• BIST 1.529
 • Altın 410,749
 • Dolar 7,3857
 • Euro 8,9199
 • Kars -8 °C
 • Ardahan -8 °C
 • Iğdır 3 °C

MHP, Kafkasları konu alan panel düzenliyor

MHP, Kafkasları konu alan panel düzenliyor
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kars İl Başkanlığı tarafından “Türkiye'nin Kafkasya Politikası ve Kars'ın Önemi-Yakın Tarihimizin Türk Soykırımı Hocalı” konulu panel düzenlenecek.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kars İl Başkanlığı tarafından “Türkiye’nin Kafkasya Politikası ve Kars’ın Önemi-Yakın Tarihimizin Türk Soykırımı Hocalı” konulu panel düzenlenecek.

  20 Şubat Cumartesi günü İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda saat 11.00’de başlayacak olan panele; MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nden 2, Kafkas Üniversitesi’nden de 1 konuşmacı katılacak.

  Konuyla ilgili KHA’nın sorularını cevaplayan MHP İl Başkanı Oktay Aktaş, “Bilindiği gibi hükümet bir Ermeni açılımı başlattı. Özellikle Mart ve Nisan aylarında Türkiye’deki Ermeni açılımı gündemi yoğun şekilde işgal edecek. Bununla ilgili Türkiye’nin tarihsel özelliği olan 13 Ekim 1921 Kars Antlaşması maalesef mevcut hükümetimiz tarafından askıya alınmıştır. Askıya alınan Kars Anlaşmasını Ermeni yetkililer “Bu bizim için yüz karası anlaşmadır” diye nitelendirmektedirler. Kars’ın stratejik açıdan konumunu, durumunu, önemini bu panelle ortaya koyacağız. Kars Antlaşmasının tarihsel açıdan sınırları belirleyen antlaşma olması halinde Ermenilerin bu antlaşmayı tanımaması biz Karslıları üzmektedir. Kars Antlaşmasının 5. maddesi Nahçıvan’a garantörlük hakkı tanımaktadır. Dolayısıyla bugün Nahçıvan’da eğer Hocalı gibi bir soykırım olmamışsa bu Kars Antlaşmasının onlara verdiği güvencedendir. Bu güvenceden dolayı Kars antlaşmasını uluslararası düzeye çıkartmak istiyoruz. O panelde yaratacağımız sinerji Amerika’da, Avrupa Birliği’nde, Ermeni Diyasporasında ve Türkiye’deki yerli işbirlikçilerde ses getirecektir. Tarihteki antlaşmaya sadık kalmak istiyoruz. Bizim Ermenistan’dan toprak talebimiz yoktur. Ermenistan’a fiili bir tecavüz etmek gibi bir düşünceye sahip değiliz. Ama Ermenistan’da mevcut antlaşmalarla beraber Kars Anltlaşmasını da kabul etmelidir. Bunu SSCB kabul etmiştir, Azerbaycan kabul etmiştir, Gürcistan kabul etmiştir. Bu antlaşma Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 3. önemli antlaşmadır. Dolayısıyla bu antlaşmalara sadık kalınarak bir politika üretilmelidir.” dedi.

  Aktaş ayrıca, herkesi panele katılmaya davet etti.

 • Yorumlar 9
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751