olduğunu ileri sürdü.

 

Aktaş, Anıtın yapımıyla ilgili Heykeltıraş Mehmet Aksoy’a para ödenmediği yönündeki iddialar üzerine de proje gideri olarak 230 bin TL ödendiğini söyledi.

 

Aktaş son olarak, sanata karşı olmadıklarının da altını çizerek, “Bu anıt Ermenilerin soykırım iddialarının yüzüncü yılında yani 2015 yılına işaret etmektedir. Kars Anlaşmasını tanımayan Ermeniler Kars’ı kendi toprakları gibi görmekteler ama buna asla fırsat vermeyeceğiz ve Ermenilerin heveslerini kursaklarında bırakacağız” dedi.

 

Kars Belediye Başkanı nevzat Bozkuş da geçtiğimiz ay düzenlenen yemekli basın toplantısında Valilik kanalıyla Anıtın yıkılmasına dair ellerine yazı ulaştığını fakat bu yazının Anıtlar Kurulu kanalıyla belediyeye gelmesi beklediklerini, anıtı yıkıp yıkmayacaklarının bu yazı üzerine belirleneceğini söylemişti.

 • Yorumlar 18
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751