• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

MHP İl Başkanı kahvaltılı basın toplantısı düzenledi

MHP İl Başkanı kahvaltılı basın toplantısı düzenledi
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kars İl Başkanı Oktay Aktaş, “AKP 8 yıllık dönemi içerisinde kendilerini mücahit olarak görüyorlardı ama bugün hepsi müteahhit olmuştur” dedi.

MHP Kars İl Başkanı Oktay Aktaş, basın mensuplarıyla Gözde Cafede kahvaltılı basın toplantısında bir araya gelerek AKP’nin Kars’ta ki ve Türkiye’de ki 8 yılını değerlendirdi.

  Düzenlenen Basın toplantısına Kars Kuzeydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yücel Sezer, Cemiyet Genel Sekreteri Burhan Akyıldırım, yerel ve ulusal bsın temsilcileri ile MHP il genel ve belediye meclis üyeleri ile parti yöneticileri katıldı.

  Aktaş, “Ülkenin çok zor bir sürece doğru gittiğini belirterek, “Türkiye bugün bir etnik çatışmaya doğru sürüklenmektedir. Açılımlar ülkeyi tam bir kaosa doğru götürüyor. Bunun için Türkiye’nin biran evvel AKP iktidarından kurtulması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye siyasi iktidar tarafından sürekli olarak gerçek gündeminden saklanarak tam bir karartma politikası takip etmektedir.  Oysa Türkiye’nin gerçek gündemi işsizlik, açlık, asayişsizlik ve terör olmasına rağmen suni gündemlerle topluma karartma politikası uygulanmaktadır. TEKEL işçilerinin istedikleri sadece özlük haklarıdır. Sayın Başbakan’dan TEKEL işçilerinin masumane isteklerini, doğal haklarının verilmesini talep ediyoruz’’ diye konuştu.

  Kars Şeker Fabrikasının Kamunun Kars’ta ki tek fabrikası olduğunu ifade eden Aktaş, şöyle konuştu: “Bundan dolayı AKP iktidarı şeker fabrikasını özelleştirme adı altında her türlü oyunu tetiklemektedir. 2002 yılında Kars Şeker Fabrikasının 103 günlük bir kampanya dönemi geçirmiştir. 2009 yılında ise kampanya dönemi sade 14 gündür. 2002 yılında şeker fabrikası yaklaşık 100 bin ton şeker pancarı işlemiştir. 100 bin ton şeker pancarının 55 bin tonunu Akyaka ilçesinden almıştır. Geri kalanı ise Arpaçay, Selim, Tuzluca ve Nahçıvan’dan alınmıştır. AKP iktidarının Kars şeker fabrikası ve pancar üreticileri üzerinde nasıl bir asimilasyon ve yok etme politikası olduğu ortadadır.”

  Aktaş, şöyle konuştu: “AKP iktidarı döneminde çiftçinin kara gün dostu olan Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) Akyaka, Selim, Sarıkamış ve merkeze bağlı Başgedikler köyünde ki Toprak Mahsulleri Ofisleri kapatılmıştır. Kars’ta ki bölge konumunda ki TMO küçültülerek ajanslık seviyesine indirilmiştir. Buda Kars ekonomisine zarar vermektedir. Kars Sümerbank kapatılarak binası satıldı. Sarıkamış ayakkabı fabrikası kapatıldı. Sarıkamış Sümerbank ayakkabı fabrikasında yaklaşık 180 kişi çalışıyordu. Bunların hepsi Kars ve Sarıkamış’tan göçtü.”

  YEM FABRİKASININ SATIŞI ŞAİBELİ

  Kars’ta uzun yıllar vergi rekortmenliği yapan Kars yem fabrikasının da satıldığını vurgulayan Aktaş, şunları kaydetti: “İl Özel İdaresinin Eylül ve Ekim ayı gündeminde yem fabrikasının satışı gündemde yok. Sonra 19 Eylül’de il genel meclisi olağanüstü toplantıya çağırılarak satışına karar verilmiş ve 28 Eylül’de satılmış. Şaibeli bir satış gerçekleşmiştir. Ekim ayı toplantı gündeminin birinde olağan üstü toplantı var, diğerinde olağan üstü toplantı yok. İl özel idaresi toplantısı iki ayrı gündemle olur mu? Milletvekilleri Kars’ı kalkındırdık diye övünürken bunu soruyoruz.”

  2,5 YILDIR 9 KİLOMETRELİK YOL BİTİRİLEMEDİ

  Kars-Selim arası duble yol çalışması başlatıldığını ve tam 2,5 yıldır 9 kilometrelik yolun bitirilemediğini ifade eden Aktaş, “Türkiye’nin her tarafında duble yol çalışması vardır. Peki burada ki AKP yöneticileri neredeler. 2,5 yıldır 9 kilometrelik bir yol yapılmaz mı? Kars’ı AKP iktidarının nasıl sahipsizlik içinde yönettiği ortadadır” diye konuştu.

  KARS-AKYAKA ARASINDA BİR YILDA 98 BİN YOLCU TAŞINDI

  90 yıldır Kars Akyaka arası demiryolu seferleri yapıldığını da hatırlatan Aktaş, şöyle konuştu: “Hükümet bir karar alarak Akyaka ve Erzurum arsında ki demiryolunu kapattı. 1 yıl içerisinde Kars-Akyaka arasında 98 bin yolcu taşınmıştır. Bu demiryolunun tarihi nostaljik bir özelliği var. Tarihi ipek yolu demiryolu hattıdır. Burada 27 köy ve 1 ilçe halkı cezalandırılmıştır. Her şeye zam yapan hükümet, zarar ediyorsa tren seferlerine de zam yapsın. Ama burada amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir ve Kars halkını cezalandırmaktır. Erzurum-Kars arasında ki demiryoluna 5 milyon lira masraf yapılmış. 5 milyon TL harcama yapılarak onarılan bir demiryolu neden kapatılıyor. Bunun cevabını AKP milletvekilleri ve yöneticilerinden bekliyoruz.”

  KÖYDES YOLLARININ YÜZDE 70’İ BOZUK

  Aktaş, KÖYDES kapsamında yapılan yolların yüzde 70’inin bozuk olduğunu iddia ederek, “KÖYDES’le müthiş yollar yaptık deniliyor. Köylere gittiğimiz zaman çamurdan geçilmiyor. Stabilize yol yaptık deniliyor toprak dökülmüş ve hava yumuşayınca, don olmayınca giden arabaların tamamı batıyor. Kars’ta 8 yılda yapılan KÖYDES yollarının yüzde 70’i bozuktur. Digor’un aşağı Başköy muhtarına il özel idaresi tarafından yazı gönderiliyor. Köy yolunuz çok güzel yapılmıştır. Köylüye hayırlı olsun diye. Köy muhtarı yazıyı alıyor hiç yol yapılmamış ve oraya bir greyder dahi gitmemiş” dedi.

 KARS’TA EĞİTİM FELÇ EDİLDİ

  8 yıllık AKP iktidarı döneminde Kars’ta ki eğitimin tam manasıyla felç edildiğini belirten Aktaş, şunları kaydetti: “Sadece bütün okul müdürleri benim adamım olsun, bana yakın olsun diye atama yapmışlardır. Benim adamım olsun mantığı ile hareket ederseniz o zaman Kars’ın eğitimini de bitirirsiniz. Hepimiz çocuklarımızı okutabilmek için sırtımızda ki gömleği de satarız. Kars’ta eğitim tam bir felaket. Üniversiteye öğrenci verme sıralamasında 77. sırada. OKS’de 76. sırada. Bu Kars’a yakışmıyor. Doğu Anadolu’nun en eski lisesi Kars’ta kurulmuşken maalesef eğitimde de AKP iktidarı Kars’a zulüm etmiştir.”

  KARS DEVLET HASTANESİ ERZURUM’A SEVK İŞLEVİ GÖRÜYOR

  Kars devlet hastanesinin bugün otomatik olarak Erzurum’a sevk işlevi gördüğünü ifade eden Aktaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Ne olursa otomatik olarak Erzurum’a sevk oluyor. Risk almayan bir yönetim ve kendi il müdürlüklerine güvenmeyen, kendi milletvekiline güvenmeyen bir doktor nasıl görev yapabilir? Herkes baskı altına alınmış. Böyle bir sağlık politikası olur mu? Doktoru baskı altına alırsan istediğini yapamazsa istifa eder gider. Burada olan Kars halkına oluyor.”

 KARS ARDAHAN’IN GERİSİNDE

  Kars’ın bugün Türkiye’de yaşanabilir iller arasında Ardahan’dan sonra yer aldığını anlatan Aktaş, “Ardahan 73. sırada Kars 74. sırada. Kars her zaman, kültürü ve sosyal yaşantısıyla övünmüş, sosyal içeriği geniş olan bir il olmasına rağmen şimdi Kars bunu hak etmiş midir? İşte basiretsiz, liyakatsiz yöneticilerin elinden Kars bu noktaya gelmiştir” diye konuştu.

  İNSANLAR BÖBREKLERİNİ SATIYOR

  Türkiye’nin AKP iktidarıyla birlikte çok üzücü olaylarla karşılaştığını hatırlatan Aktaş, “Borçlarını ödeyebilmek için insanlar böbreklerini satışa çıkarmışlar. Sayın Başbakan övünüyor ve Türkiye güllük gülistanlık. Herkes zengin, herkesin rahatı yerinde diyor. köylerde insanlar Ziraat bankasına borçlarını ödeyebilmek için böbreklerini satışa çıkarmışlardır. Bumudur Türkiye’nin kalkınmışlığı? Türkiye’de hiç bu manzarayla şimdiye kadar karşılaşılmadı. Ama maalesef bugün bunlar Türkiye’de gündemimizin bir parçası.”

  BELEDİYE BAŞKANI HALKA GÜVEN VEREMEMİŞTİR

  Kars Belediye başkanının halka güven veremediğini ifade eden Aktaş, “Belediye meclis üyelerimizle toplantı yaptık ve Kars için belediye meclisinde alınacak olumlu işlere evet diyecektik. Ama bir belediye başkanının Kars halkına bir güven vermesi lazım. Belediye başkanımız seçildiği günden itibaren Kars halkına güven verememiştir. Çalışmalar yapamamıştır. Bugün cadde ve sokakların durumu ortada. Çöken caddeye kum döküyorlar. Böyle bir çalışma stratejisi olmayan bir belediyeye Kars teslim edilmiştir. Kars ehliyetli bir kadroya teslim edilmemiştir. Bundan sonra parti olarak belediyede daha etkin bir muhalefet görevimizi yapacağız. Belediye başkanının halka güven vermesi bakımından sağlıklı bir iş yapması lazım. belediyenin çalışanları nerede? Yaklaşık 500-600 arasında bir personel olduğu söyleniyor ama bakın caddede ve sağda-solda belediyecilik adına hiçbir şey yok. Belediye başkanı Kars’la ilgili 2010 yılının umutlu olacağını söylüyor. Bizimde temennimiz budur inşallah söylediği çıkar. Ama dönüp baktığımızda 2009 yılında Kars belediyesinin bütçesi yaklaşık 89 milyon TL, 2010 yılı bütçesi ise 41 milyon TL. 50 milyon TL azalma var. 89 milyon TL ile yapamadığın bir işlemleri 41 milyon TL ile nasıl yapacaksın? Belediye başkanının bu konulara ne kadar ilgisiz, alakasız sadece belediye başkanlığı makamını işgal etme adına seçildiğine inanıyoruz. Bunu da Kars halkına en büyük zulüm olarak düşünüyoruz.”

  Aktaş, Kars’ta yeşil kartlı sayısı 110 bine yaklaşmıştır. Yani her 3 kişiden birisi yeşil kartlıdır. Kars nasıl bir felaket içerisine sürüklenmiştir dedi.

  İL ÖZEL İDARESİ BİNASI HOYRATÇA KULLANILIYOR

  Aktaş, Anıtlar Yüksek kurulunun İl Özel İdaresiyle ilgili verdiği bir kararı var olduğunu belirterek, “19.11.2009-79 tarihli kararda binanın dış yüzeyini bozan şeylerin kaldırılması gerekiyor deniliyor. Bir taraftan Kars’ı tarihi ve güzellikleriyle güzelleştirelim diyoruz, bir taraftan da kamu kuruluşunu temsil eden bir zihniyetin tarihi binayı nasıl hoyratça kullandığı da ortadadır. İdareciler olarak önce tarihe saygı duymak mecburiyetindeyiz. Kars tamamen tarihi dokusu olan bir kent. Ama tarihle nasıl oynandığı da ortadadır.”

  SOSYAL YARDIMLAŞMANIN KÖMÜRÜ KARS’IN HAVASINI KİRLETİYOR

  Aktaş, İl İnsan hakları kurulu toplantısında Çevre il Müdürü Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfının (SYDV) kömürünün Kars havasının kirlenme seviyesine taşıdığının ortada olduğunu söyledi. Demek ki burada SYDV’nin dağıttığı kömür insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor dedi.

  MÜCAHİTLER MÜTEAHHİT OLDU

  AKP’nin 8 yıllık dönemi içerisinde kendilerini mücahit olarak görenlerin bugün hepsinin müteahhit olduğunu ifade eden Aktaş, “Devletin malını taşıma adına hepsi hiç kimseyle yarışamaz olmuştur. Tam bir müteahhit olmuşlardır. Hangi kuruma gitsen bir AKP’li iş alıyor.”

  872 ilçe içerinde Kars merkez ilçenin 189’ncu sırada olduğunu anlatan Aktaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kars’ta ki ilçelerimiz gelişmişlik sıralamasında en son kategorilerde yer almış. Sarıkamış ilçemiz 872 ilçe içerisinde 595. sırada. Kağızman 716. sırada. Akyaka ilçemiz 766. sırada. Selim ilçesi 791. sırada. Susuz ilçesi 799. sırada. Arpaçay ilçesi 807. sırada Digor 839. sırada. Bu 872 ilçe arasında ki sosyo gelişmişlik farkı. Türkiye’yi AKP iktidarı bu şekilde yönetiyor. Biz tamamen parti olarak Kars’ın iyi yönetilmediği görüşündeyiz. Bütün il başkanlarımızı burada Kars’ın sorunlarıyla ilgili tartışmaya davet ediyorum. Kars hepimizin ortak yaşam paydasıdır. Kars’ın nasıl bir çıkmaz girdap içerisine sokulduğu ortadadır. Kars ihracat yapmayan tek ilden birisidir. Devlet Planlamanın açıklamasına göre ihracat yapmayan Kars, Bayburt ve Gümüşhane’dir. Oysa 1970’li yıllarda Sovyetlere canlı hayvan ihraç edildiği dönemde Kars Türkiye’de ihracatta 12. sırada yer almıştır.”

 • Yorumlar 33
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751